Zabawy dla przedszkolaków. Pomysły na zabawy dla dzieci w domu i na spacerze

2016-10-11 9:30

Zabawy dla przedszkolaków najlepiej, gdy będą proste, a jednocześnie atrakcyjne. Tak, aby dzieci nie znudziły się szybko. Jak zorganizować zabawy dla przedszkolaków? Prezentujemy ciekawe pomysły na zabawy dla dzieci, które bawią, uczą i wspierają rozwój maluchów!

Zabawy dla przedszkolaków
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Figurki z kasztanów
  2. Gra słowna w skojarzenia
  3. Leniuchowanie czy praca
  4. Organizowanie zabaw dla dzieci podczas rodzinnych spotkań
  5. Baloniku mój malutki...
  6. Baba Jaga patrzy...
  7. Polecamy wideo: Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Rodzice często nie zdają sobie sprawy, jak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zabawa. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na rozwój ruchowy malucha, ale też pomaga uchronić go przed chorobami cywilizacyjnymi takimi jak cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość. Zabawy integracyjne z kolei kształtują w dziecku społeczne zachowania i przygotowują do funkcjonowania w społeczeństwie. Zgadywanki, memory, gry planszowe, zabawy w chowanego kształtują zmysł obserwacji i uczą logicznego myślenia.

Nawet pozornie proste zabawy mają swoje pozytywne strony, dlatego warto bawić się razem z dzieckiem. Wspólnie spędzony czas z pewnością będzie procentował w przyszłości poczuciem oparcia w rodzicach. Prezentujemy ciekawe pomysły na zabawy dla przedszkolaków w domu.

Figurki z kasztanów

Jesienią nie zawsze możemy spędzić z dzieckiem czas na placu zabaw czy na spacerze. Pogoda nie zawsze sprzyja wyjściom na zewnątrz, ale możemy wykorzystać do zabawy jesienne skarby czyli kasztany. To stara forma zabawy, ale bardzo kreatywna. W ten sposób możemy rozwijać wyobraźnię malucha. Do zabawy potrzebne będą kasztany i zapałki. Kasztany łączymy ze sobą za pomocą zapałek, tworząc zwierzęta, ludziki, domki, drzewa lub abstrakcyjne przedmioty. Możemy również bawić się kasztanami, narzucając do zabawy temat przewodni np. farma, zoo, wszechświat. Warto pamiętać, że zabawa zaczyna się już podczas zbierania kasztanów. 

Gra słowna w skojarzenia

Gry słowne pobudzają wyobraźnię, uczą szybkiego kojarzenia faktów i wyrabiają zdolność logicznego myślenia. Jedną z takich zabaw jest gra słowna z udziałem piłki. Rzucamy do dziecka piłkę, wymieniamy jakąś cechę i prosimy o dopasowanie do niej przedmiotu lub zwierzątka. miękki...jak królik,puszysty... jak kot,silny... jak dzik,becząca... jak owca

Przeczytaj również: Kreatywne zabawy z dzieckiem bez telewizora

Leniuchowanie czy praca

Bawimy się z przedszkolakami na zmianę w leniuchowanie i pracowanie. Kiedy jesteśmy pracusiami udajemy, że wykonujemy codzienne czynności, takie jak odkurzanie, zmywanie podłogi, gotowanie, mycie naczyń. Następnie jest pora na leniuchowanie. W tym czasie ziewamy, śpimy, przeciągamy się. 

Dobrze wiedzieć

Organizowanie zabaw dla dzieci podczas rodzinnych spotkań

Aby dzieci nie nudziły się podczas rodzinnych uroczystości, warto zorganizować im kącik do zabaw. Oprócz gier planszowych, możemy zaproponować również serię zabaw, w których sami weźmiemy udział. Taki pomysł z pewnością spodoba się przedszkolakom. 

 

Baloniku mój malutki...

Zabawa z balonami to frajda dla dzieci w każdym wieku. Z przedszkolakami i trochę młodszymi dziećmi możemy bawić się, recytując popularną rymowankę: "Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i... bach!". Razem z dzieckiem trzymamy się za ręce, początkowo bardzo blisko, następnie odchodzimy coraz dalej, a na hasło "bach" puszczamy ręce. Możemy też udawać, że upadamy na dywan. 

Przeczytaj również: Zabawy dla dwulatka

Baba Jaga patrzy...

Popularna gra, która niezmiennie cieszy się ogromną popularnością od pokoleń. Idelanie sprawdza się podczas zabawy w większym gronie. Przedszkolaki chodzą lub biegają po pokoju, a my śpiewamy rymowankę "Raz, dwa trzy baba Jaga patrzy!". Wtedy maluchy zatrzymują się, kto pierwszy się poruszy odpada z gry. 

Przeczytaj również: Tablet i smartfon to nie tylko zabawa

Polecamy wideo: Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Rodzice często nie do końca wiedzą, w jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę języka obcego dla dzieci. Jeśli należysz do tego grona, posłuchaj rad naszego eksperta, Marzeny Jastrzębskiej z placówki Play&Tell, i sprawdź kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza