25. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-11-29 16:00

W 25. tygodniu brzuch intensywnie rośnie, ale to dobry czas na aktywność fizyczną. W tym tygodniu możesz silniej niż wcześniej odczuwać ruchy dziecka, które chętnie penetruje rączkami otoczenie, stale dotykając ścianek macicy.

ciąża
Autor: Getty images W 25 tygodniu ciąży może cię mocno swędzieć skóra na brzuchu, co jest związane z nadmiernym rozciąganiem się skóry.

25. tydzień ciąży to już prawie końcówka 2. trymestru. Twój brzuszek jest teraz zgrabny i okrągły jak piłeczka. Może więc warto uwiecznić go na zdjęciach, póki ciąża jeszcze cię nie zmęczyła? Zobacz, jak możesz się teraz czuć i sprawdź, jak rozwija się twoje dziecko.

Który to miesiąc ciaży?

25. tydzień ciąży to już 6. miesiąc i koniec 2. trymestru ciąży. To 23. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. 25. tydzień ciąży - rozwój dziecka
  2. 25. tydzień ciąży - wielkość i wygląd dziecka 
  3. 25. tydzień ciąży - objawy ciąży 
  4. 25. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe
  5. 25. tydzień ciąży - badania

25. tydzień ciąży - rozwój dziecka

Pod koniec 25. tygodnia ciąży rozwijają się w płucach dziecka pęcherzyki płucne i zaczyna w nich powstawać surfakant - substancja, która pomoże im napełnić się powietrzem po urodzeniu.

Zamknięte do tej pory nozdrza dziecka zaczynają się otwierać, w dziąsłach powstają zawiązki stałych zębów, a nerwy wokół ust stają się bardzo czułe, dzięki czemu po urodzeniu dziecku będzie łatwiej znaleźć matczyny sutek.

W okolicach 5. miesiąca i 6. miesiąca ciąży dziecko zaczyna nawiązywać większy kontakt ze światem zewnętrznym. Silnie odczuwa emocje mamy i zaczyna reagować na jej głos, a jego struny głosowe są już dojrzałe.

Maluch w 25. tygodniu ciąży macha rączkami i nóżkami, dotykając nimi wewnętrznych ścianek macicy i chwytając pępowinę

25. tydzień ciąży - wielkość i wygląd dziecka 

Dziecko w 25. tygodniu ciąży waży ponad 700 g (ok. 2/3 torebki cukru) i mierzy 22 cm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa - jest to odległość od szczytu głowy dziecka do dolnej granicy pośladków).

Pod skórą dziecka tworzą się w 25. tygodniu ciąży naczynia włosowate (krwionośne), dzięki którym skóra nabierze różowego koloru. Trwa też proces gromadzenia tłuszczu i rozwoju mięśni.

W 25. tygodniu ciąży płód świadomie dotyka rączkami, nóżkami i innymi częściami ciała wewnętrznych ścian macicy. Zdarza się, że próbuje palcami dłoni chwycić pępowinę. Zaciska dłonie w piąstki. W 25. tygodniu ciąży struny głosowe dziecka są już sprawne i często zdarzają mu się czkawki.

Czytaj: Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 26 tygodniu ciąży

Rozwój płodu: jak rozwijają się zmysły dziecka?

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
25 tydzień

Autor: Getty images

Twoje maleństwo w 25. tygodniu ciąży waży powyżej 700 gramów. Jego długość ciała (mierzona od czubka głowy do stóp) wynosi ponad 34 cm. Wielkościowo można porównać go do papai.

25. tydzień ciąży - objawy ciąży 

Waga w 25. tygodniu ciąży może cię niepokoić, ponieważ z każdym tygodniem ważysz coraz więcej. To normalne w drugim trymestrze ciąży – wtedy przyrost wagi jest największy.

Całkowity przyrost wagi między 4 miesiącem a 6 miesiącem ciąży to 5-8 kg. Trzymaj zdrowa dietę w ciąży i nie martw się kilogramami.

W 25. tygodniu ciąży twoja macica się rozrasta i przemieszcza - sięga już ponad pępek, często wypychając go na zewnątrz.

W tym czasie może cię mocno swędzieć skóra na brzuchu, co jest związane z nadmiernym rozciąganiem się skóry. By zmniejszyć tę uciążliwą dolegliwość lub jej uniknąć, skórę warto smarować kilka razy dziennie dobrym kremem nawilżającym.

Pomocne mogą być również kąpiele w płatkach owsianych. Około pół kilograma płatków owsianych trzeba wsypać do woreczka z materiału, a następnie zagotować w 3 litrach wody (płyn, który powstanie, należy wlać do wody w wannie).

Opakowanie płatków owsianych można również zmielić w blenderze - proszek, jaki powstanie, należy gotować w dwóch litrach wody do czasu, aż powstanie gęsty płyn, który wlewamy do wody w wannie.

W 25. tygodniu ciąży na skórze brzucha możesz zauważyć też pierwsze rozstępy, czyli blizny zanikowe spowodowane pękaniem nieprzyzwyczajonej do rozciągania tkanki.

By im zapobiegać, skórę warto smarować specjalnym kremem przeciw rozstępom. Znakomicie sprawdzają się też naturalne oleje (migdałowy, winogronowy, kokosowy) oraz masła – shea i kakaowe.

W trakcie ich nakładania warto robić masaż, poprawiający ukrwienie skóry. Taki masaż można też wykonywać za każdym razem gdy się kąpiesz lub bierzesz prysznic.

W tym celu warto mieć specjalną szorstką rękawicę do masażu, albo masować skórę szorstką stroną gąbki lub na przemian strumieniem chłodnej i ciepłej wody.

Sprawdź: Kalkulator wagi w ciąży - ile powinnaś ważyć

Wypróbuj też inne narzędzia przydatne w ciąży

Co na rozstępy w ciąży? Kremy, masaże oraz dieta

25. tydzień ciąży - dolegliwości ciążowe

Drugi trymestr to czas, kiedy macica trenuje skurcze, które w czasie do porodu wypchną z niej dziecko na świat. Dlatego możesz odczuwać delikatne skurcze przepowiadające (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa).

Skurcze przepowiadające są zazwyczaj krótkie, nieregularne i raczej bezbolesne, przypominają lekkie bóle miesiączkowe. Mijają samoistnie (w przeciwieństwie do tych niebezpiecznych, zwiastujących przedwczesny poród).

25. tygodniu ciąży mogą się pojawić problemy z głębokim oddychaniem - na skutek działania hormonów rozpulchnia się śluzówka dróg oddechowych, poza tym duża macica zaczyna uciskać na przeponę.

Z tego powodu możesz też w nocy chrapać, a w ciągu dnia być mniej aktywna i senna - w wyniku problemów z zaczerpnięciem oddechu w organizmie gromadzi się nadmiar dwutlenku węgla, który powoduje, że chce ci się spać. Możesz też mieć teraz problemu ze skurczami mięśni łydek i stóp. Są one spowodowane zaburzeniem równowagi elektrolitycznej oraz gorszym krążeniem krwi w mięśniach.

Częstą przypadłością kobiet ciężarnych, odczuwalną w tym okresie ciąży są również hemoroidy - ich przyczyną jest większy niż wcześniej przepływ krwi w okolicy miednicy, a także nacisk macicy, przez co w żyłach w ściankach odbytu mogą pojawić się swędzące wybrzuszenia.

Dolegliwości można złagodzić za pomocą maści lub czopków przepisanych przez lekarza, warto też zadbać o dietę i jeść dużo potraw bogatych w błonnik, co pozwala uniknąć zaparć (jednej z przyczyn ciążowych hemoroidów). 

A co z samopoczuciem w 25 tygodniu ciąży? Możesz być nadal drażliwa oraz powoli odczuwać znudzenie stanem odmiennym. Poza tym możesz zacząć niepokoić się przyszłością – to naturalne lęki, które świadczą o tym, że masz świadomość zmian, które cię czekają.

Czytaj: Czego boi się kobieta w ciąży?

Ból w klatce piersiowej w ciąży - jakie są jego przyczyny?

W 25. tygodniu ciąży dbaj o siebie i dużo wypoczywaj. Ale pomyśl też o porodzie. Zostało ci do niego jeszcze dużo czasu, dzięki czemu możesz się dobrze przygotować do tego wyjątkowego wydarzenia.

Ponieważ poród siłami natury to ogromny wysiłek , warto w pierwszej kolejności zadbać o kondycję i aktywność fizyczną. Staraj się teraz często spacerować na świeżym powietrzu.

Jeśli stan zdrowia ci na to pozwala, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, nie rezygnuj też z ćwiczeń, choć na pewno jest coraz ciężej, ze względu na pokaźny już w 25. tygodniu ciąży brzuch.

Czytaj: Ćwiczenia w ciąży - treningowy program minimum

Nordic walking w ciąży: 5 powodów, dla których warto maszerować z kijkami

25. tydzień ciąży - badania

W 25 tygodniu ciąży sprawdź, czy zrobiłaś już badania przewidziane na 21.-26. tydzień ciąży? Należą do nich: USG, badanie ogólne moczu i badanie stężenia glukozy. Zrób też cytologię, jeśli jeszcze jej nie robiłaś, badanie na toksoplazmozę, jeśli wynik w 1. trymestrze był ujemny, oraz badanie przeciwciał anty-Rh, jeśli masz Rh-.

25. tydzień ciąży to dobry moment, aby zgłosić się na zajęcia do szkoły rodzenia. Takie zajęcia – zwłaszcza przed pierwszym porodem – są naprawdę pomocne, a 25. tydzień ciąży to bardzo dobry moment, aby się tym zająć.

Popytaj wśród koleżanek i znajomych, niech poleca ci dobre miejsce. Najlepiej, jakbyś zapisała się zajęcia przy szpitalu, w którym zamierzasz rodzić. Dzięki temu poznasz personel i obejrzysz szpital od środka.

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024"!

Badania w 6. miesiącu ciąży
Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Czeka cię ważne badanie, jakim jest trzypunktowy test doustnego obciążenia glukozą (OGTT, ang. oral glucose tolerance test) zwany potocznie krzywą cukrową. Badanie wykonuje się pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży.

Badanie wykonywane jest 8-14 godzin od ostatniego posiłku. Przez 3 dni przed badaniem należy spożywać posiłki nie ograniczając w diecie węglowodanów.

Badanie polega na pobraniu krwi na czczo, a następnie wypiciu 75g glukozy rozpuszczonej w 250-300 ml wody i ponownym pobraniu krwi do badania po 1 godzinie i po 2 godzinach od wypicia roztworu.

Glukozę należy wypić w ciągu 5 minut, a okres oczekiwania na kolejne pobrania krwi spędzić spokojnie siedząc, nie spożywając jakiegokolwiek pożywienia i nie paląc papierosów.

Dlaczego wykonuje się to badanie u wszystkich ciężarnych? Hormony wydzielane w ciąży (m.in. laktogen łożyskowy, prolaktyna, progesteron, kortyzol) powodują zwiększenie ilości glukozy we krwi i obniżenie wrażliwości tkanek na działanie insuliny (hormonu niezbędnego do zużycia glukozy).

Zmusza to trzustkę ciężarnej do zwiększonej produkcji insuliny. W większości, organizmy zdrowych kobiet radzą sobie dobrze z tym wyzwaniem. Czasem jednak, szczególnie u kobiet dodatkowo obciążonych (np. otyłością), trzustka po pewnym czasie przestaje wytwarzać adekwatną do zwiększonego zapotrzebowania ilość insuliny.

Dochodzi wtedy do stanów, w których ilość glukozy krążącej we krwi jest zbyt duża, czyli do hiperglikemii. Mówimy wówczas o cukrzycy ciążowej, która nieleczona powoduje m.in. zbyt duży przyrost masy ciała płodu, zwiększa ryzyko powikłań porodowych i cięcia cesarskiego, a także powikłań u noworodka.

Możemy temu zapobiec, diagnozując cukrzycę ciążową, a następnie stosując odpowiednią dietę, a w razie potrzeby również zastrzyki z insuliny.

Czy jesteś fit ciężarną?

Pytanie 1 z 16
Wiesz, co to jest piramida zdrowego żywienia i stosujesz się do jej zasad?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza