Kolana szpotawe u dziecka - zapobieganie, diagnoza i leczenie

2011-10-20 18:02

Kolana szpotawe to częsta wada występująca u dziecka. Sprawdź jak im zapobiegać i leczyć. Krzywe nogi, kolana rozchodzące się w kształcie litery „O” i stopy skierowane do wewnątrz, to typowe objawy szpotawych kolan. O ile u roczniaka nie muszą jeszcze wzbudzać niepokoju, o tyle u starszego dziecka swobodnie stawiającego kroki - już tak. Szpotawość nie znaczy koślawość. Kolana szpotawe (kształt "O") stoją na drugim biegunie z kolanami koślawymi (kształt "X") i do tego występują częściej niż tamta wada. Oto, co warto wiedzieć o szpotawości kolan.

Kolana szpotawe bez tajemnic
Autor: photos.com Kolana szpotawe bez tajemnic

Spis treści

  1. Kiedy kolana szpotawe trzeba leczyć?
  2. Jak zapobiegać szpotawości kolan?
  3. Szpotawe kolana: diagnoza i leczenie

Kolana szpotawe to wada, którą może się pochwalić niemal każdy noworodek. Zwykle są one wynikiem barku miejsca w jamie macicy (dziecko musi wykręcać nóżki i zakładać je na siebie). W późniejszym wieku wadę może powodować krzywica i niedobór witaminy D. Łagodna szpotawość z biegiem czasu ulega samoistnej korekcji i większość dzieci na bilansie dwulatka (a najpóźniej w wieku trzech lat) ma już prawidłowo zbudowane nogi.

Kiedy kolana szpotawe trzeba leczyć?

W przypadku kolan szpotawych zniekształcenie zazwyczaj jest obustronne. Gdy więc noworodek rodzi się z tylko jedną zakrzywioną nogą, można podejrzewać zmiany w kości spowodowane urazem okołoporodowym lub dziedziczną zwyrodnieniową chorobą kolana. Taka wada wymaga leczenie specjalistycznego pod okiem ortopedy.Sytuacja komplikuje się również wtedy, gdy szpotawe kolana pojawiają się dopiero po narodzinach i pogłębiają w pierwszych latach życia dziecka. Przyczyną może być choroba Blounta, objawiająca się zaburzeniem w działaniu płytki wzrostowej.Ale uważa się, że za szpotawość kolan u dzieci odpowiada przede wszystkim krzywica - schorzenie spowodowane niedoborem witaminy D potrzebnej do prawidłowego wchłaniania wapnia, który wzmacnia kości i odpowiada za prawidłowy rozwój kośćca.Szpotawe kolana występuje również u dzieci zdrowych, lecz z nadwagą, którym rodzice zbyt wcześnie pozwolili stawać na nóżki oraz chodzić. W ich przypadku ciężar ciała okazał się za wielkim obciążeniem dla miękkiego kośćca.

Dobrze wiedzieć

Szpotawość kolan dotyka również kobiety w starszym wieku. W ich przypadku kolana szpotawe są objawem zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawów kolanowych.

Jak zapobiegać szpotawości kolan?

O ile przed dziedziczną szpotawością lub chorobą Blounta nie można dziecko uchronić, o tyle na pewno można zapobiec rozwojowi krzywicy. I to w dość prosty sposób. Nie tylko niemowlę, ale również starsze dziecko powinno przyjmować zalecaną przez pediatrę ilość witaminy D (zwykle 400 j.m. witaminy D w kropelkach lub ampułkach; wyjątkiem niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym wzbogaconym o witaminę D). Ale uwaga! Nadmiar witaminy D jest groźny - może powodować uszkodzenia wątroby i schorzenia nerek. Najczęstszymi objawami przedawkowania witaminy D są biegunka, brak apetytu, napięcie mięśniowe, nadpobudliwość albo przesadne zmęczenie.W profilaktyce kolan szpotawych warto pamiętać również o dopilnowaniu, by dziecko stopniowo zdobywało umiejętności chodzenia, czyli zanim stanie na nóżki, raczkowało. Jeśli zaś niemowlę ma nadwagę, należy skonsultować wczesne stawanie na nóżki z pediatrą lub ortopedą.

Szpotawe kolana: diagnoza i leczenie

Pediatra w trakcie rutynowej wizyty kontrolnej ocenia budowę nóżek dziecka. Jeśli coś go zaniepokoi, zaleci wizytę u ortopedy. Oprócz tego każde dziecko, które samodzielnie i sprawnie chodzi, czyli około 2. urodzin, powinno przyjść kontrolę u ortopedy. To on oceni, czy ewentualne zakrzywienie nóg samoistnie się wyprostuje, czy należy przeprowadzić kolejne badania oraz zalecić leczenie. Zwykle rozstrzygające jest badania RTG oraz oznaczenie poziomu witaminy D w krwi.W przypadku podejrzenia wady u dziecka, lekarz przeprowadza również szczegółowy wywiad rodzinny. Może zapytać cię o choroby występujące u bliskich dziecka (szpotawość bywa dziedziczna), ewentualne urazy przy porodzie oraz sposób odżywiania (czy dieta nie jest uboga w witaminę D i wapń). Po postawieniu diagnozy, dziecko ze szpotawością kolan powinno być regularnie kontrolowane przez lekarzy. Zalecane są wizyty zarówno u ortopedy, jak i pediatry. Co kilka miesięcy wykonuje się badania krwi, by oznaczyć poziom witaminy D w organizmie. Poza tym poddawane jest leczeniu w zależności od przyczyny wystąpienia choroby. Zwykle zalecana jest fototerapia, która pobudza wytwarzanie witaminy D przez skórę. Natomiast rodzice, poinstruowani przez kinezjoterapeutów z oddziału ortopedycznego, mogą sami masować dziecku nóżki oraz proponować mu odpowiednie ćwiczenia.Jeśli wada nie ustąpi, konieczne bywa leczenie, np. z wykorzystaniem aparatu ortopedycznego. W skrajnych przypadkach, przeprowadzana jest operacja naprawiająca zniekształconą strukturę kolana. (Zabieg chirurgiczny zwykle jest zalecany przy chorobie Blounta - ustawienie nóg we właściwym położeniu zapobiega trwałemu uszkodzeniu stawów kolanowych kończących się inwalidztwem).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza