Bilans 10-latka – ocena zdrowia i przystosowania dziecka do szkoły

bilans 10 latka ocena zdrowia i przystosowania dziecka do szkoly
fot.: photos.com

Bilans 10-latka to kolejne badanie profilaktyczne, które ma na celu ocenę poziomu rozwoju i zdrowia dziecka, a także zmian, jakie nastąpiły w czasie pierwszych lat nauki w szkole. Dowiedz się, jak wygląda bilans zdrowia dziecka w wieku dziesięciu lat.

Bilans zdrowia dziesięciolatka powinien być przeprowadzany w obecności rodziców lub opiekunów dziecka i ma na celu sprawdzenie, czy nasza pociecha prawidłowo i zdrowo się rozwija, a także ocenę przystosowania dziecka do szkoły.

Bilans 10-latka – jak wygląda badanie bilansowe dziecka dziesięcioletniego

Podczas badania bilansowego dziesięciolatka lekarz zbiera wywiad od rodziców, pyta o to, jak przebiegała ciąża, poród, jak rozwijało się dziecko w okresie niemowlęcym, czy nasza pociecha cierpi na jakieś choroby przewlekłe lub czy ma wady wrodzone. Szczególną uwagę podczas bilansu dziesięciolatka lekarz zwraca na czynniki ryzyka wczesnego rozwoju miażdżycy u dziecka, do których należą: otyłość, nadciśnienie i obciążenia rodzinne (choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu).

Lekarz pyta rodziców o sposób odżywiania dziecka, sprawdza wzrost i wagę, mierzy ciśnienie, bada dziecko pod kątem wad postawy, a także ocenia jego wzrok i stan uzębienia. Podczas bilansu dziesięciolatka lekarz powinien sprawdzić rozwój piersi u dziewczynek i obecność jąder w mosznie u chłopców. Na podstawie badania, przeprowadzonego wywiadu, informacji podanych przez wychowawcę klasy oraz dokumentacji z poprzednich badań bilansowych lekarz dokonuje oceny stopnia rozwoju fizycznego i psychospołecznego dziecka, jego przystosowania do zajęć szkolnych, a ponadto kwalifikuje je do zajęć wychowania fizycznego.

Jak przygotować dziecko do badań

Badania lekarskie to dla każdego dziecka ogromny stres. W jaki sposób przygotować dziecko na pobranie krwi? Jak uspokoić pociechę przed wizytą u lekarza? Co zrobić, by dziecko nie bało się podczas rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej? Jak rozmawiać z dzieckiem i jak przygotować je do badań? Zapytalismy o to pediatrę.

, { url: 'http://videodemo.supermedia.pl/p/103/sp/10300/flvclipper/entry_id/0_jznadxad/version/0', title: 'Bilans zdrowia dziecka' }
Aktualizacja: 2016-08-31 Publikacja: 2013-04-23
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.