1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

21 tydzień ciąży - brzuch i dziecko w 21 tygodniu

Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2017-01-31
21 tydzień ciąży

21 tydzień ciąży to 5 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży. W 21 tygodniu ciąży dziecko umie już odróżniać wszystkie smaki i nadal jest bardzo ruchliwe. W 21 tygodniu ciąży mogą w dalszym ciągu dokuczać ci obrzęki, ale istnieje na to proste rozwiązanie.

21 tydzień ciąży: który to miesiąc?

21 tydzień ciąży to 5 miesiąc ciąży i 2 trymestr ciąży.

Ciąża - 21 tydzień

W 21 tygodniu ciąży utrzymujące się roztargnienie daje ci się we znaki? Warto sie do niego przyzwyczaić, a może nawet polubić, bo będzie ci ono towarzyszyło jeszcze jakiś czas. Możliwe, że do ostatnich dni ciąży

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

21 tydzień ciąży - waga

W 21 tygodniu ciąży czujesz się dobrze. Na wadze przybrałaś już ok. 5 kg. Ciąża jest widoczna i odczuwalna – czujesz już delikatne kopnięcia dziecka. To niesamowite uczucie, które ciężko jest opisać. Musisz to przeżyć sama.

W 21 tygodniu ciąży obserwuj swoje ciało, bo to jest zwykle ten czas, kiedy mogą się pojawić choroby typowo ciążowe: cukrzyca ciężarnych, nadciśnienie indukowane ciążą czy cholestaza ciężarnych. Kiedy tylko coś Cię niepokoi, zgłoś to swojemu lekarzowi prowadzącemu. Nie lekceważ niepokojących objawów, nawet jeśli do tej pory byłaś zupełnie zdrowa.

21 tydzień ciąży - dolegliwości

Jeśli w 21 tygodniu ciąży nadal dokuczają ci obrzęki, dużo pij, to zazwyczaj zapobiega takim kłopotom. Pamiętaj jednak, że powiększająca się macica uciska duże naczynia żylne w jamie brzusznej, przez co krew w twoich żyłach krąży wolniej niż przed ciążą. Jeśli obrzęk powiększa się, nogi bardzo bolą i pojawia się zaczerwienienie, skontaktuj się z lekarzem. Drobne problemy z naczyniami leczy odpoczynek z uniesionymi nogami i specjalne rajstopy przeciwzakrzepowe.

Waga dziecka w 21 tygodniu

W 21 tygodniu ciąży dziecko ma już 18 cm od czubka głowy do pupy i waży 300 g. W tym czasie zaczyna się produkcja białych krwinek. Dziecko jest już na takim etapie rozwoju, że gdyby urodziło się z jakichś przyczyn teraz, miałoby szanse na przeżycie na poziomie 15-20 proc.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Dziecko w 21 tygodniu ciąży

W 21 tygodniu ciąży płód rozróżnia już smaki: słony, kwaśny, gorzki i słodki. Ten ostatni najbardziej mu odpowiada, ale polubi też i inne, jeśli twój jadłospis będzie urozmaicony. Dzięki temu dziecko przyzwyczai się do różnorodnych smaków i nie będziesz musiała stosować restrykcyjnej diety w czasie karmienia piersią. Łasuch chętniej połyka wody płodowe, gdy są słodkawe. Jelita są już na tyle dojrzałe, że sprawnie ten płyn wydalają. Organiczne resztki zostają jednak zgromadzone w jelicie grubym – będą usunięte dopiero po porodzie w postaci smółki.

W 21 tygodniu ciąży dziecko kręci bioderkami, obraca się wokół własnej osi, zgina ręce i nogi. Ma wyraźnie ustalone swoje pory aktywności i snu.

21 tydzień ciąży to 19 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki

W mózgu dziecka rozwijają się komórki nerwowe odpowiadające za pracę poszczególnych zmysłów – smaku, powonienia, słuchu, wzroku i dotyku. Na języku tworzą się kubki smakowe. Coraz lepiej więc wyczuwa ono i rozróżnia smak wód płodowych. Nie zawsze jest taki słodkomdły – zależy od tego, co mama je. Na przykład, gdy zafunduje sobie potrawę mocno przyprawioną czosnkiem, pociecha czuje go czasami nawet 24 godziny! Ciekawostką jest fakt, że dziecko przyzwyczaja się do tego, co je ciężarna, a w przyszłości różne smaki mogą nie przeszkadzać mu podczas karmienia piersią.

Polecamy wideo: 21 tydzień ciąży

Nasz ekspert opowiada o tym, co dzieje się z mamą i jak rozwija się dziecko w 21 tygodniu ciąży.

Sprawdź, czy lubisz siebie w ciąży!
Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.