Newsletter

Synechia

Synechia to problem potocznie określany jako zrośnięcie, zlepienie bądź sklejenie warg sromowych. Synechia może dotyczyć zarówno mniejszych jak i większych warg sromowych.

Synechia: przyczyny

Synechia występuje niezależnie od właściwej pielęgnacji okolic intymnych dziewczynki i wynika ze zbyt małego stężenia hormonów - estrogenów.

Synechia: leczenie

Przy dużym stopniu synechii może dojść do niemożności całkowitego opróżnienia pęcherza i zalegania moczu, co z kolei może skutkować namnażaniem się bakterii i pojawianiem się stanów zapalnych. W tym wypadku pediatra zleci konsultację z urologiem, ginekologiem bądź chirurgiem dziecięcym, który zadecyduje o dalszym leczeniu (być może operacyjnym). Gdy jednak wada jest niewielka i nie wpływa na zastój moczu, lekarz może zalecić „odczekanie” do osiągnięcia przez dziewczynkę wieku, w którym wzrasta poziom estrogenów (okres dojrzewania) i obserwację w kierunku naturalnego rozklejenia się warg sromowych. W tym łagodniejszym wypadku konieczna będzie odpowiednia pielęgnacja środkami natłuszczającymi okolic płciowych oraz masowanie miejsc zrośniętych.

Synechia: pielęgnacja

Przy pielęgnacji okolic płciowych dziewczynki należy pamiętać o:

  • wycieraniu pupy od przodu ku tyłowi, by nie przenosić zanieczyszczeń kałowych w okolicę pochwy i ujścia cewki moczowej
  • dokładnym oczyszczaniu okolic pomiędzy wargami sromowymi mniejszymi i większymi (gdzie gromadzą się np. resztki kremów) wacikami jednorazowymi, ciepłą wodą oraz mydłem
  • nie stosowaniu pudrowych zasypek, które w okolicach intymnych dziewczynek zlepiają się, tworząc grudki

Przewijanie dziewczynki

Przewijak, pielucha, krem na odparzenia... co jeszcze? Na początku przewijanie niemowlaka wygląda na dość skomplikowane. Bardzo szybko okazuje się jednak, że pieluszkę można łatwo zmienić nawet w środku nocy, niemal z zamkniętymi oczami. Zobacz co zrobić, by przewijanie było ekspresowe, jak trzymać niemowlaka podczas przewijania i w jaki sposób należy pielęgnować dziewczynkę. Sprawdź również w jaki sposób wygodnie przytrzymywać dziecko, by przewijanie było bezpieczne dla delikatnego ciała twojej córeczki.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.