Czytanie to inwestycja w przyszłość dziecka. Podaruj maluchowi książkę i zabierz go do świata słowa

2023-05-31 16:30

Dlaczego warto czytać książki dzieciom? Bo lektura to najlepsza inwestycja w jego przyszłość: czytanie rozwija, uczy, bawi, wspiera kreatywność, poszerza wiedze i słownictwo. Z okazji czerwcowej akcji #NoveLove, w ramach której chcemy zaprosić was do czytania dzieciom, podpowiadamy, co czytać, by wzbudzić w maluchach miłość do książek.

mama czyta dziecku książeczkę
Autor: Getty images Czytanie dzieciom to inwestycja w ich przyszłość. Podaruj maluchowi książkę na Dzień Dziecka

Czytanie książek wspiera rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny dziecka. Zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne malucha, a przy tym przynosi mu radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Codzienne głośne czytanie kształtuje więź między rodzicem a dzieckiem, ta zaś jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych malucha, warunkiem, by mógł wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka.

Dlatego książka to dobry prezent dla dziecka - lepszy niż nowa gra komputerowa czy kolejna zabawka. Co kupić w tym roku na Dzień Dziecka?

Spis treści

  1. Czytaj dziecku - to dla niego najlepszy prezent
  2. Dlaczego czytanie dziecku jest ważne?
  3. Czytanie dzieciom ułatwia im poznanie siebie
  4. Czytanie rozwija intelektualnie
  5. Jak wybrać dobrą lekturę dla dziecka?
  6. Książki na Dzień Dziecka
Targi Książki i Mediów Vivelo 2023. Dzień drugi

Czytaj dziecku - to dla niego najlepszy prezent

Czytanie dziecku dla przyjemności, dla samej radości bycia razem, wspólnej podróży w świat wyobraźni i przeżywania perypetii książkowych bohaterów daje rodzicom niezwykłą szansę rozwijania dziecięcej wrażliwości, współczucia, serdeczności czy otwartości.

Pamiętajmy, że czytając dziecku książkę, w istocie dajemy mu największy dar – swój czas, wyłączną uwagę, pełne zaangażowanie, nasz entuzjazm dla czytania, miłość. Dlatego dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Tego rodzaju świadomość buduje jego poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie.

Dlaczego czytanie dziecku jest ważne?

  • wspiera rozwój psychiczny dziecka, zaspokaja najważniejsze potrzeby emocjonalne – miłości, uwagi, stymulacji; wzmacnia poczucie własnej wartości;
  • przygotowuje do sprawnego czytania i pisania, uczy języka, rozwija słownictwo, swobodę w mówieniu, wyobraźnię, poprawia koncentrację, ćwiczy pamięć, ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole;
  • przynosi wiedzę ogólną i rozwija zainteresowania, uczy myślenia logicznego, krytycznego, refleksyjnego, odróżniania dobro od zła, rozwija wrażliwość moralną, kształtuje na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy;
  • buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem, jest znakomitą formą rozrywki, rozwija poczucie humoru;
  • jest profilaktyką zachowań aspołecznych, przeciwdziała postawie ciągłego znudzenia, chroni przed zagrożeniami ze strony kultury masowej, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera.

Czytanie dzieciom ułatwia im poznanie siebie

Regularne codzienne czytanie jest znakomitą szkołą inteligencji emocjonalnej. Dziecko poznaje całą gamę uczuć, uczy się je nazywać, dowiaduje się, jak można je wyrażać. Przekonuje się, że jego problemy nie są odosobnione – że inni też się boją, przeżywają smutki i cierpienia, że również się złoszczą, czują zazdrość, wstyd.

Z książek płynie wszakże nie tylko szeroka, ogólna wiedza o życiu, lecz także wiedza i refleksja na własny temat. To sprawia, że dziecko coraz bardziej kompetentnie i swobodnie porusza się w skomplikowanym labiryncie ludzkich spraw, trafniej rozpoznaje własne i cudze emocje oraz motywacje, a także przewiduje następstwa określonych działań czy decyzji. Dlatego czytając dzieciom na głos, dajemy im też strategię radzenia sobie z problemami.

Czytaj również: Zabawne książki dla dzieci - 5 książek, które rozbawią dziecko

Dlaczego warto czytać niemowlętom? Czytanie książek to inwestycja

Czytanie rozwija intelektualnie

Codzienne czytanie dzieciom i prowadzony jednocześnie dialog – równie istotny jak lektura – nie tylko wzbogaca zasób słów i doskonali znajomość zasad i struktur języka, ale także stwarza okazję do formułowania i wyrażania własnych myśli, dzięki czemu dziecko osiąga swobodę w myśleniu i w mówieniu.

Słuchając, maluch śledzi rozwój akcji i dialogów, dostrzega i przewiduje konsekwencje oraz zależności przyczynowo-skutkowe, a nawet wyłapuje niekonsekwencje w zachowaniach postaci lub konstrukcji opowieści.

Dzięki lekturze dajemy naszej pociesze zasoby intelektualne i duchowe, które prowadzą do mądrzejszego i lepszego życia. Prawdopodobnie takie dziecko wybierze dla siebie mądrzejszy życiowy scenariusz niż jego rówieśnik niemający stałego kontaktu z książkami.

Jak wybrać dobrą lekturę dla dziecka?

Czytajmy dziecku codziennie minimum 20 minut. Wybierajmy książki:

  • dostosowane do jego wieku, zainteresowań i rozwoju psychofizycznego, a także wrażliwości;
  • mądre i ciekawe;
  • napisane poprawną polszczyzną;
  • kształtujące pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie;
  • promujące właściwe wzorce postaw i zachowań, rozwijające dobry smak i poczucie humoru.

Książki na Dzień Dziecka

Bajki leczą

Książka czytana dziecku może być terapią, pomocą w rozwiązywaniu różnych problemów. Terapia przez baśń – wzbogaca świat wewnętrzny dziecka, rozwija wyobraźnię i fantazję, wyzwala emocje i wrażliwość, uczy współczucia, empatii oraz wyrażania uczuć.

Baśnie mają zawsze szczęśliwe zakończenia, więc przynoszą radość, budzą nadzieję i optymizm. Rzeczywistość tam kreowana jest zgodna z myśleniem dziecka, przez co pomaga mu zrozumieć świat i siebie; pokazuje, jakie reguły nim rządzą, a poprzez wskazanie przewidywalności buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa.

W baśni eksponowane są wartości moralne i wyraźny podział na dobro, które zwycięża, i zło, które zostaje ukarane. Dziecko zwykle mocno identyfikuje się z bohaterami pozytywnymi, a tym samym buduje własny system wartości i wzorców postępowania.

Biblioterapia – systematyczne czytanie książek, dostosowanych do jego wieku i zainteresowań dziecka, zawierających treści, na bazie których jest ono w stanie zarówno dostrzec problem, jak i warianty rozwiązań.

Bajka terapeutyczna – adresowana jest głównie do dzieci od 4 do 9 lat. Ma na celu uspokojenie, zredukowanie problemów emocjonalnych i wspieranie rozwoju osobowego malca. Jej specyfika polega na tym, że jest ona skierowana do określonego odbiorcy, który zmaga się z konkretnym problemem. Pozwala dziecku bez lęku spojrzeć na własne problemy i uczy, jak sobie z nimi radzić. Sprawia, że zaczyna ono pozytywnie myśleć o sytuacjach trudnych i wywołujących u niego strach.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza