Papier kamień nożyce - co warto wiedzieć o tej grze?

Papier kamień nożyce

Gra "Papier kamień nożyce" to bardzo lubiana, szybka gra, która sprawdzi się w każdych warunkach. W "Papier kamień nożyce" możesz zagrać właściwie wszędzie - na przerwie w szkole, w samochodzie, w domu, na pikiniku. Nie wymaga posiadania żadnego "specjalistycznego" sprzętu. Aby zagrać potrzebujesz jedynie rąk. Gra należy do gier losowych, choć można w niej obrać również pewną taktykę.

Na pewno wielu z was gra "Papier kamień nożyce" przypomni czasy dzieciństwa, kiedy nie było jeszcze smartfonów, tabletów i nowoczesnych planszówek. Grało się w nią na przerwach między lekcjami, na świetlicy szkolnej czy wszędzie tam, gdzie trzeba było uciec przed nudą, a nic akurat nie było pod ręką.

Dlaczego warto nauczyć dziecko grać w "Papier kamień nożyce"? Po pierwsze, jest to "klasyk" wśród gier, po drugie - dobry sposób na zabicie nudy w każdych warunkach, po trzecie - proste i klarowne zasady, po czwarte - gra uczy obserwacji zachowań przeciwnika, przewidywania jego ruchu. Przede wszystkim jednak wywołuje duże emocje, a oto głównie chodzi przy grach.

Na czym polega gra "Papier kamień nożyce"?

Zasady gry są dość proste. W grę mogą zagrać dwie, trzy lub więcej osób. Nie potrzebujesz do niej żadnego sprzętu, wystarczą dłonie. Przydać się może kartka do zapisywania punktów, choć równie dobrze możesz je notować w głowie.

Każdy gracz ma do wyboru jedną z trzech figur, którą chce pokazać: papier, kamień, nożyce.

  • Papier to otwarta dłoń
  • Kamień - zaciśnięta pięść
  • Nożyce - wyeksponowane 2 palce.

Gracze pokazują figury jednocześnie na umówiony sygnał. Symbole mają swoją hierarchię:

  • Kamień tępi nożyczki
  • Nożyce tną papier
  • Papier owija kamień

Czyli w praktyce - jeżeli ty pokażesz kamień, a twój przeciwnik nożyczki, otrzymujesz jeden punkt. Jeżeli natomiast Twój przeciwnik pokazałby papier (podczas gdy ty masz kamień, punkt należy do niego. W konfiguracji nożyczki - papier wygrywa gracz, który pokaże nożyczki.

Papier kamień nożyce

Los czy odpowiednio zaplanowana taktyka?

Przyjmuje się, że gra "Papier kamień nożyce" to gra losowa. Z matematycznego punktu widzenia każdą figurę przeciwnik może pokazać z jednakowym prawdopodobieństwem, choć statystyki pokazują, że najrzadziej wybieranym symbolem są nożyce. W grze warto też bacznie obserwować przeciwnika - jego ruch możesz w pewnym stopniu przewidzieć.

Warto na przykład pamiętać, że gracze rzadko pokazują z rzędu trzy te same figury. Jeżeli twój przeciwnik przez dwie kolejne tury pokazał papier, istnieje prawdopodobieństwo, że za trzecim razem wybierze inny symbol. Początkującym graczom często przypada do gustu kamień - wydaje się mocną figurą, dlatego jest chętnie pokazywany na początkowym etapie gry. W grze możesz też wypróbować pewnych sztuczek. Na przykład głośno powiedzieć, co pokażesz - jest spora szansa, że przeciwnik uzna to za blef.

Czy wiesz, że w Polsce są organizowane mistrzostwa w grę Papier kamień nożyce?

Ta prosta gra ma swoich mistrzów. W Polsce były już kilkakrotnie organizowane mistrzostwa. W ostatnich wzięło udział kilkudziesięciu graczy. Relację z mistrzostw w Papier kamień nożyce obejrzysz tutaj.

Szukasz pomysłu na zabawę z dzieckiem? Zobacz koniecznie nasz ranking: Najlepsze gry planszowe

Aktualizacja: 2017-05-04 Publikacja: 2017-05-04
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.