BRAK APETYTU u DZIECKA: jak poradzić sobie z małym NIEJADKIEM

2013-07-25 14:39

Brak apetytu tak naprawdę może pojawić się u każdego dziecka. Choć dziecko niejadek stwarza dla rodziców stresujące sytuacje, na początek kilka słów otuchy: zazwyczaj apetyt prędzej czy później wraca dziecku i nie zawsze jest się czym denerwować. Jednak współpraca z małym niejadkiem bywa bardzo męcząca i trudna. Brak apetytu na dłuższą metę może prowadzić np. do anemii. Gdzie szukać przyczyn braku apetytu i jak przekonać dziecko do jedzenia?

Gdy dziecko traci apetyt
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Brak apetytu u dziecka: bilans kalorii
  2. Brak apetytu u dziecka: kiedy potrzebny jest lekarz?
  3. Brak łaknienia u dziecka: fochy czy choroba?
  4. Na apetyt dla dzieci
  5. Polecamy wideo: Zdrowe przekąski dla dzieci. Co wybierać? Podpowiada dietetyk Agnieszka Piskała

Warto przy okazji zdać sobie sprawę z tego, że szczuplejsze dziecko jest zdrowsze od kolegi z pucołowatymi policzkami, i nie przejmować się zdaniem babci czy sąsiadki. Ale jest też i druga strona medalu – jeśli zupełnie zbagatelizujesz sprawę, twój niejadek może nabawić się anemii bądź mieć niedobory pokarmowe, a w konsekwencji mniej lub bardziej poważne problemy ze zdrowiem. Warto więc zadbać aby twojemu dziecku wrócił apetyt.

Przeczytaj również: ŻYWIENIE DZIECKA: sposoby na brak apetytu u dziecka

Brak apetytu u dziecka: bilans kalorii

Jeśli masz wątpliwości, czy dziecko je wystarczająco dużo, warto przez kilka kolejnych dni zapisywać, co zjadło i wypiło. Liczy się wszystko – nie tylko śniadanie, obiad czy kolacja, ale też kilka cukierków, szklanka soku, jabłko, garść orzechów, batonik, czyli to, co kilku–kilkunastoletni człowiek lubi popijać i podjadać między posiłkami. Być może z takiego bilansu wyjdzie, że dziecko je właściwie przez cały dzień, tyle że niekoniecznie wartościowe dania. W takiej sytuacji warto pomyśleć o usztywnieniu godzin posiłków i wprowadzeniu do menu zdrowych przekąsek.

Przeczytaj również: Anemia u dzieci: objawy i oznaki anemii u dziecka, jak leczyć anemię

Dobrze wiedzieć

Brak apetytu u dziecka: kiedy potrzebny jest lekarz?

Jeśli twoje dziecko nie ma apetytu, jest sporo chudsze od rówieśników, blade, szybko się męczy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. W takim przypadku niezbędne są dokładne badania, a czasem też specjalistyczne konsultacje. Na podstawie wyników analiz pediatra zaleci dalsze postępowanie (np. zapisze dziecku preparaty witaminowo-mineralne albo z żelazem), a jeśli uzna to za konieczne, skieruje was na dodatkowe badania, np. do gastrologa bądź psychologa.

Przeczytaj również: Żywienie dziecka: zdrowe przekąski zamiast chipsów i słodyczy

Brak łaknienia u dziecka: fochy czy choroba?

Sytuacja wymaga większej uwagi, jeśli kartka, na której robisz codzienny bilans, nie zapełni się nawet w połowie. Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek działania, warto ustalić przyczyny braku apetytu u dziecka, bo to od nich zależy, co powinnaś później zrobić. Można je podzielić na trzy grupy.

  • Zdrowotne – gdy brak apetytu u dziecka spowodowany jest anemią bądź pasożytami (np. owsikami), infekcją, problemami z żołądkiem albo trzustką, a także poważniejszymi, jak niektóre choroby nowotworowe.
  • Kulinarne – kiedy ilość słodkich przekąsek w codziennym menu pokrywa zapotrzebowanie kaloryczne organizmu do tego stopnia, że dziecko nie ma już ochoty na jedzenie, bądź też menu jest monotonne i od dłuższego czasu takie samo.

Samodzielnie trudno jest ustalić przyczyny braku łaknienia u dziecka, dlatego jeśli problem się utrzymuje, trzeba poszukać pomocy u pediatry. Lekarz przede wszystkim zleci badania – zwykle jest to morfologia (w tym poziom żelaza) i badanie kału pod kątem pasożytów.

Przeczytaj również: "Mamusiu, czy jestem za gruba?" - problem ANOREKSJI U DZIECI

Na apetyt dla dzieci

Jeśli dziecko nie jest za chude, a wyniki badań są prawidłowe, nie masz się czym martwić – organizm sam wybiera to, co dla niego najlepsze, dlatego brak apetytu jest zapewne chwilowy i wkrótce wszystko wróci do normy. Co możesz zrobić samodzielnie, by zachęcić dziecko do jedzenia?

  • Ogranicz podjadanie między posiłkami i nie kupuj słodkich ani słonych przekąsek, które fatalnie wpływają na apetyt dziecka.
  • Zadbaj o różnorodność potraw. Na talerzu codziennie powinno znaleźć się coś innego.
  • Postaraj się, by posiłki były kolorowe. Od rozgotowanej marchewki lepiej wyglądają kolorowe warzywne sałatki, z białym kalafiorem dobrze komponuje się zielona sałata itp. Młodszemu dziecku możesz też podawać zabawne jedzeniowe układanki – las z brokułów, kwiatki z gotowanej marchewki, zrobić na kanapce zabawny podpis z keczupu, a na zupie mlecznej gęstym sokiem namalować np. uśmiechniętą buzię. Zadbaj o dobór zastawy stołowej, serwetki o ciekawym wzorze.
  • Podawaj to samo, ale w innej formie, np. rosół zamiast do talerza wlej do filiżanki, owoce zmiksuj, zamroź i podaj w formie sorbetu.
  • Nie zmuszaj do jedzenia tego, czego nie lubi. Nie chce jeść mięsa? Zamiast niego może dostać rybę. Nie lubi warzyw? Daj mu więcej owoców.
  • Pić dawaj dziecku po posiłku, a nie w trakcie.
  • Po konsultacji z pediatrą podawaj preparat ziołowo-witaminowy pobudzający apetyt.

Polecamy wideo: Zdrowe przekąski dla dzieci. Co wybierać? Podpowiada dietetyk Agnieszka Piskała

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza