Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci: bakteryjne, wirusowe, grzybicze

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci: bakteryjne, wirusowe, grzybicze
fot.: photos.com
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci: bakteryjne, wirusowe, grzybicze

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba układu nerwowego, często występująca u dzieci. Przyczynami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych mogą być m.in. bakterie, wirusy, grzyby. Do powstania stanu zapalnego może dojść w wyniku uogólnionego zakażenia organizmu dziecka, po wypadkach i urazach, podczas których doszło do pęknięcia czaszki czy też przez szerzenie się infekcji z ucha lub zatok przynosowych.  

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci może skutkować zapaleniem mózgu, drgawkami, powstaniem wodogłowia, istnieniem zaburzeń snu, niedowładami i porażeniami kończyn, dlatego należy obserwować dziecko szczególnie w okresie infekcji i w razie dostrzeżenia niepokojących objawów niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pediatrą lub odwiedzić dziecięcą izbę przyjęć. 

To ważne, bo często nie zdajemy sobie sprawy, że zwykła infekcja, może prowadzić do poważnych powikłań, takich właśnie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Czytaj też: Zapalenie opon mózgowych u niemowląt

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

W Polsce najczęstszą bakterią wywołującą zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych są meningokoki (Neisseria meningitidis). Możemy skutecznie zapobiegać rozwojowi zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych dzięki dostępnej od 2005 roku szczepionce, która w Programie Szczepień Ochronnych figuruje jako szczepionka zalecana, co oznacza, że nie jest refundowana. Według aktualnych zaleceń szczepić można od 2 miesiącu życia dziecka szczepionką skoniungowaną lub od 2 roku życia dziecka - szczepionką nieskoniungowaną.

Początek objawów bakteryjnego zapalenia opon może być różny i często bywa poprzedzony infekcjami. Do symptomów, objawów zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które powinny nas zaniepokoić zaliczyć należy:

W zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych przy próbie przygięcia głowy dziecka do klatki piersiowej (w pozycji leżącej) uzyskamy opór - jest to tzw. dodatni objaw sztywności karku. Gdy bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych trwa długo i pozostaje nie rozpoznane dziecko przyjmuje charakterystyczne ułożenie na boku z odgiętą ku tyłowi głową i podkurczonymi nogami.

Czytaj też: Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba groźna dla dziecka

Dobrze wiedzieć

Uwaga! u noworodków objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych często są bardzo nietypowe, gorączka pojawia się rzadko, a ciepłota ciała może być nawet obniżona. Dziecko może być niespokojne lub senne i apatyczne, zauważalny jest również spadek łaknienia. Czasem pojawiają się drgawki, oczopląs lub zaburzenia świadomości. Badać należy również ciemiączko przednie, które w przypadku neuroinfekcji może być napięte i tętniące.

Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Wśród wirusów wywołujących zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych królują enterowirusy – ECHO, polio, Coxackie. Objawy zakażenia wirusowego są podobne do tych opisanych powyżej, a oprócz tego często towarzyszą im zapalenia nosa, gardła lub pojawia się wysypka.

Czytaj też: Powikłania poszczepienne

Grzybicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenia grzybicze obserwuje się najczęściej u dzieci hospitalizowanych, poddanych leczeniu obniżającemu odporność (np. z powodu leczenia białaczki) lub takich, które długo były leczone antybiotykami.

Czytaj też: Kiedy antybiotyki są rzeczywiście skuteczne?

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych: badania diagnostyczne

Do podstawowych badań jakie wykona lekarz w oddziale zakaźnym przy podejrzeniu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych należy badanie krwi i  ocena płynu mózgowo-rdzeniowego, który wypełnia anatomiczne struktury mózgowia. Na podstawie wyników jego badań możliwe będzie potwierdzenie czynnika wywołującego schorzenie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Czasem również wykonywane jest badanie tomografii komputerowej głowy, badanie okulistyczne, laryngologiczne lub posiew wymazów z gardła, nosa, ucha, zmian skórnych lub kału. 

Aktualizacja: 2016-10-15 Publikacja: 2012-02-15
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.