Jak oszczędzać przy codziennym praniu?

Pranie ubranek dziecięcych
fot.: thinkstockphotos.com
Koszty prania nie będą obciążeniem dla domowego budżetu jeśli starannie wybierzesz pralkę i rodzaj środka piorącego.

Uważasz, że koszty prania to duży wydatek? Czasem wystarczy dobrze dobrana do potrzeb domowników pralka i mała zmiana nawyków, a nawet codzienne pranie nie będzie obciążało domowego budżetu. Podpowiadamy, jak oszczędzać przy codziennym praniu.

Pranie ubranek dziecięcych nie musi być drogie. Jeśli wybierzesz odpowiednią do potrzeb gospodarstwa domowego pralkę, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania, zaoszczędzisz nie tylko na wydatkach na wodę i energię, ale będziesz również zużywać mniej środków piorących - dokładnie tyle, ile jest niezbędne, aby ubranka były czyste i nie pozostawał w nich nadmiar proszku czy płynu do płukania.

Tanie pranie ubranek dziecięcych: przydatne funkcje

Nowoczesne pralki mają sporo funkcji, które pozwalają obniżyć koszty prania. Należy do nich system zapobiegający nadmiernemu zużyciu proszku (w trakcie prania odpływ jest blokowany, dzięki czemu część detergentu nie trafia do kanalizacji). Energię można oszczędzić, korzystając z programów eko. Bardzo przydatna jest też funkcja kontrolująca ilość pobieranej wody i dopasowująca ją do ilości ubrań, jakie znajdują się w bębnie – dzięki niej pralka zużywa tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebuje. Jeśli czeka was wymiana pralki na nową, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę właśnie na te programy. Ważne jest też, by pralka nie generowała dodatkowych kosztów, lecz je obniżała. Najbardziej oszczędne są modele z klasy energetycznej A +++ -30%. Warto też zwrócić uwagę na pojemność bębna – im większa, tym rzadziej trzeba będzie nastawiać pranie.

System i-DOS automatycznie dozuje płyny do prania i płukania. Jak to działa? Pojemnik na płynny detergent o pojemności 1,3 litra uzupełniasz raz – do pełna, a później zapominasz o tym nawet przez 20 cykli prania. Technologia i-DOS działa w oparciu o czujniki, które za każdym razem automatycznie sprawdzają:

  • rodzaj tkaniny,
  • stopień jej zabrudzenia,
  • twardość wody,
  • wagę załadunku.

Na podstawie zebranych informacji pralka sama i z dokładnością do jednego mililitra dobiera odpowiednią ilość płynu do prania, dzięki czemu zyskujemy gwarancję zawsze idealnie czystych ubrań. Automatyczny system dozowania i-DOS pozwala nam również zaoszczędzić 7062 litrów wody, zużyć nawet o 30% mniej detergentu i raz na zawsze rozprawić się z problemem przedozowania środka piorącego. Pralka automatyczna? Od dziś nabrała zupełnie nowego znaczenia.

Tanie pranie ubranek dziecięcych: ilość ma znaczenie

Jeszcze niedawno niezależnie od tego, czy bęben wypełniony był w całości, czy tylko do połowy, pralka pobierała tę samą ilość prądu, i w większości przypadków tyle samo wody (wyjątkiem są modele z funkcją wyważania wsadu). Na szczęście to już przeszłość. Nowoczesne pralki umożliwiają dobór odpowiednich parametrów do każdej ilości prania, nie ma więc konieczności czekania, aż pralka się zapełni.

Sporo można zaoszczędzić, uważnie dobierając środek piorący. Płyn lub proszek zawsze stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli użyjemy go za mało, rzeczy nie będą odpowiednio doprane. Z kolei zbyt duża jego ilość nie tylko generuje koszty (szybciej musimy kupić nowy), ale może też sprawić, że pranie będzie wymagało kolejnego płukania (to też dodatkowe koszty), a resztki proszku osadzą się w zagłębieniach tkaniny i mogą podrażnić skórę.

Jak już wspomnieliśmy, oszczędniej jest jak najrzadziej korzystać z programów, które wymagają intensywnego podgrzewania wody. Sporo energii zużywa również program prania wstępnego, przeznaczony do prania bardzo brudnych rzeczy – w przypadku zwykłej przepierki lepiej więc wybierać programy zwykłe (najbardziej oszczędny jest ten do prania bawełny). Nowoczesne pralki wyposażone są w specjalne funkcje pozwalające usuwać plamy nawet w niskiej temperaturze. Dodatkowo, by uniknąć zaplamienia ubrań podczas prania, można stosować chusteczki wychwytujące z wody cząsteczki barwników, i tym samym zapobiegające przypadkowemu zafarbowaniu pozostałej odzieży. Kosztują już 8–9 zł za 20 sztuk.

Tanie pranie ubranek dziecięcych: nocą taniej

Wielu dostawców energii umożliwia klientom podpisanie nowej umowy na tańszą taryfę. Niższe ceny prądu obowiązują w niej zazwyczaj pomiędzy godziną 22 a 6. Jeśli wasz dostawca prądu oferuje taką możliwość, warto z niej skorzystać, gdy pralka stoi w takim miejscu, że hałas nie będzie budzić domowników. W niektórych przypadkach tańsza taryfa nocna obowiązuje nie tylko nocą, ale też przez dwie godziny w ciągu dnia. Przed zmianą taryfy warto się jednak upewnić, że nowa umowa będzie faktycznie korzystna, tzn. że jednocześnie nie wzrośnie cena za pobór energii w ciągu dnia (szczegóły znajdują się w cennikach dostawców energii).

Aktualizacja: 2016-12-29 Publikacja: 2016-11-25
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: Bosch
Bosch
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.