1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

19 tydzień ciąży - dziecko w 19 tygodniu ma już paluszki i linie papilarne!

Aktualizacja: 2017-03-06 Publikacja: 2017-02-01
19 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży to 5 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży. 19 tydzień ciąży to czas, kiedy może doskwierać ci przemęczenie. Skutecznym sposobem na jego zwalczenie jest po prostu solidny, długi sen. Za to u dziecka w 19 tygodniu ciąży zaczynają pojawiać się paznokcie, a nawet powoli nabiera ono umiejętności poruszania oczami. 19 tydzień ciąży to 5 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży.

19 tydzień ciąży: który to miesiąc?

19 tydzień ciąży to 5 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży.

19 tydzień ciąży to czas, gdy twoje buty wydają się nieco ciasne. Pod wpływem relaksyny ciało przygotowuje się do porodu i dochodzi do rozluźnienia stawów miednicy, ale też innych stawów. Może być tak, że powiększenie stóp o pół rozmiaru lub rozmiar będzie trwałe, a stopy nie wrócą do stanu sprzed ciąży. Wrażenie ciasnoty w butach w 19 tygodniu ciąży może też być skutkiem obrzęków.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Ciąża - 19 tydzień

Bywa, że powiększenie stóp jest chwilowe w 19 tygodniu ciąży, związane z gromadzeniem wody w organizmie. Jeśli obrzęki są niewielkie, dotyczą tylko nóg i ustępują po nocy (czyli po solidnym wypoczynku), nie ma się czym przejmować. Gdy jednak opuchlizna jest spora, a tobie podnosi się ciśnienie krwi, skonsultuj się z lekarzem. 

19 tydzień ciąży – połowa za tobą! Zapewne ciąża staje się coraz bardziej uciążliwa: ból pleców, zaparcia, dodatkowe kilogramy, spuchnięte stopy. Zacznij wyrabiać w sobie nawyki, które pozwolą zapobiec lub złagodzić przykre dolegliwości.

Brzuch w 19 tygodniu ciąży

W 19 tygodniu ciąży brzuch jest już widoczny, możesz wyczuć powiększającą się macicę dwa palce poniżej pępka. Świadczy to o tym, że dziecko prawidłowo rośnie.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży - dolegliwości

Masz niskie ciśnienie w 19 tygodniu ciąży? Pomoże ci łagodna gimnastyka, a także odpowiednie wstawanie z łóżka po nocy: nie podnoś się gwałtownie, bo to może powodować chwilowe niedokrwienie mózgu i tym samym nagły spadek ciśnienia. Nie zaszkodzi też mała kawa – jedna na dobę powinna wystarczyć. Jeżeli w 19 tygodniu ciąży dokuczają ci bóle pleców, wybierz się na basen: woda wyciszy, złagodzi bóle i zrelaksuje.

19 tydzień ciąży - usg

To już 19 tydzień ciąży, zbliżasz się do półmetka – to czas połówkowego USG.

Dziecko w 19 tygodniu ciąży

W 19 tygodniu ciąży dziecko mierzy już 15 centymetrów, a waży ponad 200 g. Nadal cieszy się sporą przestrzenią życiową i swobodą ruchów: wierci się, obraca, kopie, przewraca oczami (na razie przy zamkniętych powiekach). Wciąż ćwiczy umiejętność oddychania, poruszając klatką piersiową, i miewa też czkawkę – to doskonałe ćwiczenie dla przepony. Możesz odczuwać ją w 19 tygodniu ciąży jako delikatne wstrząsy dochodzące z wewnątrz brzucha.

19 tydzień ciąży - ruchy dziecka

Nie martw się, jeśli jeszcze nie czujesz ruchów płodu. Nie możesz tego przyspieszyć. Ruchy są bardziej wyczuwalne, gdy leżysz lub siedzisz bez ruchu, ponieważ w ten sposób dziecko domaga się kołysania, które odczuwa, gdy chodzisz.

19 tydzień ciąży - brak ruchów

Może być tak, że w 19 tygodniu ciąży ruchy dziecka są bardzo delikatne i słabo wyczuwalne, a wyraźniej poczujesz je za tydzień lub dwa.

19 tydzień ciąży to 17 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki

W 17 tygodniu życia płód ma już palce. Z paznokciami i liniami papilarnymi! Ma swoje własne, jedyne, niepowtarzalne odciski palców. Nikt inny na całym świecie takich nie ma i nigdy nie miał. Oznacza to, że każdy człowiek jest unikalny i jedyny w swoim rodzaju.

Polecamy wideo: Rola wód płodowych

Nie przegap

Sprawdź, jak ciąża wpłynęła na twój charakter!
Aktualizacja: 2017-03-06 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.