1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

15 tydzień ciąży - brzuch i dziecko w 15 tygodniu

Aktualizacja: 2018-02-13 Publikacja: 2017-02-01
15 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży to 4 miesiac ciąży i 2 trymestr ciąży.

To 15 tygodzień ciąży - dziecko zaczyna odczuwać twoje emocje. Zauważysz niewielkie zmiany na skórze np. ciemnienie pieprzyków lub tzw. linea negra. Pamiętaj również, że w 15 tygodniu ciąży może pojawić się anemia ciążowa. Jeśli zauważysz jej niepokojące objawy niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

15 tydzień ciąży: który to miesiąc?

15 tydzień ciąży to 4 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży.

Spis treści:

  1. Brzuch w 15 tygodniu ciąży
  2. Dolegliwości w ciąży
  3. Dziecko w 15 tygodniu ciąży
  4. Ciąża 15 tydzień - ruchy dziecka

Brzuch w 15 tygodniu ciąży

Wkrótce przestaniesz biegać tak często do toalety, bo twoja macica (wielkości małego arbuza) uniesie się ponad spojenie łonowe i przestanie uciskać pęcherz moczowy. Na twoim brzuchu pojawiła się ciemna linia biegnąca przez jego środek i łącząca pępek ze spojeniem łonowym, a pieprzyki i piegi stały się ciemniejsze. Naturalne przebarwienia spowodowane są hormonami ciążowymi. Znikną w ciągu roku od porodu.

>> Linea Negra czyli linia na brzuchu w ciąży

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają? Zobacz FILM

15 tydzień ciąży: dolegliwości w ciąży

To już 15 tydzień ciąży. W 15 tygodniu ciąży w twoich żyłach krąży więcej krwi niż przed ciążą, a serce nieco się powiększyło i szybciej bije. Mogą natomiast pojawić się zaparcia. Najlepiej walczyć z nimi, wprowadzając do diety więcej błonnika oraz jogurty, które zawierają bakterie usprawniające pracę układu pokarmowego. Pamiętaj również o odpowiednim poziomie żelaza w diecie. Jeśli zauważysz pierwsze symptomy anemii, nie czekaj z wizytą u lekarza. Niezbędna może okazać się suplementacja tego pierwiastka.

Uwaga na żylaki – mogą się pojawić w 15 tygodniu ciąży z powodu podwyższonego ciśnienia w żyłach. Aby im zapobiec, ruszaj się – spaceruj, pływaj, gimnastykuj się. Unikaj wysokich temperatur (sauny, opalania), obcisłej odzieży i bielizny, butów o wąskich noskach i wysokich obcasach. Łydki smaruj chłodzącym żelem. Odpoczywaj z lekko uniesionymi nogami.

15 tygodniu ciąży może towarzyszyć ci zmienność nastrojów. Nie wiń się za nieracjonalne zachowania i nadmierną płaczliwość. Może pojawić się również poczucie rozbicia i strach przed tym, co ma się wkrótce wydarzyć. Ale 15 tydzień ciąży to czas, kiedy może się pojawić także radość, gdyż zaokrąglony brzuch pozwoli ci bardziej poczuć twój odmienny stan. Wkrótce może być potrzebna wymiana garderoby.

>> Kalendarz ciąży

Dziecko w 15 tygodniu ciąży

W 15 tygodniu ciąży dziecko waży ponad 50 gramów i ma prawie 11 cm długości. Ma już wszystkie stawy i mięśnie. Jego nogi stają się dłuższe od rąk.

Skóra dziecka w 15 tygodniu ciąży jest przezroczysta, prześwituje przez nią siateczka naczyń krwionośnych. Zaczyna się pokrywać meszkiem płodowym. Z czasem meszek pokryje całe ciało, ale przed porodem się wytrze i zostanie przede wszystkim tam, gdzie trzeba – na brwiach i głowie.

Około 15 tygodnia ciąży płód staje się bardzo aktywny. Macha rączkami i nóżkami, zgina je, porusza także paluszkami. Robi salta, obraca się z boku na bok. Chętnie ssie kciuk, zwłaszcza wtedy, gdy jest smutny. A gorszy nastrój zawdzięcza tobie – jeśli tryskasz radością, i on jest pogodny, a gdy masz „doła”, dziecku także nie jest do śmiechu.

Ciąża 15 tydzień - ruchy dziecka

Jeśli jesteś szczupła, w 15 tygodniu ciąży możesz już czuć bardzo delikatne ruchy płodu – podobne do łaskotania albo mrowienia. Jednak na bardziej wyraźne kopnięcia dziecka musisz poczekać jeszcze 4-6 tygodni.

15 tydzień ciąży to 13 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki

W tym okresie ciało dziecka zaczyna się pokrywać przyjemnym, mięciutkim meszkiem, który nazywa się lanugo. Włoski te, regulujące temperaturę ciała, tworzą na powierzchni delikatny wzorek, nieco podobny do odcisków palców. Meszek zniknie do urodzenia, bo to takie przejściowe włoski – zupełnie inne niż te normalne, na głowie i brwiach, które też zresztą zaczynają już wyrastać. W uchu środkowym rozwija się właśnie aparat słuchowy. Ponieważ jednak w mózgu nie ma jeszcze ośrodka słuchu, pociecha nie może odbierać dźwięków w ten sposób. Podobno jednak można słyszeć i bez tego – płyn owodniowy przewodzi fale dźwiękowe, więc płód powinien odbierać dźwięki po prostu przez skórę.

Polecamy wideo: 15 tydzień ciąży

Sprawdź, czy lubisz siebie w ciąży!
Aktualizacja: 2018-02-13 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.