Macica jednorożna

Macica jednorożna to wada rozwojowa macicy polegająca na tym, że wykształcony został tylko jeden róg macicy połączony z jajowodem. O tym, czy wada jest bardzo poważna świadczy m.in. wielkość jamy macicy – od tego zależy płodność kobiety.

Macica jednorożna a ciąża

Macica jednorożna może zagrażać utrzymaniu ciąży. Bardziej ryzykowne są jednak powikłania ciąży wynikające z nieprawidłowego ułożenia płodu oraz jego wolniejszego wzrastania i rozwoju. Poza tym macica jednorożna niesie ze sobą niebezpieczeństwo niewydolności szyjki macicy, powodujące m.in. samoistne rozwieranie się szyjki macicy oraz brak skurczy.

Macica jednorożna: diagnoza

Macicę jednorożna można zaobserwować podczas badania USG. Co ciekawe, wiele kobiet dowiaduje się o tym, że mam macicę jednorożną dopiero w czasie trwania ciąży.

Macica jednorożna: leczenie

Jeśli macica utrudnia zajście w ciąże i nie pozwala na jej utrzymanie lub powoduje utratę płodu, zaleca się operację.

Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.