Kinezjologia edukacyjna pomaga przy ADHD - co to za metoda?

2022-02-18 15:12

Dziecko ma kłopoty z koncentracją? A może ma dysleksję, dysgrafię, dysortografię, dyskalkulię czy ADHD? Gdy nadpobudliwość sprawia, że pojawiają się problemy w nauce, a codzienne czynności stają się kłopotliwe, być może warto wypróbować kinezjologię edukacyjną. Co to za metoda?

Kinezjologia edukacyjna pomaga przy ADHD - co to za metoda?
Autor: Getty images Kinezjologia edukacyjna pomaga przy ADHD - co to za metoda?

Kinezjologia edukacyjna to inaczej gimnastyka mózgu, czyli Brain Gym®. Jej twórca, dr Paul E. Dennison (stąd nazwa metoda Dennisona), przekonuje, że metoda pomaga uporać się z ADHD, zaburzeniami uwagi i trudnościami w pisaniu czy czytaniu, jak również leczy zaburzenia ruchowe.

"Kinesis" po grecku to "ruch", czyli kinezjologia zajmuje się badaniem ruchu rudzkiego ciała. Kinezjologia edukacyjna zaś ma uruchomić te możliwości w ciele dziecka, które z jakichś powodów (np. stresu) są zablokowane. Jej niebagatelną zaletą jest fakt, że to nieinwazyjna i przyjemna metoda poprawiania sprawności umysłowej dziecka. - malec traktuje ją jako zabawę. Czy i kiedy ta metoda się sprawdza?

Spis treści

  1. Kinezjologia edukacyjna w praktyce
  2. Kiedy kinezjologia edukacyjna może się sprawdzić?
  3. Gimnastyka mózgu, którą możesz robić z dzieckiem
Joanna Jarmołowicz wyleczyła się z ADHD

Kinezjologia edukacyjna w praktyce

Sprawa wydaje się dość prosta. Wystarczy zaangażować naturalny ruch fizyczny do wsparcia prawidłowej pracy mózgu w trzech wymiarach: lateralności (ważny dla czytania, pisania, słuchania i mówienia), skupienia i ześrodkowania (odpowiedzialny za emocje, daje pewność siebie, likwiduje stres).

Ruch ciała ma bowiem niebagatelny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne poprawią zdolności umysłowe dziecka.

Jej twórca, dr Paul E. Dennison (stąd nazwa metoda Dennisona), przekonuje, że metoda pomaga uporać się z zaburzeniami uwagi i trudnościami w pisaniu czy czytaniu, jak również leczy zaburzenia ruchowe. 

Po ćwiczeniach dziecko nie jest zmęczone. Wręcz przeciwnie - zrelaksowane i pełne energii. Dlatego polecane są przed wyjściem do przedszkola lub szkoły. Wykonanie ich zajmuje zaledwie kilka minut - maksymalnie 10-15.

Należy jedynie pamiętać o tym, by dziecko mogło ćwiczyć bez pośpiechu, w dobrze wywietrzonym pokoju, z dala od domowego harmidru. Każdy "trening" dziecko powinno zacząć od wypicia wody, która podniesie energetykę ciała i dotleni mózg.

Czytaj równieżNauka koncentracji - sposoby na problemy z koncentracją u dzieci?

Od kiedy dziecko pamięta wydarzenia z dzieciństwa?

Kiedy kinezjologia edukacyjna może się sprawdzić?

Kinezjologia edukacyjna pomoże dzieciom, które mają:

  • dysleksję, dysgrafię, dysortografię, dyskalkulię;
  • ADHD;
  • trudności z koncentracją i pamięcią;
  • problemy ze spokojnym opanowywaniem nowych informacji (są zestresowane).

Ćwiczenia kinezjologii edukacyjnej mają poprawić:

  • koncentrację na zadaniach;
  • koordynację wzrokowo-ruchową;
  • czytanie, liczenie, pisanie, wysławianie się itp.;
  • zdolności manualne;
  • nastrój i nastawienie do życia.
Dobrze wiedzieć

Mózg składa się z dwóch półkul mózgowych: lewej (logicznej) i prawej (artystycznej). Pomiędzy nimi jest ciało modzelowate, które rozwija się, gdy aktywizowane są obie półkule. Efektem tego jest m.in. dobra pamięć i koncentracja, zdolność swobodnego wypowiadania się, dobry wzrok i słuch.

Gimnastyka mózgu, którą możesz robić z dzieckiem

  • Prawy do lewego

Poproś, by dziecko w pozycji stojącej dotykało lewą ręką prawego kolana, a następnie prawą ręką lewego kolana. W pozycji siedzącej może dotykać kolano lub udo łokciem - ważne, by ruchy były naprzemienne. Wystarczy 6-7 powtórzeń. Ćwiczenie polepsza koordynację lewa-prawa strona, co pomaga w nauce nowych rzeczy i ich odtwarzaniu.

  • Brzuszek jak balonik

Wytłumacz dziecku, by wdychało powietrze nosem i krótkimi wydechami uwalniało powietrze przez zaciśnięte wargi. Opanowane? Poproś, by na wdechu podnosiło ręce, a na wydechu opuszczało. Ważne, by wdech był powolny - licz wtedy do trzech i na trzy sekundy niech dziecko przytrzyma powietrze w płucach. Wydychanie też powinno trwać trzy sekundy. Ćwiczenie należy powtórzyć 5-7 razy. Oddychanie przepona skutecznie uspokaja (rozluźnia układ nerwowy), jak również poprawia wypowiadanie się i głośne czytanie.

  • Myślami w nieskończoność

Powiedz dziecku, żeby wyobraziło sobie leżącą ósemkę, która jest znakiem nieskończoności. Następnie poproś, by wodziło wzrokiem po wyobrażonej "ósemce", zaczynając od jej środka i kierując wzrok w lewo do góry. Głowa powinna być nieruchoma. Lepsza koordynacja wzrokowa, która zaowocuje lepszym ruchem oczu z lewej do prawej strony - potrzebnym do czytania. To ćwiczenie wpłynie również na czytanie ze zrozumieniem.

  • Taaaki zmęczony...

Powiedz dziecku, by opuściło podbródek i powoli poruszało nim od jednego ramienia do drugiego. Ruchy powinny być swobodne, naturalne, a oddech spokojny. Ćwiczenie powinno trwać około 30 sekund i po minucie znowu należy je powtórzyć - ze 3-4 razy z minutowymi przerwami. Lepsze obuoczne patrzenie, które dobrze wpłynie na czytanie oraz pisanie i wzmocni umiejętności językowe. Ćwiczenie świetnie relaksuje i uspokaja.

Uwaga! Na dzień powinno być zarezerwowane tylko jedno ćwiczenie. Ważna jest również kolejność. Nowe ćwiczenia można zaproponować dziecku dopiero, gdy opanuje wcześniejsze. Pierwsze efekty codziennej gimnastyki zaobserwujesz już po 6-8 tygodniach.

Czytaj również: Dysgrafia - przyczyny i objawy dysgrafii u dzieci. Przykładowe ćwiczenia

Raczkowanie i pełzanie rozwija mózg dziecka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza