Jak zmniejszyć koszty związane z PRANIEM UBRANEK dziecięcych?

2014-07-11 1:11

Koszty prania ubranek dziecięcych mogą być mniejsze. Trzeba tylko stosować się do kilku prostych zasad. Oto sposoby na tanie pranie niemowlęcych ciuszków.

jak-zmniejszyc-koszty-zwiazane-z-praniem-ubranek-dzieciecych
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Pranie dziecięcych ubranek to jedna z droższych pozycji domowego budżetu.

Spis treści

  1. Pralka energo- i wodooszczędna
  2. Oszczędne i sprytne pranie dziecięcych ubranek

Wyliczenia są bezlitosne – przeciętna rodzina z jednym dzieckiem, korzystająca z kilkuletniej pralki, w ciągu roku zużywa na pranie ponad 20 tys. litrów wody oraz 300 kilowatogodzin energii – przeliczając to na złotówki, otrzymujemy 300–350 zł. Koszty rosną, gdy dzieci jest więcej, albo pierzemy częściej niż dwa razy w tygodniu. Do tego dochodzą wydatki na środki piorące (cena zależy od tego, jakie środki stosujemy, przyjmijmy jednak, że w ciągu roku średnio wydajemy na nie 300–400 zł). Wniosek? Pranie dziecięcych ubranek to jedna z droższych pozycji domowego budżetu. Koszty prania ubranek niemowlęcych można jednak obniżyć nawet o połowę.

Pralka energo- i wodooszczędna

Największe oszczędności daje... wymiana pralki na nową. Ale nie byle jaką – by koszty prania były zauważalnie niższe, pralka nie może ich dodatkowo generować. Sama musi być więc oszczędna, czyli zużywać mało energii i wody. Dla porównania, modele wyprodukowane kilka lat temu zużywały podczas prania nawet 150 litrów wody i 2,5 kilowata energii. Modele nowoczesne zużywają ich znacznie mniej – są pralki, które na jeden cykl prania potrzebują 39 litrów wody i niespełna 0,7 kilowata energii, co w ciągu roku daje sporą oszczędność. Warto szukać modeli oznaczonych klasą energetyczną A +++, bo im więcej plusów przy literce, tym bardziej energooszczędne urządzenie. Szukając oszczędnej pralki warto też zwrócić uwagę na pojemność bębna – im większa, tym rzadziej trzeba będzie nastawiać pranie. Dodatkową oszczędność uzyskamy, jeśli pralka będzie wyposażona w któryś z systemów poprawiających wydajność środków piorących, bo dzięki temu proszek będzie optymalnie wykorzystany.

Oszczędne i sprytne pranie dziecięcych ubranek

Nawet jeśli nie planujesz w najbliższym czasie wymieniać pralki, warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym pranie będzie tańsze. Oto one:

  • Pralkę włączaj dopiero, gdy bęben jest pełny. Jeśli pranie trzeba zrobić natychmiast (bo np. maluszkowi przemiękła pieluszka), korzystamy z programów eko, przeznaczonych do szybkiego uprania niewielkiej ilości rzeczy. Jest wyjątek od tej zasady – nie trzeba tego robić w przypadku pralki, która ma funkcję wyważania wsadu i sama dostosowuje pobór wody do ilości prania.
  • Środek piorący dozuj zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Wsypywanie do zasobnika zbyt dużych ilości proszku generuje koszty (bo szybciej musimy ku pić nowy), może też sprawić, że pranie będzie wymagało kolejnego płukania (to też dodatkowe koszty), a resztki proszku osadzą się w zagłębieniach tkaniny i podrażnią skórę dziecka.
  • Stosuj chusteczki wyłapujące barwniki. Opakowanie 20 sztuk chusteczek to wydatek około 7 zł. Chusteczki przyciągają cząsteczki barwników, dzięki czemu unikamy ryzyka zafarbowania ubranek (a tym samym konieczności ich ponownego prania).
  • Usuwaj plamy przed włożeniem ubrań do pralki. To pozwoli na pranie ubrań w niższej temperaturze, a więc i oszczędność energii, która zostałaby zużyta na podgrzanie wody w pralce.
  • Z programu prania wstępnego korzystaj tylko, jeśli pierzesz bardzo brudne rzeczy. W przypadku zwykłej przepierki wybieraj standardowe programy.
  • Kupuj środki piorące działające już od 20°C. To pozwoli na skuteczne wypranie ubrań bez generowania kosztów.
  • Jeśli masz możliwość, podpisz z elektrownią umowę na tańszą, nocną taryfę i włączaj pralkę wieczorem – dzięki temu zapłacisz mniej za pobór prądu.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza