1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

29 tydzień ciąży - brzuszek mamy i waga dziecka w 29 tygodniu

Aktualizacja: 2017-03-10 Publikacja: 2017-01-31
29 tydzień ciąży

29 tydzień ciąży zaczyna ostatni jej trymestr. To już 2/3 waszej wspólnej drogi. W 29 tygodniu ciąży ulubionym zajęciem dziecka staje się słuchanie. Pamiętaj, aby wraz z partnerem dużo mówić do brzucha. Słuchajcie też razem relaksacyjnej muzyki. 29 tydzień ciąży to 7 miesiąc ciąży.

29 tydzień ciąży: który to miesiąc?

29 tydzień ciąży to 7 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży.

Powoli możesz się przygotowywać psychicznie do przyjścia na świat swojego dziecka. Przyzwyczajaj się do myśli, że wkrótce zostaniesz mamą. Pomoże Ci w tym np. wykonanie USG, na którym naocznie zobaczysz dziecko.

29 tydzień ciąży - brzuszek i waga

W 29 tygodniu ciąży zwiększ spożycie pokarmów pełnoziarnistych - kasz, ryżu, ciemnego pieczywa, ziaren zbóż. Pokrywają one rosnące zapotrzebowanie na kalorie, dostarczają potrzebnych witamin z grupy B, a ponadto zapobiegają zaparciom. To częsta dolegliwość w ostatnim trymestrze, nieraz prowadząca do powstawania hemoroidów (prawidłowa nazwa to żylaki odbytu).

W 29 tygodniu ciąży ruchy dziecka mogą być trochę uciążliwe, zwłaszcza wieczorem. W dzień, gdy jesteś aktywna i dziecko jest bujane w macicy, jest ono spokojniejsze. Aktywność pomaga również zachować dobrą formę i wagę w ciąży. Ruszaj się więc, spaceruj, ćwicz jogę, tańcz - wybierz formę ruchu, która najbardziej ci odpowiada.

29 tydzień ciąży - dolegliwości

W 29 tygodniu ciąży poza zaparciami, możesz odczuwać jeszcze inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego: zgagę, niestrawność i wzdęcia. Dolegliwości złagodzi odpowiednio skomponowany jadłospis. W 29 tygodniu ciąży może się też pojawić zwiększona ilość białawych upławów z pochwy. To normalne w tym czasie. Podobnie jak bóle w podbrzuszu.

29 tydzień ciąży - ruchy dziecka

W 29 tygodniu ciąży licz nadal ruchy dziecka. To ważne, bo gdybyś przestała je czuć, trzeba będzie określić, kiedy dokładnie ostatnio je czułaś. Zapyta o to lekarz ginekolog. Gdy twoja ciąża jest zagrożona, pół godziny po każdym posiłku połóż się na lewym boku i licz je. Powinno ich być 5-8 na godzinę, ale jeśli jest ich mniej, nie jest to powód do paniki. Nie jest to konieczne, gdy ciąża rozwija się prawidłowo.

Waga dziecka w 29 tygodniu ciąży

W 29 tygodniu ciąży dziecko ma ok. 37 centymetrów i waży 1,2 kilograma.

29 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Cienka, ale już wyraźna, warstwa białego tłuszczu pod skórą sprawia, że nieco się ona wygładza i wybiela. Przed dzieckiem jednak jeszcze długi proces magazynowania - nim dojdzie do terminowego porodu, tłuszcz będzie stanowił ok. 15 proc. wagi dziecka. Jest bardzo potrzebny, gdyż chroni przed utratą ciepła.

W 29 tygodniu ciąży płód ma wykształcony zmysł odczuwania temperatury. Rozwinął się również zmysł węchu. Po porodzie twoje ciało i mleko będą pachniały mu najpiękniej. W 29 tygodniu ciąży w ciągu dnia dziecko zazwyczaj ma otwarte oczy, śpi natomiast z zamkniętymi oczami. Intensywnie się porusza i kopie. Nie ma już jednak miejsca na większe akrobacje – w macicy jest ciasno.

Co słyszy dziecko w 29 tygodniu?

Najlepiej rozwiniętym zmysłem w 29 tygodniu ciąży jest słuch. Dziecko ma już swoje preferencje muzyczne – przy niektórych gatunkach muzyki porusza się spokojnie, przy innych – gwałtownie, może nawet odwracać się od źródła dźwięku. Raczej nie przykładaj słuchawek z włączoną muzyką do brzucha. Może to zakłócać jego sen, a w efekcie rozwój. Dziecko i tak słyszy włączoną muzykę.

Zobacz też:

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

29 tydzień ciąży to 27 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki:

Wraz z 27 tygodniem (licząc od momentu zapłodnienia) zaczyna się trzeci, ostatni trymestr ciąży. Dziecko niby nie rośnie w jakimś oszałamiającym tempie (ma teraz 26 cm i waży 1,2 kg), a jednak coraz mu ciaśniej, coraz trudniej robić przewrotki i różne inne figury. Jest jeszcze coś, co sprawia dziecku dużą frajdę. Słuchanie. Przede wszystkim największa  radość to słuchanie głosu mamy i taty, ale też muzyki. Najlepiej jeśli jest to spokojna, melodyjna muzyka czy piosenka. Kiedy dziecko słyszy coś pięknego i znanego, próbuje nawet tańczyć – całym ciałem porusza się w rytm muzyki. Jednak płód nie słyszy tak wyraźnie jak dorośli, bo muzykę zagłuszają odgłosy z ciała mamy, a poza tym dźwięki są wytłumiane przez jej skórę i ubranie.

Polecmy wideo: 29 tydzień ciąży

Aktualizacja: 2017-03-10 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.