Jak wyplenić złe nawyki u dziecka? Poznaj nasze rady!

złe nawyki
fot.: Thinkstock
Jak wyplenić złe nawyki u dziecka? Dając przykład swoim zachowaniem.

Jak wyplenić u dziecka złe nawyki? Nie jest to najłatwiejsze zadanie, ponieważ nawyki porządkują nasz świat. Sprawiają, że pewne czynności wykonujemy automatycznie. Nie zawsze są one jednak właściwe. W jaki sposób pomóc dziecku wyplenić złe nawyki?

Nawyk to czynność, którą wykonujemy najczęściej automatycznie. Wchodzi nam w krew w wyniku wielokrotnego powtarzania. Ma to swoje plusy. Mycie zębów czy wietrzenie pokoju przed snem to przykłady pozytywne. Dzieci, podobnie jak dorośli, łatwo automatyzują część swoich zachowań. Często zresztą właśnie w dzieciństwie nabywają nawyki, które będą obecne w całym ich życiu.

>>Przeczytaj również: Jak być konsekwentnym rodzicem?>>

Jak wyplenić złe nawyki u dziecka: Diagnoza

Dłubanie w nosie, obgryzanie paznokci, jedzenie słodyczy, chęć spania z rodzicami – to tylko cztery przykłady nawyków, które chcielibyśmy wyeliminować u dziecka. Niektóre z nich mogą wskazywać złożoność problemu. O czym bowiem świadczy np. obgryzanie paznokci? Może wskazywać, że dziecko narażone jest na stres, czuje się niepewnie w swoim środowisku czy jest przytłoczone obowiązkami, nie jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Dlatego zanim zaczniemy "tępić" złe nawyki u naszego dziecka, musimy sięgnąć głębiej. Sprawdzić, co jest podłożem danej sytuacji. Przyjrzeć się naszemu synowi i córce. Zobaczyć w jakich sytuacjach robi daną rzecz.

Jak wyplenić złe nawyki u dziecka: Rozmowa

Kluczem do rozwiązania każdego problemu jest rozmowa z dzieckiem. Powinna być ona taktowna i współczująca. Obcesowe pytanie "dlaczego, do cholery, obgryzasz paznokcie, choć mówiłam ci 100 razy, byś tego nie robiła" na pewno nie rozwiąże problemu. Doprowadzi do jego eskalacji, a to co chcemy wykorzenić, może się nasilić. Musimy zatem zupełnie spokojnie porozmawiać z dzieckiem o tym, dlaczego coś robi.

Jak wyplenić złe nawyki u dziecka: Nie karz dziecka

Załóżmy, że nasze dziecko siódmy raz tego dnia zaczęło dłubać w nosie. Pierwszym odruchem będzie zapewne zniecierpliwienie. Być może będziemy chcieli uderzyć naszego potomka po rękach. Czy to rozwiąże problem? Nie. Bo nie dotarliśmy do jego istoty (patrz: punkt pierwszy). Podobnie nie zadziałają inne radykalne środki. Nie możemy spędzić z dzieckiem każdej chwili. Być może zacznie ono unikać danej czynności przy nas, ale gdy tylko znikniemy za ścianą, będzie nadal ją powtarzać.

>>Przeczytaj również: Pieszczotliwe zwroty do dziecka: czy zdrobnienia mają sens?>>

Jak wyplenić złe nawyki u dziecka: Odwróć uwagę

Zamiast krzyczeć, lepiej jest odwrócić uwagę dziecka. Wszystko zależy od tego, na czym polega dany nawyk. Inaczej postąpimy w przypadku łakomstwa, jeszcze inaczej, gdy nasz syn dłubie w nosie. Starajmy się zatem odwrócić uwagę dziecka od czynności, którą wykonuje automatycznie. Zacznijmy zabawę, rozmowę, wyjdźmy na spacer.

Jak wyplenić złe nawyki u dziecka: Daj przykład

Przy rozwiązywaniu każdego problemu wychowawczego główną rolę odgrywają zawsze dwie rzeczy: dialog z dzieckiem i dobry przykład. Gdy zobaczy ono, że sami robimy to, co chcemy wykorzenić u niego, będzie zdezorientowane i zawiedzione. Tak, mamo i tato: dorośli również mają złe nawyki. Pamiętajcie o tym, zanim zaczniecie walczyć z nimi u dziecka.

Jak wyplenić złe nawyki u dziecka: Skorzystaj z pomocy

Zdarzyć się może, że sami nie będziemy w stanie poradzić sobie z problemem. Być może trudno nam będzie zlokalizować jego podłoże. Nie bójmy się wówczas skorzystać z pomocy psychologa. Specjalista spojrzy na sprawę z dystansu. Przyjrzy się dziecku, uzyska informacje od nas i łatwiej mu będzie znaleźć istotę problemu.

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2016-03-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.