1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

12 tydzień ciąży - brzuszek, wielkość i płeć dziecka. USG w 12 tygodniu

Aktualizacja: 2017-03-03 Publikacja: 2017-02-01
12 tydzień ciąży
12 tydzien ciąży to 3 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży.

To 12 tydzień ciąży - brzuszek jest niewielki, ale zaczniesz przybierać na wadze. Warto zwrócić uwagę na cukrzycę ciążową. 12 tydzień ciąży to czas, kiedy może się ona objawić. Podczas wizyty u lekarza prowadzącego, spytaj o odpowiednią dietę dla kobiet w ciąży. 12 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży.

12 tydzień ciąży: który to miesiąc?

12 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży. W 12 tygodniu ciąży czujesz się już bardzo dobrze, przykre dolegliwości minęły. Masz chęci do życia i energię. Jednocześnie brzuch jest jeszcze mały i nie przeszkadza w zwyczajnych czynnościach. Podróżowanie jest już bezpieczne. W 12 tygodniu ciąży ograniczenie codziennych aktywności nie jest konieczne, chyba że lekarz prowadzący ciążę zaleci inaczej – np. wtedy, gdy zdarzają ci się krwawienia z pochwy.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

12 tydzień ciąży: brzuszek

W 12 tygodniu ciąży coraz bardziej widać rosnący brzuch, który może dać wiele radości, tym bardziej, że minął okres największego ryzyka nieprawidłowego rozwoju ciąży, poronienia lub ciąży obumarłej.

Samopoczucie w 12 tygodniu ciąży

12 tydzień ciąży - kończy się 1 trymestr ciąży. To dobra wiadomość, bo większość przyszłych mam w 2 trymestrze czuje się zdecydowanie lepiej, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Powinnaś zyskać energię!

Jeśli będąc w 12 tygodniu ciąży masz mniejszą ochotę na seks, boisz się, że może on zaszkodzić dziecku, albo nie potrafisz znaleźć odpowiedniej pozycji, po prostu się odpręż i daj sobie czas. Apetyt na seks w ciąży wkrótce wróci, a kochanie się jest jak najbardziej wskazane (chyba, że lekarz wyraźnie tego zabroni ze względu na zagrożenie ciąży).

Jakie badania należy wykonać w 12 tygodniu ciąży?

Rób badanie moczu co miesiąc. Dzięki niemu na bieżąco sprawdzisz, czy w nie pojawił się w nim cukier albo białko. Dlaczego to takie ważne? Białko w moczu może świadczyć o infekcji pęcherza, nerek albo o zatruciu ciążowym. Natomiast cukier może wskazywać na cukrzycę ciążową. Te schorzenia mogą stanowić zagrożenie dla ciąży. Wczesne wykrycie nieprawidłowości umożliwi szybkie leczenie.

12 tydzień ciąży: usg, usg genetyczne

Pierwsze obowiązkowe badanie USG powinno zostać wykonane przed upływem 13. tygodnia i 6. dnia ciąży. Warunkiem jest też odpowiednia długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu – musi ona wynosić od 45 do 84 mm. Badanie nazywane jest potocznie „USG genetycznym” i powinno być wykonane w każdej ciąży. Jest refundowane, jeśli skierowanie wystawia lekarz, który ma umowę z NFZ (bez refundacji kosztuje ok. 250 zł).

Podczas USG genetycznego lekarz ocenia wszystkie narządy płodu, ocenia ryzyko wystąpienia u dziecka chorób będących skutkiem wad chromosomalnych (zespoły Downa, Edwardsa i Pataua) oraz ocenia wiek ciążowy.

>> Badania prenatalne: na czym polegają? Badania prenatalne nieinwazyjne i inwazyjne [PORADNIK]

Płód - 12 tydzień: wielkość dziecka

W 12 tygodniu ciąży dziecko waży już 10-14 g. i mierzy do 6 cm! Dziecko umie już uśmiechać się, otwierać i zamykać usta, marszczyć czoło i ssać kciuk. Każdą chwilę dziecko w 12 tygodniu ciąży wykorzystuje na udoskonalanie swoich umiejętności - porusza klatką piersiową (dzięki czemu prawdziwe oddychanie przyjdzie mu bez trudu), a malutkie rączki trenują ruchy chwytne.

12 tydzień ciąży: jak wygląda dziecko?

Dziecko w 12 tygdniu ciąży zaczyna reagować na bodźce pochodzące z zewnątrz, np. na mocny dotyk odpowiada gwałtownym ruchem całego ciała. Zwiększa się ilość płynu owodniowego, więc płód może swobodnie pływać, ty jednak jeszcze nie odczuwasz tego swawolenia. Ważące 50 g łożysko produkuje na potrzeby małego człowieka 1,5 g białek dziennie.

W 12 tygodniu ciąży skóra i mięśnie płodu grubieją, a szkielet chrzęstny zastępowany jest kostnym. Skóra przybiera różowy odcień, ale nadal jest na tyle cienka, że widać przez nią naczynia krwionośne. Pod koniec I trymestru ciąży pojawiają się zawiązki cebulek włosowych. W 12 tygodniu ciąży dobiega końca kształtowanie się płuc, trzustki i tarczycy, jelita kurczą się i wykonują ruchy robaczkowe.

12 tydzień ciąży: płeć dziecka

Z pewnością już bardzo niecierpliwie oczekujesz tej wiadomości. Niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość. Płeć dziecka kształtuje się dużo wcześniej, ale ze stuprocentową pewnością można ją rozpoznać około 16. tygodnia ciąży. U pacjentek z dużą nadwagą albo u takich, u których płód ułożył się nietyopowo płeć dziecka rozpoznajemy później.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

12 tydzień ciąży to 10 tydzień życia płodowego

  • Z pamiętnika Fasolki:

W worku owodniowym pojawia się więcej płynu, który umożliwia swobodne poruszanie się. Ruchy dziecka stosunkowo ogranicza pępowina, ale to również ona dostarcza pożywienie. Wszystko odbywa się z pomocą łożyska, które poprzez krew matki przekazuje płodowi jedzenie. Natomiast pępowina to taki sznur o długości ok. 60 cm, w środku którego są naczynia krwionośne – dwie tętnice i jedna żyła.

A łożysko to coś w rodzaju stacji przeładunkowej czy też granicznego punktu wymiany. W tym miejscu (łożysko jest przyklejone do ściany macicy) wszystkie cenne składniki z krwi mamy przenikają do tzw. przestrzeni międzykosmkowej, a stamtąd do żyły pępowinowej, która dostarcza pożywienie dziecku. A w drugą stronę właśnie tutaj odbywa się przeładunek tego, co nie jest dziecku potrzebne. Krew płodu i krew mamy nie mieszają się. Wymiana substancji odżywczych odbywa się na zasadzie przenikania.

Polecamy wideo: 12 tydzień ciąży

Sprawdź, jaki tworzycie teraz związek!
Aktualizacja: 2017-03-03 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.