Jak widzą dzieci: postrzeganie kolorów przez najmłodszych

Niejedna przyszła mama zastanawia się, jak dzieci widzą kolory. Wiedza o tym, jak rozwija się widzenie barw przez najmłodszych ma bowiem duże znaczenie podczas urządzania dziecięcego pokoju.

Kolory wpływają na emocje, nastrój i samopoczucie każdego człowieka. Związane jest to ze sposobem odbierania każdej barwy przez organizm, ale na ich na postrzeganie wpływają również wzorce kulturowe. Za oczywisty przykład może posłużyć kolor czerwony, który odbierany jest zawsze jako barwa ostrzegawcza i w podobny sposób wykorzystywany w życiu społecznym.

Choć małe dzieci postrzegają kolory bez społecznego czy kulturalnego filtra, to otoczenie kolorystyczne może wpływać na charakter i osobowość młodego człowieka. Dlatego dominujące barwy w pokoju dziecięcym warto dobrać tak, aby stymulowały jego rozwój. Za pomocą kolorów można wpływać na nastrój dziecka. Niezwykle istotne dla rozwoju młodego człowieka jest więc świadome ukształtowanie jego otoczenia i wiedza o tym, jak dzieci widzą kolory. Opierając się na niej, a także biorąc pod uwagę upodobania najmłodszych, marka Tikkurila przygotowała specjalną kolekcję farb przeznaczonych do dziecięcych pokoi – Kids Style.

Jak dzieci widzą kolory: rozwój zmysłu wzroku

Zmysły człowieka rozwijają się jeszcze w łonie matki. Nienarodzone dziecko słyszy dźwięki i odczuwa dotyk. I choć przez większą część życia płodowego ma zamknięte oczy, to otwierając je ma szanse dostrzec plamę światła przebijającą się przez brzuch mamy. Już od pierwszych chwil po narodzinach noworodek ma zdolność odbierania nieco ograniczonych bodźców wizualnych. Jego zmysł wzroku nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a widzenie nieostre, ale jest w stanie rozpoznać twarz pochylającej się nad nim mamy. Przez pierwszy miesiąc jego oczy są też bardzo wrażliwe na światło. Jak dzieci widzą kolory? Niemowlęta w ciągu 3-4 pierwszych miesięcy życia zaczynają już widzieć pełen zakres kolorów: w pierwszym miesiącu są w stanie zarejestrować barwę żółtą, żółtozieloną, pomarańczową, czerwoną, niebieską i purpurową, w drugim zaczynają odróżniać barwę żółta od zielonej, a w następnie żółty od czerwonego.

Dobrze wiedzieć

Wrażliwość na barwy, inaczej poczucie koloru, jest cechą wrodzoną. Należy do tego samego typu wrażliwości co słuch muzyczny i podobnie jak on może być kształtowana. Odpowiednie dobieranie kolorów otoczenia dziecka: wystrój dziecinnego pokoju, świadomy wybór kolorowych zabawek i ubrań daje rodzicom możliwość wyostrzania tej cechy i wpływu na to, jak dzieci widzą kolory.

Jak dzieci widzą kolory: reakcje organizmu na kolory

Poza tym, że barwy mają wpływ na nasze emocje wywołują także różne reakcje fizjologiczne organizmu. Zmiana barw otoczenia może wpływać na podwyższenie lub obniżenie ciśnienia krwi, przyspieszenie lub uspokojenie oddechu, może oddziaływać na zachowanie równowagi, senność, a także pobudzenie lub zredukowanie apetytu.

Jak dzieci widzą kolory: kolory a charakter dziecka

Do pokoju niemowlęcia najlepiej wybrać kolory ciepłe, ale jasne, pastelowe i rozbielone. Odpowiednie będą delikatne odcienie beżu, różu, kolory cieliste i kremowe – wszystkie, które kojarzą się z naturalnym odcieniem skóry mamy. W miarę jak dziecko zaczyna reagować na kolory, w jego otoczeniu mogą pojawiać się intensywne elementy wystroju, należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością bodźców i obserwować reakcje dziecka. Nadmierna ilość intensywnych kolorów – zwłaszcza w ruchu, może wywołać nadmierne pobudzenie pociechy i w konsekwencji spowodować płaczliwość i trudności z zasypianiem. Dlatego tak istotne jest, aby wiedzieć jak dzieci widzą kolory.

Pokoje dzieci w wieku przedszkolnym i starszych dobrze jest urządzać w stylu pasującym do wrażliwości i charakteru dziecka, uwzględniając przy tym jego upodobania. W tym czasie dziecko zazwyczaj lubi otaczać się mocnymi, kontrastującymi ze sobą barwami. Wybierając konkretne kolory do jego pokoju, na przykład z linii Tikkurila Kids Style, można stymulować rozwój lub łagodzić intensywność poszczególnych cech osobowości.

Dobrze wiedzieć

Kolory w otoczeniu dziecka:

•    Czerwony – bardzo mocno przykuwa uwagę, pobudza, zwiększa apetyt, przyśpiesza metabolizm. Stosowanie koloru czerwonego na dużych powierzchniach w pokojach dziecięcych jest ryzykowne. Natomiast dodatki lub elementy w tym kolorze pomagają utrzymać dobry nastrój, pobudzić zbyt spokojne dziecko i poprawić jego apetyt. Wg niektórych naukowców, zastosowanie czerwieni w pokoju dziecięcym stymuluje jego zainteresowanie sportem.

•    Pomarańczowy – kolor pobudzający, wspierający rozwój interpersonalny i kształtowanie cech socjalnych. Wspomaga pewność siebie i umiejętność współpracy. Nie należy stosować go w nadmiernej ilości, gdyż podobnie jak czerwony może zbyt silnie pobudzać.

•    Żółty – sprawia wrażenie ciepła, pobudza aktywność. Akcenty w tej barwie wpływają na zdolność zapamiętywania i rozwój inteligencji emocjonalnej. Warto wybrać ten kolor, jeśli chcemy zaszczepić dziecku kult wiedzy i zamiłowanie do nauki.

•    Różowy – poprawiając nastrój, łagodzi napady złego humoru, uspokaja. Warto stosować róż, jeśli chcemy wspomóc w dziecku rozwój takich cech jak bezpośredniość szczerość i otwartość. Nie należy stosować go w nadmiarze oraz w odcieniach zbyt nasyconych.

•    Niebieski – wywołuje wrażenie chłodu, obniża ciśnienie krwi i uspokaja, zmniejsza apetyt. Polecany szczególnie do wykorzystania w pokojach dzieci, które maja problemy ze snem bądź agresją. Wspomaga kształtowanie w dziecku ufności i lojalności.

•    Zielony – uspokaja, relaksuje, odpręża wzrok. Odpowiednio wyważona ilość sprzyja skupieniu, dlatego warto wybrać go do pokoju ucznia. U młodszych dzieci pomaga zasnąć. Należy jednak uważać gdyż nadmiar zieleni, zwłaszcza w ciemnych odcieniach, gdyż może wpływać depresyjnie na dziecko.

Jak widzą dzieci: zaburzenia w rozpoznawaniu barw

Należy bacznie obserwować od najmłodszych lat, jak widzą dzieci. Pierwsze sygnały, że dziecko nie rozróżnia kolorów, można zaobserwować po trzecim roku życia. Najlepiej sprawdzić to podczas zabawy. W tym wieku dziecko powinno już umieć posegregować przedmioty (klocki, ubranka, kredki) według kolorów. Jeśli twoje nie potrafi rozróżnić przedmiotów w kolorze zielonym od tych o barwie czerwonej, należy skonsultować się z lekarzem.

Dowiedz się więcej na kanale Tikkurila na YouTube!

Aktualizacja: 2016-09-15 Publikacja: 2016-04-13
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: Tikkurila
Tikkurila
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.