Nauka siusiania. Jak przyzwyczaić dziecko korzystania z nocnika?

2022-05-05 15:18

Nauka siusiania na nocnik to dla malucha nowe doświadczenie, a jednocześnie dość długi proces, który prędzej czy później zostanie zakończony sukcesem. Sprawdź, jak poznać, że dziecko jest już gotowe na rezygnację z pieluchy i kiedy rozpocząć naukę sikania na nocnik?

Nauka siusiania na nocnik. Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?
Autor: Getty images Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Do nauki siusiania na nocnik warto się odpowiednio przygotować. Dzięki temu możemy skrócić dość długi proces odpieluchowania. Zazwyczaj naukę korzystania z nocnika rodzice rozpoczynają w momencie, kiedy dziecko świadomie zaczyna siusiać.

Dzieje się tak najczęściej w okolicach 18. miesiąca życia. To wtedy dziecko zaczyna kojarzyć uczucie parcia z sytuacją sikania lub robienia kupki.

Oczywiście nie wszystkie dzieci w tym samym czasie nabierają tej umiejętności. Niektóre dopiero w 2. roku życia świadomie zaczynają oddawać mocz, ale czasem zdarza się, że już 1,5 roczne maluchy korzystają z nocnika.

Nauka sikania na nocnik to sprawa indywidualna, dlatego tak ważne jest obserwowanie własnego dziecka. W końcu to rodzice decydują, kiedy najlepiej rozpocząć trening czystości

Spis treści

  1. Kiedy dziecko jest gotowe na naukę siusiania na nocnik?
  2. Oswajanie dziecka z nocnikiem
  3. Jak przeprowadzić trening siadania na nocniku?
  4. Czego nie wolno robić przy nauce siusiania na nocnik?
Nauka nocnikowania

Kiedy dziecko jest gotowe na naukę siusiania na nocnik?

Najczęściej naukę siusiania na nocnik zaczynamy, kiedy dziecko zaczyna się orientować, że chce się załatwić. Maluch uczy się swojego ciała i powoli zaczyna odczytywać sygnały, które ono mu daje. Proces nocnikowania powinien przebiegać świadomie, dlatego większość dzieci jest gotowa do podjęcia pierwszych prób najwcześniej w 8.-20. miesiącu życia.

Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko potrafi korzystać z nocnika w 10. miesiącu życia, ale są to rzadkie przypadki. Trzeba pamiętać, że każdy maluch rozwija się indywidualnie i trzeba uważnie obserwować dziecko.

Najczęściej samo sygnalizuje, że jest już gotowe na trening czystości. Ten moment można próbować rozpoznać. Dziecko może budzić się z drzemki z suchą pieluchą, sika w konkretnych godzinach, chowa się za meblami podczas robienia kupki.

Przeczytaj również: Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

Kalendarz rozwoju dziecka

Co zrobić, gdy czterolatek moczy się w nocy?

Zobacz galerię nocników, idealnych do nauki siusiania na nocnik

Dobrze wiedzieć

Gdzie powinien stać nocnik?

Przejście z pieluch na nocnik nie zawsze udaje się już po pierwszych próbach. Często dziecko pierwszy raz chętnie na nim usiądzie, a przy kolejnej próbie protestuje. Na początku nauki nocnik nie musi koniecznie stać w łazience, jeśli np. dziecko korzysta z niego po przebudzeniu, może znajdować się w pokoju, w którym jest jego łóżeczko. Ważne, aby dziecko się do niego przekonało.

Oswajanie dziecka z nocnikiem

Naukę siusiania na nocnik najlepiej rozpocząć od oswojenia dziecka z nowym gadżetem. Nie zdziw się, że maluch początkowo będzie traktował nocnik jak nową zabawkę. Szczególnie, jeśli zdecydujesz się na zakup nocnika z motywem z popularnej lub lubianej przez dziecko bajki.

Warto pozwolić na zabawę z nocnikiem, wrzucanie do niego przedmiotów, noszenie, przewracanie. Dziecko musi dobrze poznać nowy, przedmiot i poczuć, że jest jego własnością.

Zanim po raz pierwszy dziecko usiądzie na nocnik i zrobi na nim siku, musi się przede wszystkim dowiedzieć, do czego on służy. Oswajanie i przyzwyczajenie do nocnika może trochę potrwać, ale nie warto przyspieszać tego momentu, bo dziecko może się wystraszyć.

W takim przypadku naukę sikania na nocnik musimy przełożyć. Nie wolno sadzać dziecka na siłę, ponieważ może to przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Zamiast nauki korzystania z nocnika dziecko zrazi się do niego, a stres towarzyszący załatwianiu może zablokować proces wydalania.

Jak przeprowadzić trening siadania na nocniku?

Korzystanie z nocnika najlepiej rozpocząć kiedy uda się ustalić rytm wypróżnień. Proponuj dziecku korzystanie z nocnika po każdej pobudce, szczególnie rano. Dziecko tak jak dorosły rano budzi się z pełnym pęcherzem i dlatego warto posadzić go na nocniku, oszczędzając tym samym pieluszkę.

Sadzając malucha na nocniku ważne, aby się nie rozpraszał, oglądając telewizję czy przeglądając książeczki. Na początku może to być trudne, bo dziecko nie będzie chciało grzecznie siedzieć na nocniku, ale tylko wtedy skupi się na czynności siusiania. Innym sposobem nauki korzystania z nocnika jest brak pieluchy.

Kiedy dziecko kilka razy zmoczy spodnie, w końcu zauważy, że są mokre i powinno zrobić siusiu do nocnika. Trening czystości wymaga od rodzica konsekwencji i cierpliwości. Warto o tym pamiętać, a  pozornie długi proces nauki korzystania z nocnika szybko zakończy się sukcesem.

Za każdym razem, kiedy dziecku uda się zrobić siusiu do nocnika pochwal go za to. Możesz też bić brawo i opowiedzieć, jak świetnie sobie poradził. Dziecko zachęcone pochwałami chętniej korzysta z nocnika. 

Przeczytaj również: Nietrzymanie moczu u dzieci powyżej 3. roku życia

Co robić, gdy dziecko celowo wstrzymuje siusianie? Dlaczego dziecko to robi?

Czego nie wolno robić przy nauce siusiania na nocnik?

Nauka korzystania to trudny czas dla niektórych rodziców. Warto jednak pamiętać, że nie można wywierać na dziecko presji, porównując do innych maluchów, które szybko zaczęły korzystać z nocnika. Krzyk jest również złym doradcą, dziecko zamiast zachęty, będzie czuło strach, a sikanie i robienie kupki staną się czynnościami związanymi ze stresem.

Nie sadzaj też dziecka co chwila na nocnik, to nie jest dobre rozwiązanie. Podobnie jak ciągłe pytanie czy chce się załatwić. Dzieci często w takiej sytuacji zaczynają automatycznie odpowiadać – nie, nawet jeśli właśnie robią siku.

Częstym błędem jest ograniczanie maluchowi picia, podczas gdy, wyraźne uczucie parcia na pęcherz, pomaga dziecku zorientować się, że powinno się wysiusiać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza