29. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-06-07 14:56

Za wami już 2/3 wspólnej drogi. W 29. tygodniu ciąży ulubionym zajęciem dziecka staje się słuchanie. Pamiętaj, aby wraz z partnerem dużo mówić do brzucha. Słuchajcie też razem relaksacyjnej muzyki. Sprawdź, co jeszcze potrafi twoje dziecko w 29. tygodniu ciąży.

29 tydzień ciąży
Autor: Getty images W 29 tygodniu ciąży zauważysz na pewno, jak twój brzuch faluje.

W 29. tygodniu ciąży powoli możesz się przygotowywać psychicznie do przyjścia na świat swojego dziecka. Przyzwyczajaj się do myśli, że wkrótce zostaniesz mamą. Pomoże Ci w tym np. wykonanie USG, na którym  zobaczysz swoje dziecko. Zobacz, jak teraz wygląda i dowiedz się, jakich objawów ciążowych możesz oczekiwać w 29. tygodniu ciąży.

Który to miesiąc ciąży?

29. tydzień ciąży to 7. miesiąc ciąży i 3. trymestr ciąży. To 27. tydzień życia dziecka.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Rozwój dziecka w 29. tygodniu ciąży
  2. 29. tydzień ciąży - ZDJĘCIA
  3. Wielkość i wygląd dziecka w 29. tygodniu ciąży
  4. Objawy ciąży w 29. tygodniu ciąży
  5. Dolegliwości ciążowe w 29. tygodniu ciąży
Badania w 7. miesiącu ciąży

Rozwój dziecka w 29. tygodniu ciąży

W 29. tygodniu ciąży płód ma już wykształcony zmysł odczuwania temperatury. Rozwinął się również zmysł węchu. Po porodzie twoje ciało i mleko będą pachniały mu najpiękniej.

W 29. tygodniu ciąży w ciągu dnia dziecko zazwyczaj ma otwarte oczy, śpi natomiast z zamkniętymi oczami. Intensywnie się porusza i kopie.

Najlepiej rozwiniętym zmysłem w 29. tygodniu ciąży jest jednak słuch. Dziecko ma już swoje preferencje muzyczne – przy niektórych gatunkach muzyki porusza się spokojnie, przy innych – gwałtownie, może nawet odwracać się od źródła dźwięku.

Zobacz też: Co widzi dziecko w brzuchu? Kalendarz ciąży - jak rozwija się dziecko w 30. tygodniu ciąży

Muzyka w ciąży: czy warto puszczać muzykę dziecku w brzuchu?

29. tydzień ciąży - ZDJĘCIA

Wielkość i wygląd dziecka w 29. tygodniu ciąży

29. tydzień ciąży to 27 tydzień życia płodowego. Dziecko ma teraz ok. 26 centymetrów licząc od ciemienia do końca tułowia i waży około 1,3 kilograma.

Jest coraz pulchniejsze, jednak mimo to warstwa tkanki tłuszczowej jest jeszcze cienka. To sprawia, że ciało maluszka wygładza się i staje się jaśniejsze. Jego skóra nie jest już tak przezroczysta, jak kilka tygodni wcześniej.

Przed dzieckiem jednak jeszcze długi proces magazynowania tłuszczu - nim dojdzie do terminowego porodu, tkanka tłuszczowa będzie stanowiła ok. 15 proc. wagi dziecka. Jest bardzo potrzebna, gdyż chroni przed utratą ciepła, czyli pełni rolę termoregulacyjną.

Pod wpływem intensywnego wzrostu mózgu, czaszka malca zostaje wypchnięta ku przodowi - w ten sposób robi dla niego miejsce. Mózg dziecka jest teraz bardziej pofałdowany i pełen coraz to nowych połączeń nerwowych.

Czytaj: Mózg dziecka: rozwój w życiu płodowym

Wypróbuj nasze kalkulatory - narzędzia przydatne na czas ciąży

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
29 tydzień ciąży

Autor: Getty images

Nie tylko ty tyjesz w 29. tygodniu ciąży. Twoje maleństwo również staje się większe. Waży już około 1300 gramów przy długości (od czubka głowy do stóp) 38 cm.

Objawy ciąży w 29. tygodniu ciąży

Twój brzuch jest już dobrze widoczny. Zdaniem specjalistów, w 7. miesiącu ciąży, w którym teraz jesteś, możesz przytyć od 4 do 6 kilogramów. Pamiętaj jednak, że większa część dodatkowych kilogramów to ciężar dziecka i wód płodowych.

W zachowaniu dobrej formy i wagi w ciąży pomaga aktywność. Ruszaj się więc, spaceruj, ćwicz jogę, tańcz - wybierz formę ruchu, która najbardziej ci odpowiada.

Dbaj też o dietę. W 29. tygodniu ciąży zwiększ spożycie pokarmów pełnoziarnistych - kasz, ryżu, ciemnego pieczywa, ziaren zbóż. Pokrywają one rosnące zapotrzebowanie na kalorie, dostarczają potrzebnych witamin z grupy B, a ponadto zapobiegają zaparciom.

To częsta dolegliwość w ostatnim trymestrze, nieraz prowadząca do powstawania hemoroidów (prawidłowa nazwa to żylaki odbytu).

W 29 tygodniu ciąży zauważysz na pewno, jak twój brzuch faluje. To dlatego, że ruchy dziecka są silne, a malec jest na tyle duży, że rozpycha twoje ciało, tworząc wybrzuszenia na skórze w miejscach, gdzie dotyka cię rączką lub nóżką.

Może to być trochę uciążliwe, zwłaszcza wieczorem. W dzień, gdy jesteś aktywna i dziecko jest bujane w macicy, jest ono spokojniejsze.

Dziwnie może wyglądać również twój pępek, który pod wpływem rozrastającej się macicy, zostaje wypchnięty i robi się zupełnie płaski - z czasem będzie nawet wystawał.

Dolegliwości ciążowe w 29. tygodniu ciąży

W 29. tygodniu ciąży poza zaparciami, możesz odczuwać jeszcze inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego: zgagę, niestrawność i wzdęcia. Wszystko dlatego, że coraz większa macica uciska na narządy układu pokarmowego.

To sprawia, że gorzej trawisz, a strawione jedzenie nie przechodzi sprawnie w dół. Dolegliwości złagodzi odpowiednio skomponowany jadłospis, zawierający lekkostrawne pokarmy, produkty będące źródłem błonnika i woda.

W 29. tygodniu ciąży może się też pojawić zwiększona ilość białawych upławów z pochwy. To normalne w tym czasie - w ten sposób organizm chroni płód i przyszłą mamę przed infekcjami.

Typowe i niegroźne są też bóle w podbrzuszu, które mogą świadczyć o rozluźnianiu się więzadeł mięśni dna miednicy.

Ponieważ dziecko jest coraz większe może zacząć uciskać żyły i uniemożliwiać im odprowadzanie krwi z nóg do serca. To zjawisko może prowadzić do powstania żylaków.

Pod wpływem progesteronu i zwiększonej ilości krwi w organizmie ciężarnej, zmniejsza się wytrzymałość żył. Konsekwencją tego jest cofanie się krwi i powstawanie żylaków. Aby nie mieć takich problemów, warto jak najwięcej się ruszać, ponieważ aktywność usprawnia przepływ krwi.

Czytaj też: Obrzęki w ciąży - sposoby na problemy z nogami

Dolegliwości pod koniec ciąży - jak sobie radzić z dużym brzuchem

W 29. tygodniu ciąży licz nadal ruchy dziecka. To ważne, bo gdybyś przestała je czuć, trzeba będzie określić, kiedy dokładnie ostatnio je czułaś. Zapyta o to lekarz ginekolog.

Gdy twoja ciąża jest zagrożona, pół godziny po każdym posiłku połóż się na lewym boku i licz je. Powinno ich być 5-8 na godzinę, ale jeśli jest ich mniej, nie jest to powód do paniki. Nie jest to konieczne, gdy ciąża rozwija się prawidłowo.

Czytaj: Kiedy i jak liczyć ruchy płodu?

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024"!

Co na to ekpert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Ruchy maluszka są teraz odczuwalne bardzo wyraźnie. Możesz je czuć kopnięcia, kuksańce albo przesuwanie się lokatora lub lokatorki twojego brzucha.

Dziecko miewa też czkawkę, którą ty możesz odczuwać jako serie regularnych, niezbyt silnych wstrząsów w brzuchu. Jeśli łożysko jest położone na przedniej ścianie macicy, ruchy dziecka możesz odczuwać nieco mniej intensywnie.

Warto przyglądnąć się uważnie i poznać charakterystykę ruchów twojego dziecka. W jakich porach jest ono najbardziej aktywne? Jaki ma temperament? Czy to pełen energii piłkarz lub baletnica? Czy może spokojny flegmatyk?

Znając dobrze typowe pory i charakter aktywności twojego dziecka, będziesz z łatwością w stanie zauważyć, gdyby nastąpiła jakaś gwałtowna zmiana w ruchach płodu (znaczne ich osłabienie lub przeciwnie, drastyczny wzrost intensywności (chaotyczne rzucanie się w brzuchu). W takiej sytuacji zalecane jest wykonanie badania KTG.

Warto starać się nawiązywać kontakt z maluszkiem. Zarówno ty jak i przyszły tata możecie mówić do brzuszka. Dzieci na tym etapie potrafią być bardzo responsywne - nie rzadko odpowiadają kuksańcami na takie przezbrzuszne rozmowy albo położoną na brzuchu rękę.

TEST: Czy w ciąży jesteś bezpieczna w aucie?

Pytanie 1 z 7
CZY BĘDĄC W CIĄŻY, MOŻNA KIEROWAĆ AUTEM?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza