Dzieci na rolkach: pierwsze rolki i nauka jazdy dla dzieci

Jazda na rolkach
fot.: Jupiterimages

Rolki to świetny sport dla dzieci i dla całej rodziny. Jazda na rolkach rozwija mięśnie, poczucie równowagi, refleks i umiejętność przewidywania. A przede wszystkim rolki dają wiele radości i pozwalają spędzić wspólnie czas wolny w ruchu. Specjaliści polecają łyżworolki wszystkim, ale szczególnie tym, którzy mają trochę więcej ciała. Dlaczego? Bo jeżdżąc na rolkach spalisz więcej kalorii niż na rowerze lub basenie. A nauka jazdy na rolkach dla dziecka, nawet czteroletniego, wcale nie jest trudna.

Kiedy kupić pierwsze rolki dla dziecka?

Pierwsze rolki możesz kupić już 4-letniemu dziecku. Jeśli jazda na rolkach mu się spodoba, to nawet nie zauważysz, jak zacznie śmigać z prędkością światła. Dzięki rolkom szybko rozwija się poczucie równowagi u dziecka, koordynację ruchów i lepiej pozna możliwości swojego ciała. Nie zapomnij zacząć od nauki upadania.

Polecamy także: Kalendarz rozwoju dziecka

Jakie rolki dla dzieci

Wśród rolek dla dzieci najwięcej jest tych przeznaczonych do nauki, ale są też modele dla młodych, którzy lubią wyścigi, kaskaderkę oraz dla tych dzieci, które grają w hokeja. Pamiętaj, że jeśli twoje dziecko okres nauki ma za sobą, to pora pomyśleć o zmianie rolek z przeznaczonych do nauki na takie, które będą spełniały rosnące wraz z umiejętnościami oczekiwania dziecka. Bo rolki do nauki jazdy są stosunkowo wolne, by zapewnić bezpieczeństwo i nie mają szybkich łożysk. Absolutnie nie nadają się do agresywnej jazdy - skoków, ślizgów i innych trików.

Polecamy również: 5 propozycji wiosennych aktywności dla dzieci

Dobrze wiedzieć

Jakie rolki dla mamy i taty?

Przy doborze sprzętu najważniejsze jest określenie, jaki rodzaj jazdy cię interesuje. Dla tych którzy nigdy nie jeździli, potrzebne będą rolki dla początkujących, a tu najlepiej sprawdzą się rolki rekreacyjne. Gdy nauczysz się jeździć, poznasz techniki hamowania, przekładanki, będziesz czuć się pewnie w każdych warunkach, będziesz mogła pomyśleć o wybraniu bardziej specjalistycznego modelu.

Zobacz także: co możesz robić z dzieckiem całkiem za darmo

Bezpieczna jazda na rolkach

  • pamiętaj o kasku na rolki dla dzieci i dla siebie - chroni on najbardziej narażony przy upadku tył głowy rolkarza
  • zawsze zakładaj ochraniacze do jazdy na rolkach - osłonią one kolana, łokcie i nadgarstki
  • nigdy nie jeźdź po jezdni i nierównych chodnikach

Przeczytaj także: Złamania u dzieci - jak zapobiec wakacyjnym urazom

Jak dopasować rozmiar rolek dla dziecka?

Wybierzcie się do sklepu po południu, gdy noga po całym dniu chodzenia staje się większa. Stopy każdego człowieka, nawet najmniejszego nie są równe - rozmiar obuwia dobieramy do tej, która jest większa.
Najlepiej skorzystaj z doboru metrycznego - w dobrych sklepach są specjalne prawidła ułatwiające pomiar - mierzysz stopy od pięty do najdłuższego (przeważnie dużego) palca. Przy mierzeniu pamiętaj, by stopa była dociążona - wypchnij kolano do przodu. I miej na stopach skarpety, w których będziesz jeździć.

Zobacz również, jakie łyżwy wybrać dla dziewczynki

Dowiedz się także, jakie łyżwy wybrać dla chłopca

Ochraniacze do jazdy na rolkach

Bez nich nie powinno się w ogóle zakładać rolek. Ochraniacze do jazdy na rolkach dla dzieci i rekreacyjnej zazwyczaj są kolorowe, małe i lekkie. Plastikowa obudowa zewnętrzna chroni przed kontuzją i osłania gąbkę lub inny miękki materiał przed szybkim zniszczeniem. Warto poszukać ochraniaczy na rolki z systemem wentylacji, są z materiałów odprowadzających pot na zewnątrz. Co powinno znależć się komplecie ochraniaczy dla dzieci? Ochraniacze na nadgarstki, łokcie oraz kolana i rękawiczki z wbudowanymi wzmacniającymi usztywnieniami.

Kask dla dziecka, które jeździ na rolkach

Niezbędny dla każdego rolkarza. Kaski dzielimy również w zalezności od tego, do jakiego stylu jazdy są przeznaczone. Rekreacyjne kaski są bardzo lekkie, mają kosmiczne wyglądy, ale jest jedna mała wada - nie chronią dostatecznie potylicy. Z kolei kaski do jazdy agresywnej chronią potylice w zupełności, tyle że są cięższe. Kaski do gry w hokeja i do jazdy down hill są podobne do kasków motocyklowych, ochraniają nawet podbródek. Ale są najcięższe.

Zobacz wideo: Dlaczego dzieci powinny uprawiać sport?

Aktualizacja: 2016-08-10 Publikacja: 2014-07-30
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.