1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

17 tydzień ciąży - dziecko w 17 tygodniu umie zaciskać piąstki!

Aktualizacja: 2018-02-13 Publikacja: 2017-02-01
17 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży to koniec 4 miesiąca ciąży i 2 trymestr ciąży. W 17 tygodniu ciąży możesz odczuwać już ruchy dziecka. Potrafi ono już zacisnąć pięść, a czasem bawi się pępowiną. Na palcach zaczynają wytwarzać się linie papilarne.

17 tydzień ciąży: który to miesiąc?

17 tydzień ciąży to koniec 4 miesiąca ciąży i 2 trymestr ciąży.

Spis treści:

  1. Brzuch w 17 tygodniu ciąży
  2. Ruchy dziecka w 17 tygodniu ciąży
  3. Waga dziecka w 17 tygodniu ciąży
  4. Płeć dziecka
  5. Dziecko w 17 tygodniu

Ciąża - 17 tydzień

W 17 tygodniu ciąży twoje samopoczucie jest dobre, czujesz, że możesz góry przenosić. Możesz być tak samo aktywna jak przed porodem, ale uwaga – bóle, twardnienie, skurcze w dole brzucha, plamienia to sygnał, że trzeba zwolnić. W 17 tygodniu ciąży twoje libido rośnie, czujesz się kobieco, a w miłosnych igraszkach nie przeszkadza jeszcze brzuch. Być może teraz przeżywasz najsilniejsze orgazmy, a to za sprawą przekrwionych narządów płciowych i zwiększonej wrażliwości brodawek.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Brzuch w 17 tygodniu ciąży

Dbaj o siebie, jesteś już w 17 tygodniu ciąży! Pamiętaj także, że ważne jest utrzymanie rozsądnej diety, nie daj sobie wmówić, że rosnący brzuch wymaga jedzenia za dwoje. Spożywaj pokarm bogaty w żelazo, i unikaj picia kawy, która może utrudniać wchłanianie składników odżywczych, w tym również żelaza. Od 17 tygodnia ciąży śpij na lewym boku, to pozycja wygodna dla ciebie i korzystna dla dziecka. Nie obciąża kręgosłupa i nie zakłóca przepływu krwi do łożyska.

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają? Zobacz FILM

17 tydzień ciąży - ruchy dziecka

17 tydzień ciąży, a ty odczuwasz dziwne bulgotanie w brzuchu? Coś tam się „przelewa”? To zapewne twoje dziecko. Pierwsze ruchy płodu przyszłe mamy zazwyczaj odczuwają między 17. a 20. tygodniem ciąży. Te, które po raz pierwszy oczekują dziecka, zazwyczaj później. Na regularne kopnięcia, które nie pozostawią wątpliwości, trzeba jeszcze poczekać. Dziecko musi urosnąć i nabrać sił, by solidnie dać znać o sobie.

>> Nie czuję ruchów dziecka. Dlaczego?

17 tydzień ciąży - waga dziecka

W 17 tygodniu ciąży dziecko mierzy 12-13 cm i waży ponad 10 dkg. Ma wszystkie narządy, a także rysy twarzy i linie papilarne. Przybywa również tkanki tłuszczowej. Serce płodu bije teraz dwukrotnie szybciej niż twoje i przepompowuje dziennie ok. 30 litrów krwi. W 17 tygodniu ciąży rusza produkcja krwinek przez szpik kostny.

17 tydzień ciąży - płeć

Jeśli twoje dziecko to dziewczynka, w 17 tygodniu ciąży tworzą się u niej narządy płciowe: macica, jajowody, pochwa i wargi sromowe.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Dziecko w 17 tygodniu

W 17 tygodniu ciąży dziecko odczuwa już emocje – razem z tobą cieszy się lub smuci. Bawi się pępowiną i zaciska piąstki. Ma też czkawkę – to nic niepokojącego, bo czkawka w życiu płodowym nie męczy ani w żaden sposób nie szkodzi. Czkawka zdarza się, gdy maluch wyjątkowo łapczywie nałyka się wód płodowych. Możesz odczuwać ją jako regularne puknięcia, nawet kilka razy dziennie.

17 tydzień ciąży czyli 15 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki:

Dziecko w 15 tygodniu życia uwielbia bawić się pępowiną. Ruchy amortyzuje płyn owodniowy, więc mama jeszcze nie koniecznie czuje swoją pociechę. Płód ma też swoje ulubione miejsce wypoczynku. Kiedy już się wyszaleje - a trwa to nawet 7–8 minut i zazwyczaj odbywa się niestety około północy, wraca do najniższego miejsca w worku owodniowym. Tam sobie odpoczywa lub ucina drzemkę.

Polecamy wideo: 17 tydzień ciąży

Sprawdź, jaką będziesz mamą!
Aktualizacja: 2018-02-13 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.