1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

25 tydzień ciąży - waga i ruchy dziecka w 25 tygodniu

Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2017-01-31
25 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży to prawie koniec 2 trymestru i połowa 6 miesiąca ciąży.

W 25 tygodniu brzuch rośnie - jest zgrabny i okrągły. Może warto uwiecznić go na zdjęciach. Ruchy dziecka są coraz zwinniejsze. Sprawnie operuje rękoma i palcami. 25 tydzień ciąży to prawie koniec 2 trymestru i połowa 6 miesiąca ciąży.

25 tydzień ciąży: który to miesiąc?

To już 6 miesiąc i koniec 2 trymestru ciąży. W 25 tygodniu ciąży dbaj o siebie i dużo wypoczywaj. Do porodu zostało jeszcze dużo czasu. Dzięki temu możesz się dobrze do niego przygotować. Poród siłami natury to ogromny wysiłek fizyczny. Staraj się chociażby często spacerować na świeżym powietrzu. Nie rezygnuj więc z aktywności, choć na pewno jest coraz ciężej, ze względu na pokaźny już w 25 tygodniu ciąży brzuch. W  25 tygodniu ciąży często pojawia się zaniepokojenie przyszłością oraz niekiedy znudzenie stanem odmiennym.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

25 tydzień ciąży: brzuch

To już 25 tydzień ciąży - brzuch rośnie, jest zgrabny i okrągły. Smaruj jego skórę kilka razy dziennie dobrym kremem nawilżającym, dzięki czemu unikniesz swędzenia  skóry lub znacznie je zminimalizujesz. Pomocne są również kąpiele w płatkach owsianych. W wyniku naciągnięcia i wysuszenia skór,y takie dolegliwości odczuwa wiele kobiet w 25 tygodniu ciąży. Aby zapobiegać rozstępom, czyli bliznom zanikowym spowodowanym pękaniem nieprzyzwyczajonej do rozciągania tkanki, warto smarować skórę specjalnym kremem przeciw rozstępom. Znakomicie sprawdzają się też naturalne oleje (migdałowy, winogronowy, kokosowy) oraz masła – shea i kakaowe. Ważny jest masaż, poprawiający ukrwienie.

25 tydzień ciąży: dolegliwości

Twoja macica się rozrasta i przemieszcza, i w 25 tygodniu ciąży sięga już ponad pępek, często wypychając go za zewnątrz. Możesz odczuwać również delikatne skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa). To znak, ze macica przygotowuje się do porodu. Skurcze przepowiadające są zazwyczaj krótkie, nieregularne i raczej bezbolesne, przypominają lekkie bóle miesiączkowe.

W 25 tygodniu ciąży mogą się pojawić problemy z głębokim oddychaniem, gdyż zwężają się drogi oddechowe i zwiększa ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Rosnące dziecko zaczyna także uciskać przeponę, co również utrudnia oddychanie. To sprawia, że gromadzisz w organizmie dwutlenek węgla, który powoduje senność. Możesz też zacząć chrapać w 25 tygodniu ciąży. Pojawiające w nocy w 25 tygodniu ciąży skurcze mięśni łydek i stóp spowodowane są zaburzeniem równowagi elektrolitycznej oraz gorszym krążeniem krwi w mięśniach.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

25 tydzień ciąży: waga

Waga w 25 tygodniu ciąży może cię niepokoić, tym bardziej że nadal możesz być drażliwa i rozdrażniona. Trzymaj zdrowa dietę i nie martw się kilogramami.

Sesja zdjęciowa z brzuszkiem

Jeśli marzysz o sesji zdjęciowej z brzuszkiem, to 25 tydzień ciąży jest bardzo dobrym momentem na nią. Twój brzuch jest już dobrze widoczny, a ty masz jeszcze dość siły, by pozować. Taka sesja zdjęciowa w  25 tygodniu ciąży to wspaniała pamiątka zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka.

Wybór szkoły rodzenia

Czy już wybrałaś szkołę rodzenia? Takie zajęcia – zwłaszcza przed pierwszym porodem – są naprawdę pomocne, a 25 tydzień ciąży to bardzo dobry moment, aby się tym zająć.

Badania w 25 tygodniu ciąży

25 tygodniu ciąży sprawdź, czy zrobiłaś już badania przewidziane na 21-26 tydzień ciąży? Należą do nich: USG, badanie ogólne moczu i badanie stężenia glukozy. Zrób też cytologię, jeśli jeszcze jej nie robiłaś, badanie na toksoplazmozę, jeśli wynik w 1 trymestrze był ujemny, oraz badanie przeciwciał anty-Rh, jeśli masz Rh-.

Dobrze wiedzieć

Sposoby na skurcze łydek w 25 tygodniu ciąży

  • Unikaj stania lub siedzenia przez długi czas
  • Noś ciążowe rajstopy
  • Rozciągaj mięśnie łydek
  • Masuj łydki przed snem

25 tydzień ciąży: waga dziecka

Dziecko w 25 tygodniu ciąży waży 700 g (ok. 2/3 torebki cukru) i mierzy 22 cm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa - jest to odległość od szczytu głowy dziecka do dolnej granicy pośladków). Pod skórą dziecka tworzą się w 25 tygodniu ciąży naczynia włosowate (krwionośne), dzięki którym skóra nabierze różowego koloru. Trwa też proces gromadzenia tłuszczu i rozwoju mięśni.

25 tydzień ciąży: ruchy dziecka

W 25 tygodniu ciąży płód świadomie dotyka rączkami, nóżkami i innymi częściami ciała wewnętrznych ścian macicy. Zdarza się, że próbuje palcami dłoni chwycić pępowinę. Zaciska dłonie w piąstki. W 25 tygodniu ciąży struny głosowe dziecka są już sprawne i często zdarzają mu się czkawki.

>> Rozwój płodu: jak rozwijają się zmysły dziecka?

Płód w 25 tygodniu ciąży

Pod koniec 25 tygodnia ciąży rozwijają się w płucach dziecka pęcherzyki płucne i zaczyna w nich powstawać surfakant - substancja, która pomoże im napełnić się powietrzem po urodzeniu. Nozdrza dziecka zaczynają się otwierać. W dziąsłach powstają zawiązki stałych zębów, a nerwy wokół ust stają się bardzo czułe, dzięki czemu po urodzeniu dziecku będzie łatwiej znaleźć matczyny sutek. W okolicach piątego i szóstego miesiąca ciąży dziecko zaczyna nawiązywać większy kontakt ze światem zewnętrznym. Silnie odczuwa emocje mamy i zaczyna reagować na jej głos.

Polecamy wideo: Cukrzyca ciężarnych

Jak traktujesz odmienny stan?
Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.