Nadwaga u dzieci w wieku szkolnym - aktywność fizyczna sposobem na zdrowe odchudzanie

problem otylosc i nadwaga u dzieci w wieku szkolnym uczniowie unikaja lekcji wf u i zmagaja sie z na

Otyłość dzieci w wieku szkolnym jest coraz większym problemem. Prawie pół miliona uczniów ma nadwagę lub cierpi z powodu skrzywienia kręgosłupa. Kluczem do sukcesu w odchudzaniu dziecka jest prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna. A jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, coraz więcej dzieci nie chce ćwiczyć na WF-ie.

Specjaliści alarmują, że dzieci w Polsce są szczególnie zagrożone otyłością, a niećwiczenie podczas zajęć wychowania fizycznego i siedzący tryb życia sprzyja narastaniu problemu. Raport NIK o wychowaniu fizycznym w szkołach zwraca uwagę na absencje uczniów na zajęciach WF-u. W szkołach rośnie odsetek uczniów niećwiczących i nieobecnych na zajęciach. W raporcie czytamy, że w starszych klasach szkół podstawowych nie bierze czynnego udziału w zajęciach ok. 15 proc. uczniów, w gimnazjach 23 proc., a w szkołach ponadgimnazjalnych odsetek ten sięga 30 proc. Dzieci i młodzież jako główne powody unikania ćwiczeń wymieniały względy zdrowotne (35 proc.) oraz nieatrakcyjny sposób prowadzenia zajęć (31 proc.).
Z badań NIK wynika, że dzieciom brakuje zróżnicowanych zajęć sportowych na zajęciach. Uczniowie wskazują, że nauczyciele nadmiernie preferują gry zespołowe (28 proc.) oraz ćwiczenia gimnastyczne (20 proc.). Z kolei inne formy zajęć - np. bieganie, taniec, aerobik, pływanie - stanowią zaledwie niewielki procent wszystkich prowadzonych zajęć. Uczniowie w ograniczonym stopniu mają też możliwość wyboru rodzaju ćwiczeń.

Chcesz wiedzieć, czy Twoje dziecko ma prawidłową wagę? Sprawdź siatki centylowe >>

Nadwaga i otyłość u dzieci w wieku szkolnym a unikanie zajęć WF

Specjaliści alarmują, że dzieci są szczególnie zagrożone otyłością, a niećwiczenie podczas zajęć wychowania fizycznego i siedzący tryb życia sprzyja narastaniu problemu. Dlatego już od najmłodszych lat, zarówno rodzice, jak i nauczyciele powinni przekazywać najmłodszym zasady prawidłowego odżywiania i aktywnego trybu życia. Należy je wprowadzać stopniowo, ale konsekwentnie. Zbilansowana dieta, picie wody, ograniczenie słodyczy i regularne uprawianie sportu to niektóre zasady, których trzeba nauczyć dziecko.

Przeczytaj też: Nadwaga u dziecka. Jak pomóc dziecku z nadwagą? >>

Zdrowy styl życia sposobem na ograniczenie nadwagi i otyłości wśród uczniów

W odpowiedzi na potrzebę upowszechniania zdrowego stylu życia wśród dzieci w wieku szkolnym powstał program edukacyjny „Porcja Pozytywnej Energii”. Skierowany jest zarówno do nauczycieli, jak i rodziców. Jego celem jest promocja zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia poprzez działania profilaktyczne ograniczające nadwagę i otyłość. W ramach programu uczestnicy otrzymają komplet materiałów edukacyjnych na temat wybierania wartościowych produktów spożywczych, propozycje zdrowych i smacznych posiłków, a także pomysły na aktywne spędzanie czasu.

Codzienna aktywność fizyczna jest szczególnie ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Pamiętajmy, że odpowiednio zbilansowana dieta połączona z aktywnością fizyczną, nie tylko wpływa na zdrowie ale także dostarcza pozytywnej energii niezbędnej do codziennej nauki, a także sprzyja dobremu samopoczuciu.

W ramach „Porcji Pozytywnej Energii” szkoły mogą także wziąć udział w konkursie, który jest uzupełnieniem programu. Więcej informacji znajduje się na stronie www.porcjapozytywnejenergii.pl i www.Facebook.pl/PorcjaPozytywnejEnergii

Zobacz film: Jak skutecznie i bezpiecznie odchudzić dziecko

źródło: materiały prasowe Aktualizacja: 2016-09-18 Publikacja: 2014-01-07
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.