Kim zostanie twoje dziecko w przyszłości? Sprawdź to, obserwując, jak się bawi

2022-02-02 9:42

Jak podkreślają psychologowie, obserwacja dziecka podczas zabawy może dostarczyć nam wielu informacji na temat jego predyspozycji, a nawet określić jego przyszły zawód! Zobacz, na co zwrócić uwagę analizując predyspozycje dziecka i pokieruj jego zainteresowaniami.

Kim zostanie twoje dziecko w przyszłości? Sprawdź to, obserwując, jak się bawi
Autor: Getty images Sprawdź to, obserwując, jak się bawi

Chcesz wiedzieć, kim zostanie twoje dziecko w przyszłości? Możesz to sprawdzić, obserwując jego predyspozycje. 

Predyspozycje dziecka to pewne zdolności wrodzone, które są stymulowane odpowiednim wychowaniem. Można je rozwijać. Pedagodzy zwracają uwagę na istnienie u małych dzieci dwóch głównych obszarów, w których łatwo je zaobserwować – to aktywności humanistyczne i analityczne. Jak rozróżnić, w których dziecko się czuje się lepiej?

Spis treści

  1. Humanista czy analityk?
  2. Propozycje zabaw dla dzieci o predyspozycjach humanistycznych
  3. Propozycja zabaw dla dzieci o predyspozycjach analitycznych
  4. Kółko zainteresowań dla dziecka
W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Wzrokowiec - kto to jest i jak się uczy?

Humanista czy analityk?

  • HUMANIŚCI (przyszli dziennikarze, poloniści, socjologowie) - to dzieci, które szybko zaczynają mówić. Ich ulubiona zabawa wiąże się z użyciem dużej wyobraźni, w mniejszym stopniu preferują natomiast układanki, klocki czy puzzle – czyli to, co wymaga skupienia i analizy szczegółów.
  • ANALITYCY (bankowcy, inżynierowie, informatycy) – tę grupę maluchów można poznać po wolniejszym rozwoju mowy, a także zamiłowaniem do badania szczegółów zabawek (a nawet ich mechanizmów). Poza tym, kilkuletnie „umysły ścisłe” cechują się wytrwałością (czyli nie nudzą się zbyt szybko), dużą koncentracją oraz często wyprzedzaniem rówieśników w zabawie polegającej na np. rozróżnianiu kształtów.

Czytaj równieżNauka alfabetu i literek: kiedy i jak nauczyć dziecko?

Jak zachęcić dziecko do nauki: 5 sprawdzonych sposobów i 10 dobrych pomocy naukowych

Propozycje zabaw dla dzieci o predyspozycjach humanistycznych

Gdy już domyślamy się, jaki typ zabawy preferuje nasza pociecha, możemy dodać jej skrzydeł poprzez rozwijanie predyspozycji.

Jeśli więc jesteś rodzicem „małego humanisty”:

  • otaczaj dziecko książkami. Niech ma je „na wyciągnięcie ręki” – górna półka zdecydowanie odpada.
  • jeśli smyk uczęszcza do przedszkola, zapytaj jedną z przedszkolanek o możliwość zorganizowania „kącika książek” i wprowadzeniu zwyczaju czytania dzieciom (o ile jeszcze go nie ma)
  • dbaj o różnorodność książek.
  • psychologowie szczególnie podkreślają znaczenie wspólnego czytania z dzieckiem. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców jest zaprzestanie czytania malcowi w momencie, kiedy on sam nabierze tej umiejętności. Wtedy jednak pociecha  wybiera ten sam poziom lektur – bądź podwyższa go wolniej, niż gdy do akcji włączą się rodzice.
  • jeszcze nie czytającym dzieciom warto kupić książki z obrazkami… i tekstem. Wprowadzenie zasady – „Ty oglądasz, mama czyta” to świetny sposób na pobudzenie wyobraźni dziecka.
  • sięgaj po specjalistyczne zabawy i ćwiczenia znanych wydawnictw. Szeregowanie obrazków, inscenizacje czy plansze edukacyjne – to tylko niektóre z pomocy bawiących oraz rozwijających szkraba.

Propozycja zabaw dla dzieci o predyspozycjach analitycznych

By prawidłowo ukierunkować rozwój „małego analityka”:

  • wprowadzaj do zabawy przeróżnego rodzaju puzzle. Sprawdź, z iloma elementami radzi sobie Twoje dziecko i stopniowo zwiększaj ich liczbę. Sposobem na stymulowanie poznawcze malca jest tworzenie własnych puzzli - z pociętego zdjęcia albo rysunku ulubionego bohatera. Dzięki takiej technice, smyk bardziej niż na dopasowywaniu elementów metodą „prób i błędów”, skupi się na obrazku.
  • i tutaj postaw na propozycje specjalistycznych wydawnictw. Cennym nabytkiem będą historyjki obrazkowe uczące myślenia przyczynowo – skutkowego lub ciekawe zagadki. Dzięki odpowiednim materiałom, rozwinie się u dziecka porównywanie, analizowanie i wnioskowanie.
  • szczególnie polecane przez psychologów są uwielbiane przez maluchy eksperymenty. Poczytaj o kilku najprostszych sposobach ich przeprowadzenia (np. wyciąganie magnesem metalowej kulki ze szklanki pełnej wody) i zachwyć smyka wiedzą o świecie.
  • dla tej grupy dzieci kupowanie klocków lego ma podwójny sens – jeśli regularnie będziesz zwiększać poziom trudności kolejnych budowli, szybciej rozwinie się u Twojej pociechy koncentracja i logiczne myślenie.

Czytaj równieżWzrokowiec - kto to jest i jak się uczy?

Układanki dla dzieci: dlaczego warto kupować je najmłodszym? [GALERIA]

Kółko zainteresowań dla dziecka

Świetnym pomysłem, by stymulować  rozwój dziecka, niezależnie od jego predyspozycji, jest zapisanie go do kółka zainteresowań. Upewnij się jednak, czy dziecko na pewno jest już na taką „rozrywkę” gotowe. Sprawdź też opinie i wykształcenie nauczycieli. Tylko pod fachową opieką, dziecko mogło rozwinąć skrzydła.

Dobrze wiedzieć

Przy ukierunkowywaniu dziecka pod względem predyspozycji nie można stawiać wszystkiego „na jedną kartę”. Dbanie o rozwój zdolności analizowania nie powinno oznaczać rezygnacji z np. czytania – i odwrotnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza