Jak oszczędzać przy codziennym praniu?

2016-11-25 10:37

Uważasz, że koszty prania to duży wydatek? Czasem wystarczy dobrze dobrana do potrzeb domowników pralka i mała zmiana nawyków, a nawet codzienne pranie nie będzie obciążało domowego budżetu. Podpowiadamy, jak oszczędzać przy codziennym praniu.

Pranie ubranek dziecięcych
Autor: thinkstockphotos.com Koszty prania nie będą obciążeniem dla domowego budżetu jeśli starannie wybierzesz pralkę i rodzaj środka piorącego.

Spis treści

  1. Tanie pranie ubranek dziecięcych: przydatne funkcje
  2. Tanie pranie ubranek dziecięcych: ilość ma znaczenie
  3. Tanie pranie ubranek dziecięcych: nocą taniej

Pranie ubranek dziecięcych nie musi być drogie. Jeśli wybierzesz odpowiednią do potrzeb gospodarstwa domowego pralkę, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania, zaoszczędzisz nie tylko na wydatkach na wodę i energię, ale będziesz również zużywać mniej środków piorących - dokładnie tyle, ile jest niezbędne, aby ubranka były czyste i nie pozostawał w nich nadmiar proszku czy płynu do płukania.

Tanie pranie ubranek dziecięcych: przydatne funkcje

Nowoczesne pralki mają sporo funkcji, które pozwalają obniżyć koszty prania. Należy do nich system zapobiegający nadmiernemu zużyciu proszku (w trakcie prania odpływ jest blokowany, dzięki czemu część detergentu nie trafia do kanalizacji). Energię można oszczędzić, korzystając z programów eko.

Bardzo przydatna jest też funkcja kontrolująca ilość pobieranej wody i dopasowująca ją do ilości ubrań, jakie znajdują się w bębnie – dzięki niej pralka zużywa tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebuje. Jeśli czeka was wymiana pralki na nową, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę właśnie na te programy.

Ważne jest też, by pralka nie generowała dodatkowych kosztów, lecz je obniżała. Najbardziej oszczędne są modele z klasy energetycznej A +++ -30%. Warto też zwrócić uwagę na pojemność bębna – im większa, tym rzadziej trzeba będzie nastawiać pranie.

Czytaj: Jak oszczędzać pieniądze, gdy masz dzieci? 30 sprawdzonych sposobów

Postanowienia noworoczne: jak zacząć oszczędzać i wytrwać w tych postanowieniach?

Warto wiedzieć

Nawet jeśli pierzesz codziennie, koszty prania nie muszą obciążać domowego budżetu. Czasem wystarczy tylko zmienić nawyki.

  • Włączaj pralkę dopiero wtedy, gdy się zapełni. Niezależnie od tego, czy bęben wypełniony jest w całości, czy tylko do połowy, pralka pobierze tę samą ilość prądu, i w większości przypadków tyle samo wody (wyjątkiem są modele z funkcją wyważania wsadu). Dla oszczędności najlepiej więc włączać ją dopiero wtedy, gdy bęben się zapełni. Jeśli szybko trzeba coś uprać (bo inaczej zostanie trudna do usunięcia plama), najlepiej robić to ręcznie, chyba że pralka ma oszczędny program krótkiego prania niewielkich ilości ubrań.
  • Używaj ekonomicznych proszków i płynów. Sporo można też zaoszczędzić, uważnie dobierając środek piorący – w przeliczeniu na jedno pranie najbardziej ekonomiczne są skoncentrowane płyny, najdroższe zaś kapsułki. Płyn lub proszek zawsze stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli użyjemy go za mało, rzeczy nie będą odpowiednio doprane. Z kolei zbyt duża jego ilość nie tylko generuje koszty (szybciej musimy kupić nowy), ale może też sprawić, że pranie będzie wymagało kolejnego płukania (to też dodatkowe koszty), a resztki proszku osadzą się w zagłębieniach tkaniny i mogą podrażnić skórę.
  • Pierz w niskich temperaturach. Grzałka, która nagrzewa wodę do żądanej temperatury (40, 60 lub 90°C) pobiera bardzo dużo energii. Nie zawsze jest to potrzebne, bo większość proszków i płynów radzi sobie z zabrudzeniami w dużo niższej temperaturze (już od 20°C). Oszczędniej jest więc jak najrzadziej korzystać programów, które wymagają intensywnego podgrzewania wody.
  • Plamy usuwaj przed praniem. Dzięki temu można będzie prać ubrania w niższej temperaturze. Sporo energii zużywa program prania wstępnego, przeznaczony do prania bardzo brudnych rzeczy – w przypadku zwykłej przepierki lepiej więc wybierać programy zwykłe (najbardziej oszczędny jest ten do prania bawełny).

Tanie pranie ubranek dziecięcych: ilość ma znaczenie

Jeszcze niedawno niezależnie od tego, czy bęben wypełniony był w całości, czy tylko do połowy, pralka pobierała tę samą ilość prądu, i w większości przypadków tyle samo wody (wyjątkiem są modele z funkcją wyważania wsadu). Na szczęście to już przeszłość. Nowoczesne pralki umożliwiają dobór odpowiednich parametrów do każdej ilości prania, nie ma więc konieczności czekania, aż pralka się zapełni.

Sporo można zaoszczędzić, uważnie dobierając środek piorący. Płyn lub proszek zawsze stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli użyjemy go za mało, rzeczy nie będą odpowiednio doprane. Z kolei zbyt duża jego ilość nie tylko generuje koszty (szybciej musimy kupić nowy), ale może też sprawić, że pranie będzie wymagało kolejnego płukania (to też dodatkowe koszty), a resztki proszku osadzą się w zagłębieniach tkaniny i mogą podrażnić skórę.

Jak już wspomnieliśmy, oszczędniej jest jak najrzadziej korzystać z programów, które wymagają intensywnego podgrzewania wody. Sporo energii zużywa również program prania wstępnego, przeznaczony do prania bardzo brudnych rzeczy – w przypadku zwykłej przepierki lepiej więc wybierać programy zwykłe (najbardziej oszczędny jest ten do prania bawełny).

Nowoczesne pralki wyposażone są w specjalne funkcje pozwalające usuwać plamy nawet w niskiej temperaturze. Dodatkowo, by uniknąć zaplamienia ubrań podczas prania, można stosować chusteczki wychwytujące z wody cząsteczki barwników, i tym samym zapobiegające przypadkowemu zafarbowaniu pozostałej odzieży. Kosztują już 8–9 zł za 20 sztuk.

Czytaj: Sprzątanie bez detergentów: jak robić porządki w stylu eko?

Czy prać nowe ubranka niemowlęce?

Tanie pranie ubranek dziecięcych: nocą taniej

Wielu dostawców energii umożliwia klientom podpisanie nowej umowy na tańszą taryfę. Niższe ceny prądu obowiązują w niej zazwyczaj pomiędzy godziną 22 a 6. Jeśli wasz dostawca prądu oferuje taką możliwość, warto z niej skorzystać, gdy pralka stoi w takim miejscu, że hałas nie będzie budzić domowników. W niektórych przypadkach tańsza taryfa nocna obowiązuje nie tylko nocą, ale też przez dwie godziny w ciągu dnia. Przed zmianą taryfy warto się jednak upewnić, że nowa umowa będzie faktycznie korzystna, tzn. że jednocześnie nie wzrośnie cena za pobór energii w ciągu dnia (szczegóły znajdują się w cennikach dostawców energii).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza