Historia Halloween. Dlaczego Halloween obchodzimy w Polsce?

Halloween w Polsce
fot.: thinkstockphotos.com

Halloween w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Zwyczaje związane z Halloween jeszcze do niedawna były u nas zupełnie nieznane. Jednak od kilku lat drążenie dyni, duchy, przebieranie się i halloweenowe imprezy zyskują coraz większą popularność. Skąd się wzięło polskie Halloween?

Halloween ma zupełnie inny klimat niż tradycyjnie u nas obchodzone Wszystkich Świętych. To pierwsze święto ma nastrój zabawy. Straszne kostiumy, psikusy, ciasteczka, nietoperze, ozdobione dynie to nieodłączne elementy halloweenowych przyjęć. Wszystkich Świętych obchodzimy natomiast w atmosferze zadumy, odwiedzając groby bliskich. Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić spędzanie przełomu października i listopada w radosnej atmosferze, a jednak… Szczególnie do dzieci trafia atrakcyjna, trochę straszna i tajemnicza, ale zabawowa otoczka Halloween w Polsce.

Pobierz również kolorowanki na Halloween>>

Nie przegap

Skąd się wzięło Halloween w Polsce?

Halloween jest obchodzone 31 października, a więc dzień wcześniej niż Wszystkich Świętych. Wbrew pozorom ani nie jest to zwyczaj nowy, ani pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. To święto było obchodzone w Europie od setek lat. Halloween łączy tradycje chrześcijańskie z celtyckimi i jest związane z przesądami na temat duchów i śmierci.

Jego źródło nie jest do końca znane, ale wiadomo, że prawdopodobnie pochodzi od celtyckiego święta Samhain obchodzonego m.in. na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii już 2 tys. lat temu. Wierzono, że tego dnia umarli odwiedzają świat żywych, odprawiano ceremonie powitalne dla dobrych dusz i odstraszające złe duchy. Podobne zwyczaje, związane z wiarą, że tego dnia przenika się świat żywych i umarłych, obecne są w wielu miejscach na świecie. Również wśród Słowian istniała tradycja dziadów, podczas których wyczekiwano odwiedzin duchów i świętowano z nimi.

Przeczytaj, jak zrobić lampion z dyni na Halloween>>

Ponadto święto to związane jest z przywitaniem nadchodzącej zimy. W X wieku chrześcijaństwo zaadoptowało termin przełomu października i listopada na Wszystkich Świętych, które przeniesiono z maja. Halloweenowe zwyczaje jednak przetrwały i zostały zaszczepione w USA w XIX wieku przez irlandzkich imigrantów. Stamtąd, okrężną drogą, przywędrowały one do Polski jako święto przede wszystkim komercyjne.

Polecamy wideo: Jak zrobić opakowania na halloweenowe słodycze?

 

źródło: Mjakmama24.pl Aktualizacja: 2016-10-18 Publikacja: 2016-10-18
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.