Czystość pochwy (rozmaz mikrobiologiczny z pochwy)

Czystość pochwy to badanie, polegające na ocenie mikroskopowej pobranej z pochwy wydzieliny. Jego celem jest określenie rodzaju mikroorganizmów, które ją zasiedlają i wykrycie drobnoustrojów chorobotwórczych, komórek odczynu zapalnego oraz ustalenie rodzaju zapalenia (np. grzybicze, bakteryjne, rzęsistkowe itd.). Badanie może być wykonane bez zlecenia lekarza.
Dla ujednolicenia rozpoznań stosuje się odpowiednią skalę oceny flory mikrobiologicznej. Najczęściej jest to sześciostopniowa skala (według Jiroveca, Petera i Maleka) w postaci liczb rzymskich od I do IV.

Co oznaczają poszczególne stopnie czystości pochwy?

I stopień czystości pochwy – w wymazie stwierdza się liczne pałeczki kwasotwórcze. Jest to obraz prawidłowy;
II stopień czystości pochwy – oprócz licznych pałeczek kwasotwórczych znajdują się pojedyncze inne bakterie i krwinki białe;
III stopień czystości pochwy – pożyteczne bakterie są pojedyncze lub ich nie znajdujemy, występują liczne inne bakterie i dużo krwinek białych;
IV stopień czystości pochwy – nie ma pałeczek kwasotwórczych, a oprócz licznych bakterii i krwinek białych wykrywamy grzyby (np. drożdżaki) lub pasożytnicze pierwotniaki (np. rzęsistek pochwowy).

Jak przebiega badanie czystości pochwy?

Kilka dni przed badaniem nie możesz stosować leków dopochwowych ani irygacji pochwy. Jeśli masz miesiączkę, musisz zaczekać, aż ustanie krwawienie. Do badania kładziesz się na fotelu ginekologicznym. Lekarz pobiera ci wydzielinę z pochwy za pomocą cienkiego drucika o końcu zagiętym w kształcie pętelki (tzw. ezy) lub wacika (tupfera). Wydzielinę z pochwy pobiera się w kilku miejscach: z przedsionka pochwy i znajdujących się na nich gruczołów, cewki moczowej, sklepienia pochwy. Uzyskany w ten sposób rozmaz bada się pod mikroskopem. Badanie trwa kilkanaście sekund. Wynik otrzymasz w formie opisu wraz z numerem wg skali. Najczęstszymi wskazaniami do wykonania badania czystości pochwy są: objawy toczącego się procesu zapalnego (świąd pochwy, sromu, upławy); kontrola leczenia przeciwzapalnego; objawy stanu zapalnego dróg moczowych.

Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.