1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

10 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko w 10 tygodniu?

Aktualizacja: 2017-03-24 Publikacja: 2017-02-01
10 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży.

10 tydzień ciąży to okres, w którym trzeba wykonać określone badania. Dziecko w 10 tygodniu ciąży waży już ok. 5 g i mierzy ponad 4 cm. W tym czasie zarodek staje się płodem, który posiada już narządy, takie jak u dorosłego człowieka. 10 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży.

10 tydzień ciąży: który to miesiąc?

10 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży. W 10 tygodniu ciąży, podobnie jak przez cały 3 miesiąc ciąży lepiej zrezygnuj z podróży samolotem – zmiany ciśnienia mogą negatywnie wpłynąć na płód. Zadbaj o prawidłową dietę.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

10 tydzień ciąży: brzuch

W 10 tygodniu ciąży twoja macica jest wielkości dużego grejpfruta i zauważysz już lekkie poszerzenie talii.

Zadbaj o odpowiednią zawartość żelaza w diecie. Jedz otręby pszenne, pestki dyni, jajka, chudą wołowinę, sardynki, fasolę, suszone morele. Łącz je z produktami zawierającymi witaminę C, ponieważ ułatwia ona przyswajanie żelaza. Niedobory żelaza (to one najczęściej są przyczyną słabszych wyników) pozwoli ci zapewne wyrównać przyjmowanie preparatu witaminowo-mineralnego dla kobiet w ciąży (czasem to ten sam, który już dostarcza ci kwasu foliowego, gdyż wieloskładnikowe preparaty zawierają też żelazo). Czasem potrzebny jest dodatkowy preparat, jednak o jego stosowaniu i dawkowaniu decyduje lekarz prowadzący.

>> Jakie suplementy w ciąży powinno się przyjmować?

10 tydzień ciąży: objawy

W 10 tygodniu ciąży czujesz się już lepiej, powoli ustępują mdłości i wymioty. Nie jesteś już taka senna, a nadwrażliwość na zapachy zmniejsza się. Samopoczucie się poprawia, odczuwasz przypływ energii. To czas, kiedy jesteś już pewna ciąży i ryzyko poronienia się zmniejsza. Ale nadal uważaj na siebie!

10 tydzień ciąży: samopoczucie

Nadal może ci dokuczać niestabilność nastrojów, płaczliwość. W 10 tygodniu ciąży dość uciążliwa może być również nieracjonalność i roztargnienie. Jednak często w  tym czasie przychodzi wewnętrzny spokój.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży: usg

Pod koniec 10 tygodnia ciąży praktycznie wszystkie układy i narządy dziecka są już wykształcone w pierwotnej postaci. To ostatni dzwonek, żeby wykonać badania diagnostyczne i skonsultować się z lekarzem. 10 tydzień ciąży to czas badań. Możliwe, że masz nieco gorszą morfologię niż wynika z „normalnych” wskaźników dla kobiet. Nie przejmuj się tym, bo w ciąży wyniki badań są nieco inne.

10 tydzień ciąży: wielkość płodu

Dziecko mierzy 3-4 cm bez nóżek i waży 5 g. W 10 tygodniu ciąży rośnie błyskawicznie. Przez tydzień podwoiło swoją długość ciemieniowo-siedzeniową. Od tej chwili można je już zważyć. Wcześniej przyrost masy ciała płodu był tak mały, że nawet nie zwracano na to uwagi. A teraz, proszę – całe 5 gramów!

>> Poronienie samoistne: przyczyny, objawy, leczenie

Dziecko w 10 tygodniu ciąży: rozwój. Jak wygląda 10-tygodniowy płód?

W 10 tygodniu ciąży zarodek staje się płodem, co oznacza, że widać już, że to mały człowiek. Zanikają błony, które dotychczas łączyły palce. Powieki urosły i skleiły się, więc dziecko wygląda, jakby spało. Wyraźnie rozwinęły się ramiona, zaznacza się zgięcie łokcia, a dziecko zbliża rączki ku sobie. Serce dziecka bije z częstotliwością 140 do 180 uderzeń na minutę. Możesz odetchnąć – ryzyko powstania wad rozwojowych jest na tym etapie o wiele mniejsze niż na początku ciąży.

10 tydzień ciąży to 8 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki - już ruszam rączkami!

Oczy dziecka, które początkowo tworzyły się po obu stronach głowy (tak jak u ptaków), przemieściły się ku środkowi i teraz są po obu stronach nosa. Wyraźnie widać już nos z nozdrzami i usta. Poza tym wytworzyły się już powieki. Na razie zrośnięte – i takie pozostaną jeszcze bardzo długo. Pojawił się też zawiązek szyi, bo do tej pory głowa łączyła się bezpośrednio z tułowiem. Dziecko może zacząć już ruszać rączkami i nóżkami. Są to jeszcze słabe i nieskoordynowane ruchy, więc mama jeszcze ich nie czuje – ale od czegoś trzeba zacząć. Im więcej płód będzie poruszać kończynami, tym szybciej wyrobi sobie mięśnie.

Polecamy wideo: USG w ciąży! Jak wygląda badanie USG?

- Badanie USG jest w tej chwili trzecią ręką położnika. Trudno nam sobie teraz wyobrazić prowadzenie ciąży bez wykonywania badań USG - wyjaśnia lek. med. Barbara Dobek-Jakubczyk z kliniki Novum. Badania USG wykonuje się przesiewowo (w 13, 20 i 30 tygodniu ciąży) u każdej ciężarnej, celem pewnej profilaktyki. Ponadto badanie to może być wykonywane z konkretnych wskazań, np. kiedy kobieta odczuwa niepokojące dolegliwości lub ma obciążony wywiad położniczy.

Sprawdź, jak traktujesz odmienny stan!
Aktualizacja: 2017-03-24 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.