Otyły dorosły był szczupłym dzieckiem - kontrowersyjny film o złych nawykach żywieniowych u dzieci

Nawyki żywieniowe
fot.: YouTube
 Film "Rewind the Future" - Children's Healthcare of Atlanta Strong4Life/ YouTube

Kontrowersyjna kampania społeczna pokazuje, jak błędy żywieniowe u dzieci wpływają na całe ich życie. Otyły 33-latek był kiedyś szczupłym i wesołym dzieckiem. Jak to się stało, że w jego diecie pojawiły się wyłącznie słodycze, fast foody i napoje gazowane? Okazuje się, że przekupywanie, nagradzanie czy uspokajanie dzieci słodyczami i niezdrową żywnością może mieć tragiczne konsekwencje. Zobacz, jak niewłaściwe nawyki żywieniowe z dzieciństwa wpływają na zdrowie dorosłego człowieka!

Szokujący film o 33-letnim męźczyźnie, który trafia do szpitala z zawałem serca opublikowała na YouTube fundacjia Strong4Life Children's Healthcare. Krótkie wideo ma na celu uświadomienie rodzicom, że otyłość nie powstaje z dnia na dzień, ale to całe życie wyborów i złych nawyków żywieniowych, które są kształowane bardzo wcześnie. Większość z nich powstaje we wczesnym dzieciństwie. Już przedszkolak ma stałe nawyki, które trudno zmienić. Badania pokazują, że problemy z nadwagą często wynikają ze złej diety w dzieciństwie

Na filmie zobaczymy mężczyznę leżącego na szpitalnym łóżku, w dalszej części zobaczymy wspomnienia z jego życia. Siedząca praca, stałe podjadanie przekąsek, po powrocie do domu fast food, lody i napoje gazowane. Kolejne wspomnienia dotyczą dzieciństwa. Mama podkarmiająca syna frytkami, soczkami i słodyczami. Jedzenie jako forma nagrody, pocieszenia i przekupienia. Niestety nie jest to odosobniony obrazek. Takie sytuacje zdarzają się często bez względu na szerokość geograficzną. 

Kontrowersyjny film o 33-latku, który ma atak serca może zmienić nawyki żywieniowe u dzieci?

W filmie oglądamy historię Jima, który jest bohaterem filmu "Rewind the Future". Stowarzyszenie Strong4life zwraca sie do rodziców, którzy często nie zdają sobie sprawy, jakie konsekwencje dla dziecka ma podawanie słodkich przekąsek czy fast foodów. Oglądając film wielu rodziców może pomyśleć, że na co dzień robi wiele z tych rzeczy, które są przedstawione na filmie. Autorzy filmiku uspokajają: Nie martw się. Nie stworzyliśmy filmu, aby poczuł się winny. Stworzyliśmy go, aby przenieść się do roku 2030 i pokazać, jak będzie wyglądała przyszłość dzieci, jeśli teraz nie będziemy działać. Wybory, których uczymy dzieci dzisiaj, stają się nawykami żywieniowymi (przyp. red.), które będzie posiadał człowiek również w swoim życiu dorosłym. 

Błędy żywieniowe, których nie warto popełniać!

Gdzie powinniśmy zacząć, aby nie popełniać błędów, które mogą być tragiczne w skutkach dla dziecka? Każdy rodzic musi zdać sobie sprawę z błędów jakie popełnia i zadać sobie kilka podstawowych pytań. To, co pozornie nie wydaje się niczym złym, ma długofalowe konsekwencje dla zdrowia i życia dziecka. Jak wynika z raportu Instytutu Matki i Dziecka i fundacji Nutricia aż 60 % rodziców popełnia błędy żywieniowe . 88% dzieci między 5. a 36. miesiącem życia je za mało warzyw, a 3/4 z nich (75%) spożywa zbyt wiele cukru. Dlatego tak, ważne jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych od dziecka. 

To tylko niektóre z błędów żywieniowych, które mogą mieć poważne konsekwencje w przyszłości:

  • Zdarza ci się przekupywać dziecko słodyczami, aby spełniło Twoje oczekiwania lub prośbę
  • Pozwalasz dziecku zastąpić posiłek poracją słodyczy, lodów, chipsów czy fast foodami
  • Traktujesz słodycze jako formę nagrody
  • Zdarza ci się podać słodycze lub niezdrowe przekąski dziecku, aby go uspokoić

Przeczytaj też

Sposób żywienia dzieci od 5. do 36. miesiąca życia. Dlaczego aż 60% rodziców popełnia błędy żywieniowe?

 Film "Rewind the Future" - Children's Healthcare of Atlanta Strong4Life

 

Aktualizacja: 2017-04-10 Publikacja: 2017-04-10
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.