Jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie? [FILM]

2014-11-14 13:48

Sprzątanie po sobie nie jest najprzyjemniejszą czynnością, ale konieczną. Im wcześniej zaczniesz uczyć dziecko, że musi po sobie sprzątać, tym łatwiejsze będzie to dla niego. Zobacz, jak łatwo nauczysz dziecko sprzątania.

sprzatanie
Autor: thinkstockphotos.com Ciągły bałagan po zabawie może być irytujący. Staraj się jak najwcześniej nauczyć dziecko sprzątania po sobie.

Wiele mam dziwi się i złości, że ich dzieci po sobie nie sprzątają. Dzieje się tak wtedy, gdy dziecko jest wciąż wyręczane – nie ma wtedy motywacji, by wykonać tę nielubianą czynność. Dlatego staraj się nie wyręczać dziecka, mimo że wiesz, że posprzątasz szybciej i sprawniej. Często popełnianym błędem jest też myślenie, że dziecko jest jeszcze za małe na naukę sprzątania i przegapianie momentu, gdy dziecko łatwo wdraża się do tej czynności. Efektem jest nastolatek, który wciąż nie odnosi talerza i kubka do kuchni, a w przedpokoju zostawia zabłocone buty.

Jak WYCHOWAĆ DZIECKO na indywidualistę? [FILM] >>

Kiedy uczyć dziecko sprzątania po sobie?

  • Im wcześniej zaczniesz naukę sprzątania po sobie, tym bardziej naturalna będzie to czynność dla dziecka. Dwulatek nie jest w stanie jeszcze pojąć, czym jest bałagan i nie widzi sensu sprzątania, ale trzylatek przyswoi już sobie, że każda rzecz ma swoje miejsce. Zrozumie też, że miejsce zabawek jest w jego pokoju, a nie w całym mieszkaniu.
  • Nauka w formie zabawy może dotyczyć także sprzątania. Możecie np. sprzątać na wyścigi, urządzać zabawę w szukanie zabawek albo grupować zabawki kolorami. Powiedz dziecku, że zabawki są zmęczone i muszą odpocząć, żeby były gotowe do zabawy następnego dnia.
  • Wyrażaj się jasno i nie krzycz. Zamiast mówić: „posprzątaj swój pokój”, powiedz „Na podłodze leżą porozrzucane klocki. Schowaj je do niebieskiego pudełka.”
  • Nie oczekuj, że dziecko posprząta wszystko. Maluchy zwykle ograniczają się do zebrania kilku zabawek i tracą zainteresowanie sprzątaniem. Zwykle nie jest też tak, że po kilkukrotnym wspólnym sprzątaniu malec będzie to robił sam z siebie. Na początku potrzebna będzie zachęta i wspólne sprzątanie. Nie zniechęcaj się jednak i chwal dziecko za najmniejszy sukces.
  • Sprzątanie musi być proste. Dziecko zniechęci się, jeśli będzie musiało układać zabawki na trudno dostępnych półkach. Dlatego wyposaż pokój dziecka w kilka kolorowych pojemników, do których będą się mieścić wszystkie zabawki.
  • Trudno utrzymać porządek w zagraconym pokoju. Bałagan w dziecięcym pokoju nie jest niczym dziwnym, jeśli zabawek jest za dużo, wysypują się z szafek po otwarciu drzwiczek, a kolejnych nie ma gdzie trzymać. Dlatego przejrzyjcie zabawki i te, którymi dziecko się już nie bawi, a które są niezniszczone, oddajcie potrzebującym. Te uszkodzone wyrzućcie. Kontroluj też przybywanie zabawek i nie spełniaj wszystkich zachcianek dziecka.
  • Naucz dziecko, że dużo łatwiej posprzątać, gdy robi się to od razu, niż gdy się czeka, aż bałagan będzie zbyt wielki.
  • Świeć przykładem – dziecko naśladuje rodziców i jeśli zauważy, że sama nie odnosisz naczyń od razu do kuchni, samo też nie będzie chętnie tego robić. Maluch wychowany w uporządkowanym domu będzie uważał taki stan za normę, a bałagan będzie mu przeszkadzać.
  • Pozwól dziecku uczestniczyć w sprzątaniu mieszkania. Poczuje się ważne i potrzebne, gdy pozwolisz mu na przykład psikać na meble sprayem do czyszczenia.

Jak ćwiczyć PAMIĘĆ dziecka? >>

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza