NADWAGA U DZIECKA: jaka dieta dla dziecka z nadwagą

2013-07-02 23:01

Nadwaga u dziecka to nie przelewki – zwiększa ryzyko otyłości, chorób serca, nowotworów, cukrzycy. Wciąż rośnie liczba dzieci, które ważą zbyt dużo. Co robić, gdy podejrzewasz nadwagę u dziecka? Jaką zastosować dietę dla dziecka z nadwagą?

Otylosc u dzieci otyle dzieci sa bardziej podatne na reklamy
Autor: _photos.com|photos.com Otyłość u dzieci: otyłe dzieci są bardziej podatne na reklamy

Spis treści

  1. Nadwaga u dziecka - przyczyny
  2. Jak groźny dla dzieci jest cukier?
  3. Nadwaga u dziecka – dieta dla dziecka z nadwagą
  4. Zobacz film: Jak skutecznie i bezpiecznie odchudzić dziecko

Nadwaga u dziecka - przyczyny

Siedzenie przed komputerem lub telewizorem, brak zajęć sportowych, wożenie dziecka wszędzie samochodem to czynniki sprzyjające nadwadze i otyłości u dziecka. Niech dziecko wybierze rodzaj aktywności ruchowej, którą będzie chciało uprawiać. Jeśli musisz wozić dziecko samochodem, często chodźcie na długie spacery. Pamiętaj, dziecko uczy się głównie przez naśladowanie rodziców – jeśli sami się nie ruszacie, a wolny czas spędzacie na kanapie, pociecha nie będzie widzieć nic atrakcyjnego w bieganiu czy jeżdżeniu na rowerze. A najzdrowszym sposobem na nadwagę u dziecka jest zachęcenie go do ruchu.

Chcesz wiedzieć, czy Twoje dziecko ma prawidłową wagę? Sprawdź siatki centylowe >>

Jak groźny dla dzieci jest cukier?

Sprawdź, jak groźny dla dzieci jest cukier

Nadwaga u dziecka – dieta dla dziecka z nadwagą

Sprawdź, czy dziecko nie spożywa zbyt dużo kalorii w stosunku do swojego wieku. Krytycznie przyjrzyj się nawykom żywieniowym w swojej rodzinie – jeśli dziecko jada za dużo i zbyt kalorycznie, zwykle oznacza to, że takie zwyczaje wyniosło z domu. Aby zmiany w diecie dziecka były trwałe, trzeba zmienić jadłospis całej rodziny. Pamiętaj – dziecko nie zje niczego, czego ty nie kupisz.

W domu dziecka z nadwagą nie powinno być czipsów, słonych przekąsek, słodyczy, soków i napojów gazowanych. Z diety trzeba wykreślić białe pieczywo, tłuste mięsa i wędliny, sery żółte i topione, fast foody, słodkie jogurty i desery mleczne, mleko smakowe, słodzone płatki śniadaniowe. Zamiast dawać dziecku pieniądze na przekąski, sama zapakuj mu drugie śniadanie: owoce, kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z chudym mięsem, twarogiem czy warzywami, orzechy, suszone owoce. Do picia dawaj dziecku wodę, mleko lub świeżo wyciskane soki. Pamiętaj jednak, że dziecko intensywnie się rozwija i ma zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Nie wprowadzaj żadnych diet odchudzających bez porozumienia z lekarzem. Nie traktuj jedzenia jako nagrody czy sposobu na pocieszenie. Unikaj ciągłego ważenia dziecka, przepytywania, co zjadło, zmuszania do jedzenia produktów, których nie lubi.

Zobacz też: Otyłość i nadwaga u dzieci: jak odchudzić grube dziecko? >>

Zobacz film: Jak skutecznie i bezpiecznie odchudzić dziecko

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza