7 trików, dzięki którym twoje dziecko zje posiłek

Niejadek

Większość dzieci, których rodzice uważają za niejadki, wcale nimi nie jest. Niechęć do jedzenia może być bowiem jedynie wynikiem niewłaściwego podejścia rodziców do karmienia lub po prostu utrwaleniem złym nawyków. W wielu przypadkach wystarczy zastosować kilka sztuczek, by „rozbudzić” w dziecku prawdziwego smakosza. Sprawdź, co zadziała na twoje dziecko!

1. Atrakcyjnie na talerzu

Dzieci jak dorośli – jedzą oczami. Nieapetycznie podany posiłek nie wygląda zachęcająco także dla dziecka. Nie dziw się więc, że twoja pociecha odmawia zjedzenia owsianki, paćki ze szpinaku czy gotowanej kapusty. W zamian spróbuj mu zaserwować jakieś małe dzieło sztuki i pobaw się kolorem i kształtem. Zamiast zwykłej kanapki, wytnij z kromki pieczywa ciekawy kształt i udekoruj kilkoma kolorowymi składnikami. Podając maluchowi danie obiadowe, postaraj się by wyglądało ładnie i ciekawie. Z ziemniaków lub ryżu łyżką do lodów można zrobić kulki, z plasterków warzyw wyciąć zabawne kształty (np. serduszka) a polewając mięso sosem należy zadbać o to, by przy tym nie brudzić nim całego talerza.

2. Akcesoria do jedzenia działają na wyobraźnię

By jedzenie było prawdziwą przygodą i przestało być nudnym rytuałem, warto zadbać o urozmaicenie tej czynności dzięki rozmaitym gadżetom. Na rynku mamy całe mnóstwo zabawnych talerzyków o ciekawych kształtach lub śmiesznych obrazkach. Są na przykład talerzyki z buziami, które dekorujemy nakładając na nie jedzenie lub talerzyki składające się z kolorowych przegródek, które można zamieniać miejscami. Nie trzeba również jeść zwykłymi sztućcami. Do wyboru mamy te o nietypowych kształtach. Chłopcy z pewnością będą zachwyceni widelcem lub łyżką o wyglądzie koparki a dziewczynki będą mieć nie lada frajdę, gdy ich widelec i łyżka staną się księciem i księżniczką.

DIETA DZIECKA: dzieci, które samodzielnie gotują są zdrowsze [FILM] >>

3. Mniej znaczy więcej

Dziecko łatwo zniechęcić do posiłku, jeśli widzi, że ma do zjedzenia dużą porcję, która jest ponad jego siły. O wiele szybciej zaakceptuje obiad podany na mniejszym talerzyku albo kiedy po prostu zmniejszymy jego porcję o połowę. Dobrym trikiem jest jedzenie w formie szwedzkiego stołu. Gdy dziecko będzie mogło sobie samo ponakładać dowolną ilość poszczególnych produktów, będzie mieć jednocześnie poczucie, że samo o sobie decyduje. Należy zrozumieć, że żołądek dziecka ma małą pojemność i dziecko zwykle zjada tyle, ile tego potrzebuje.

4. To czy to?

Dobrze jest dać dziecku wybór. Forma wspomnianego szwedzkiego stołu jest atrakcyjna dla każdego z nas, dla dziecka również taka będzie. Jeśli nie mamy warunków, by zastosować tę metodę, dajmy choćby możliwość wyboru jednego z dwóch. Na przykład zanim zaczniemy gotować zupę, zapytajmy dziecko, na jaką ma ochotę. Jeśli szykujemy kolację, dajmy mu wybór: kanapka czy parówka na ciepło. Jedzenie ciągle tego samego może się znudzić także dziecku, z pewnością więc długo nie będzie prosić o to samo.

5. Picie po posiłku

Jeśli chcesz, by dziecko zjadło cały posiłek, nie częstuj go wcześniej piciem, nie podawaj również picia podczas jedzenia. Mały żołądek dziecka szybko się zapełnia, więc jeśli nasza pociecha wleje do niego dużo napoju, nie będzie już mieć miejsca, by przyswoić konkretne jedzenie. Picie podajemy dziecku dopiero po skończonym posiłku.

PRODUKTY DLA DZIECI tylko pozornie zdrowe. Zobacz jak łatwo się oszukać! >>

6. Jemy wszyscy przy stole

Dziecko nie lubi samotności, również w trakcie jedzenia. Mając to na uwadze, starajmy się, by nie jadało samo. O wiele lepiej smakuje posiłek, jeśli możemy go jeść z kimś jeszcze, a dla malucha urozmaiceniem może być sama obecność i możliwość rozmowy z domownikami podczas jedzenia. Ponadto, jedząc razem z dzieckiem, pokazujemy mu dobry wzorzec – pod warunkiem, że jemy to samo, co dziecko.

7. Brak rozpraszaczy

By dziecko sprawnie zjadło posiłek, należy zadbać o właściwą kulturę jedzenia. Dziecko jest bardzo podatne na wiele bodźców, dlatego nie można go atakować nimi podczas jedzenia, bo to skutecznie odwróci uwagę od tej czynności. By obiad znikł szybko z talerza, dziecko musi być skupione na tym co robi. Nie można pozwolić mu w tym czasie oglądać telewizję czy bawić się zabawkami. Jedzenie musi być rytuałem odbywanym przy stole i we względnej ciszy. Mniej bodźców wyostrza zmysły, w tym przypadku - zmysł smaku.

Aktualizacja: 2017-08-01 Publikacja: 2017-06-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.