Czy możemy uchronić DZIECKO przed POWAŻNYMI CHOROBAMI takimi jak rak?

2014-05-09 0:38

Zdrowe dziecko to marzenie każdego rodzica. Jednak warto pomyśleć nie tylko o tym, by maluch nie chorował teraz, ale też by w przyszłości, jako dorosły, cieszył się dobrym zdrowiem. Co zrobić, żeby ustrzec dziecko przed poważnymi chorobami w przyszłości?

czy mozemy uchronic dziecko przed powaznymi chorobami takimi jak rak
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Czy możemy uchronić DZIECKO przed POWAŻNYMI CHOROBAMI takimi jak rak?

Spis treści

  1. Jak zapewnić dziecku profilaktykę poważnych chorób?
  2. Jak uchronić dziecko przed nowotworem w przyszłości?

Kiedy dziecko jest małe, cieszymy się, jeśli się nie przeziębia i zdrowo się rozwija. Zastanawiając się nad jego przyszłością, obserwujemy, czym maluch się interesuje i ewentualnie rozważamy, jaki zawód wybierze. Nie myślimy o tym, że jako dorosły może zachorować na miażdżycę czy nowotwór. A przecież warto pomyśleć nie tylko o teraźniejszym zdrowiu dziecka, ale też o tym, by jako dorosły był w pełni zdrowy.

Jak zapewnić dziecku profilaktykę poważnych chorób?

Karm dziecko piersią. Udowodniono, że mleko matki ma nie tylko wpływ na zdrowie niemowlaka, ale i dorosłego. Karmienie naturalne zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia i cukrzycy typu I i II w dorosłym życiu. Dzieci karmione piersią mają też mniejsze ryzyko zachorowania na astmę, celiakię, nieswoiste zapalenia jelit. Rzadziej też chorują na otyłość, która ma znaczący wpływ na pojawienie się wielu poważnych chorób i negatywnie wpływa na długość życia. Dzieje się tak dlatego, że mleko matki zawiera dużo mniej białka niż mleko modyfikowane.

Zadbaj o kości dziecka, by uchronić je przed osteoporozą. Rosną one w ciągu pierwszych kilkunastu lat życia, więc wbudowany w nie w tym czasie wapń musi wystarczyć do końca życia. Jak dbać o kości dziecka? Konieczna jest suplementacja witaminy D w ilości 400 jednostek dziennie przez całe życie dziecka, ponieważ nie jest możliwe, by wystarczająca ilość tej witaminy wytworzyła się w skórze w naszej strefie klimatycznej. Niezwykle istotną kwestią jest dostarczanie wapnia wraz z dietą. Powinny się w niej znaleźć produkty bogate w ten mikroelement (ser żółty, jogurt, sardynki, sezam, siemię lniane, migdały, orzechy brazylijskie, jarmuż, brokuły). Kolejnym ważnym elementem wzmacniającym kości jest ruch. Kości rozwijają się przez naprężenia i obciążenia, zadbaj więc o codzienną dawkę aktywności w życiu dziecka.

Wzmocnij układ odpornościowy dziecka, wychodząc z nim na spacery. Aby układ immunologiczny działał prawidłowo, konieczny jest codzienny spacer, również podczas deszczu, wiatru czy mrozu. Wyjątki to mróz poniżej 10˚C, silny wiatr w połączeniu z mrozem, ulewa i wyjątkowy upał. Spacery sprawiają, że dziecko łapie mniej infekcji, co ma całościowy wpływ na jego zdrowie. Lepiej rozwijają się jego płuca, zmniejsza się ryzyko zachorowania na alergię czy astmę w przyszłości. Dziecko ma też lepszy apetyt i przyswaja więcej składników odżywczych.

Wyrabiaj u dziecka prawidłowe nawyki żywieniowe. Dzięki temu będzie miało mniejsze szanse na otyłość, nadciśnienie tętnicze i inne schorzenia w przyszłości. Niemowlakowi podawaj potrawy bez soli i cukru, do picia zamiast soków czy słodzonej herbatki dawaj wodę. Unikaj podawania słodyczy (w tym mlecznych deserków, słodzonych jogurtów i słodkich płatków śniadaniowych).

Jak uchronić dziecko przed nowotworem w przyszłości?

Wyklucz z diety dziecka pokarmy zawierające rakotwórcze substancje. Należy unikać podawania produktów zawierających: azotyn sodu (w wędlinach), kwasy tłuszczowe trans (wszystkie produkty, w których składzie występują utwardzane tłuszcze roślinne, zwłaszcza margaryny, ciastka i inne słodycze), akrylamid (powstający w smażonych pokarmach skrobiowych, np. frytkach, czipsach), aflatoksyny (powstające w żywności na skutek działania pleśni). Z diety dziecka wyeliminuj lub ogranicz: wędliny, słone i słodkie przekąski, czerwone mięso. Unikaj podawania żywności przetworzonej, jadłospis dziecka powinien się głównie składać z produktów nieprzetworzonych (owoce, warzywa, kasze, jajka, ryby, drób, rośliny strączkowe).

Chroń dziecko przed słońcem. Nie wystawiaj go na bezpośrednie słońce, a skórę malca smaruj kremem z wysokim filtrem fizycznym. Badania dowodzą, że dwukrotne oparzenie słoneczne w okresie dzieciństwa aż dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry w wieku późniejszym.

Pomyśl o badaniach genetycznych. Jeśli w rodzinie powtarzały się przypadki określonych nowotworów, warto wybrać się z dzieckiem do lekarza po poradę. Jeśli będzie to uzasadnione, dziecko zostanie objęte obserwacją, zlecone zostaną badania profilaktyczne. Można też udać się do poradni genetycznej, w której sprawdza się, czy rodzina dotknięta jest zaburzeniami genetycznymi, które zwiększają ryzyko nowotworów. Takie badania można wykonać również dziecku.

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza