1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

27 tydzień ciąży - dziecko w 27 tygodniu otwiera oczy, ma rzęsy, brwi i włosy!

Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2017-01-31
27 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży to już 7 miesiąc, czyli początek 3 trymestru ciąży.

27 tydzień ciąży to już 7 miesiąc, czyli początek 3 trymestru ciąży. Może dokuczać ci nietrzymanie moczu lub wytwarzane przez piersi pierwsze mleko. Nie należy się tym przejmować, to zupełnie naturalny proces w 27 tygodniu ciąży. Na tym etapie warto nabyć już wkładki laktacyjne.

27 tydzień ciąży: który to miesiąc?

To już 7 miesiąc ciąży i początek trzeciego trymestru ciąży. W 27 tygodniu ciąży prawdopodobnie czujesz sie dobrze pod względem emocjonalnym. Doceniasz zmiany, jakie zachodzą w twoim ciele, mimo, że coraz trudniej ci się poruszać. Wiele kobiet w 27 tygodniu ciąży zaczyna odczuwać swego rodzaju euforię i czerpie przyjemność z tego stanu. Często ciężarne w tym czasie zapominają o całym świecie, skupiając się jedynie na swoim stanie.

27 tydzień ciąży: brzuszek

W 27 tygodniu ciąży możesz czuć się już naprawdę ciężka. Nic dziwnego - sama twoja macica ma wielkość dyni. W jamie brzusznej robi się ciasno, trudno oddychać przeponą i często masz zadyszkę.

27 tydzień ciąży: usg i badania

W 27 tygodniu ciąży lekarz może zalecić ci zrobienie morfologii krwi, badania ogólne moczu, USG oraz badania cytologicznego, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.

27 tydzień ciąży: dolegliwości

Gdy w 27 tygodniu ciąży z piersi zaczyna wypływać siara, czyli pierwsze mleko, nie wyciskaj jej, bo to jedynie pobudzi gruczoły do wytwarzania większej ilości pokarmu. Lepiej zaopatrz się we wkładki laktacyjne, a unikniesz mokrych niespodzianek.

Niektórym kobietom zdarza się w 27 tygodniu ciąży inna, bardziej nieprzyjemna, wilgotna dolegliwość. Rozciągnięcie mięśni dna macicy czasem powoduje nietrzymanie moczu, np. podczas kichnięcia lub głośnego śmiechu. Na co dzień wykorzystuj podpaski, które skutecznie zmniejszają dyskomfort związany z tą przypadłością.

Dobrze wiedzieć

W 27 tygodniu ciąży zacznij też regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla. Zapobiegną nietrzymaniu moczu, nacięciu krocza, ułatwią poród, a także dojście do formy po urodzeniu dziecka.  Od 27 tygodnia ciąży ćwicz 3 razy dziennie po 5-10 minut. Napinaj mięśnie, które zaciskasz, przerywając strumień moczu podczas siusiania (ale nie ćwicz podczas oddawania moczu). Podczas ćwiczeń nie napinaj mięśni brzucha i nie wstrzymuj oddechu.

Polecamy WIDEO: Ćwiczenia w ciąży >>

Trening dla kobiet w ciąży: wideo

Aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo ważna. Pokazujemy zestaw ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Nasz ekspert Monika Cywińska z Dobrze Mi Tu przygotowała specjalny trening dla kobiet w ciąży. Ćwiczcie razem z nią: wideo.

27 tydzień ciąży: waga dziecka

W 27 tygodniu ciąży płód waży zazwyczaj kilogram. Skulone mierzy 24 cm, a od czubka głowy do dużego palucha stopy około 34 cm. Dziecko jest jeszcze szczupłe, ale już zaczyna obrastać tłuszczykiem.

27 tydzień ciąży: jak wygląda dziecko?

Na wciąż szczuplutkiej buzi dziecka widać w 27 tygodniu ciąży już wyraźnie brwi i rzęsy, a na główce włoski. Dziecko otwiera w 27 tygodniu ciąży oczy, a ich tęczówka ma kolor niebieski. Ostatecznie wykształca się siatkówka, czyli część oka odpowiedzialna za odbieranie bodźców świetlnych i przekazywanie ich do już pofałdowanego mózgu.

27 tydzień ciąży: ruchy dziecka

Trudno jest mu się swobodnie przekręcać, za to łapie się za różne części ciała i ssie palce. Ponieważ ma w tym momencie znacznie więcej kubków smakowych niż będzie miało po narodzinach może dynamicznie reagować, na to co zjadłaś. Na przyklad jeśli zjesz coś pikantnego może dostać czkawki lub mocniej cię kopać.

>> Ułożenie dziecka w brzuchu: położenie główkowe, miednicowe i poprzeczne

Wybór szkoły rodzenia

To już 27 tydzień ciąży – termin przyjścia na świat dziecka coraz bliżej. Boisz się porodu? Co powiesz na szkołę rodzenia? Pomagają one przygotować mamę i tatę do porodu oraz uczą opieki nad noworodkiem, co jest bardzo istotne zwłaszcza w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala do domu. Zastanów się, może warto, 27 tydzień ciąży to już właściwie ostatni dzwonek.

>> Szkoła rodzenia: jak wybrać najlepszą?

Zobacz też:

>> 28 tydzień ciąży

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

27 tydzień ciąży to 25 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki:

Gdy dziecko ma 25 tygodni, waży 1 kg, a długość jego ciała (od ciemienia do końca tułowia) wynosi 24 cm. Wciąż jest strasznie chudziutkie, ale powoli będzie się zaokrąglać, bo pod skórą odkłada się coraz więcej tłuszczu.

Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.