1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

30 tydzień ciąży - dziecko w 30 tygodniu: waga i ruchy

Aktualizacja: 2017-03-13 Publikacja: 2017-01-31
30 tydzień ciąży
30 tydzien ciąży to 7 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży.

30 tydzień ciąży - dziecko już widzi i zmienia swoją pozycję przygotowując się do porodu. Podczas 30 tygodnia ciąży zaczynasz zapewne myśleć już o urządzaniu pokoju dla dziecka. Pamiętaj, aby się nie przemęczać i zlecić trudne do wykonania prace partnerowi lub rodzinie. 30 tydzień ciąży to 7 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży.

30 tydzień ciąży: który to miesiąc?

30 tydzień ciąży to 7 miesiąc ciąży i trzeci trymestr ciąży. Niespodziewanie rozsadza cię energia? Być może odczuwasz siłę tzw. instynktu wicia gniazda. Wiele przyszłych mam nagle postanawia zrobić remont, wyszorować okna i podłogi, poprzestawiać meble... Jeśli nie chcesz, by to szaleństwo skończyło się przedwcześnie na porodówce, lepiej zagoń do pracy bliskich. Sama ogranicz się do wyboru koloru zasłonki, modelu łóżeczka czy kupna skarpetek. To dobry czas na zakupy dla dziecka, bo wiesz już, jakiej będzie płci, możesz więc kupić konkretne rzeczy. Zajęcia miłe, czasochłonne, a zarazem bezpieczne.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

30 tydzień ciąży: usg

W 30 tygodniu ciąży wykonuje się zazwyczaj ogólne badanie usg, oceniające stopień rozwoju płodu. Lekarz ocenia anatomię dziecka i jego rozwój. Sprawdza, czy w międzyczasie nie pojawiły się jakieś nieprawidłowości w budowie anatomicznej dziecka, czy dziecko prawidłowo rośnie. Ocenia także ilość wód płodowych oraz czynnośc serca płodu.

30 tydzień ciąży: waga

Zapewne zwiększająca się waga w ciąży nie ułatwia ostatniego trymestru ciąży. Każda ciąża jest inna, każda kobieta w inny sposób odczuwa uroki i ciemniejsze strony tego stanu. Może się okazać, że do końca ciąży będziesz tryskać energią. Częściej jednak zdarza się, że wraz z nadejściem 3 trymestru ciąży pojawia się zmęczenie. Jest to typowy objaw w 30 tygodniu ciąży  i nie należy się nim niepokoić.

30 tydzień ciąży: dolegliwości

W 30 tygodniu ciąży nie przeprostowuj kręgosłupa i nie wypinaj brzucha. Może to spowodować problemy z kręgosłupem po porodzie – trudno będzie skorygować lordozę. Prawidłową postawę podczas ciąży pomogą utrzymać ćwiczenia pilates.

Waga dziecka w 30 tygodniu ciąży

W 30 tygodniu ciąży dziecko waży 1200-1400 g i mierzy ok. 40 cm.

Dziecko w 30 tygodniu ciąży

Dojrzewają mięśnie i płuca. Nóżki dziecka rozwijają się najpóźniej, na razie są jeszcze bardzo słabe. Przez skórę nie widać już siateczki naczyń krwionośnych. Bardzo szybko rozwija się mózg, a kości czaszki zostają wypchnięte do przodu.

30 tydzień ciąży: ułożenie dziecka

W 30 tygodniu ciąży część dzieci ustawia się już głową w dół i pozostaje w tej pozycji do porodu. Pozostałe zrobią to w najbliższych tygodniach.

30 tydzień ciąży: ruchy dziecka

W 30 tygodniu ciąży w macicy robi się ciasno. Dla wygody dziecko kuli się i krzyżuje rączki oraz nóżki. Jego ruchy nie są już tak gwałtownie przez ciebie odczuwane, chociaż aktywny płód wierci się niemal bez przerwy. Wiele kobiet zauważa, że ich dzieci są najbardziej ruchliwe około północy.

Zobacz też:

>> Ruchy dziecka: 10 najważniejszych informacji!

>> 31 tydzień ciąży

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

30 tydzień ciąży to 28 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki - już widzę!

W 28 tygodniu życia dziecko może wreszcie coś zobaczyć. Jeśli skieruje się na brzuch mamy strumień światła, np. z latarki, wtedy dostrzega niewyraźną jaśniejszą plamę. A gdy w ciepły dzień mama jest na słońcu z odsłoniętym brzuchem, widzi mglistą pomarańczową poświatę.

>> Co widzi dziecko w brzuchu? Jak rozwijają się zmysły?

W tym czasie dziecko dzięki tłuszczowi robię się trochę bardziej okrągłe – waży już 1,35 kg. Wzrost – od ciemienia do końca tułowia – wynosi 27 cm. Nogi spośród wszystkich głównych narządów osiągną dojrzałość jako ostatnie. Ale pozostałe organy rozwijają się pięknie, np. w mózgu jest coraz więcej połączeń nerwowych, a jego powierzchnia jest już silnie pofałdowana. Mózg rozwija się tak szybko, że miękkie kości czaszki są wypychane ku przodowi i główka przybiera już całkiem normalny kształt.

Polecamy wideo: 30 tydzień ciąży

Sprawdź, co wiesz o porodzie!
Aktualizacja: 2017-03-13 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 3,4
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.