1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

38 tydzień ciąży- dolegliwości, waga dziecka i poród w 38 tygodniu

Aktualizacja: 2017-03-15 Publikacja: 2017-01-31
38 tydzień ciąży

38 tydzień ciąży - dziecko osiąga wagę 3 kg. Jest mu ciasno i niezbyt wygodnie a jego nastrój zależy od ciebie. 38 tydzięń ciąży to czas, kiedy stres i przemęczenie mogą bardzo szybko wywołać poród, więc miej się na baczności. 38 tydzień ciąży to 9 miesiąc i koniec 3 trymestru ciąży.

38 tydzień ciąży: który to miesiąc?

38 tydzień ciąży to 9 miesiąc i koniec 3 trymestru ciąży.

W 38 tygodniu ciąży na pewno będziesz odczuwać wzrastające podniecenie i ulgę, że to już prawie finał. Ale może pojawić się również niepokój o przebieg porodu i zdrowie dziecka, oraz drażliwość i roztargnienie. Nie powinny cię również dziwić sny związanie z dzieckiem.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

38 tydzień ciąży - dolegliwości

W 38 tygodniu ciąży coraz częściej pojawiają się skurcze macicy, zwłaszcza wieczorami i nocą. Nie zawsze zwiastują poród, czasem są tylko ćwiczeniem przed porodem i mają za zadanie zmiękczenie, skrócenie i lekkie rozszerzenie szyjki macicy. W 38 tygodniu ciąży uczucie narastającego ucisku w podbrzuszu to po prostu znak, że dziecko konsekwentnie wstawia się do kanału miednicy. Naprawdę już czas na to!

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Poród w 38 tygodniu

W 38 tygodniu ciąży twój organizm i dziecko są już w zasadzie gotowe na poród. Możesz już wypatrywać pierwszych skurczów. Nie lekceważ żadnych objawów i w razie potrzeby zgłoś się do szpitalnej izby przyjęć. Pamiętaj też o zasadzie "trzech s": metodach przyspieszenia porodu. Jedna z nich to seks! Wprawdzie jesteś ociężała i nie masz ochoty nawet się poruszyć, to jednak seks w 38 tygodniu ciąży może skrócić twoje męki. Sperma zawiera prostaglandyny przyspieszające „dojrzewanie” szyjki macicy, zatem jeśli tylko masz ochotę... Najlepiej sprawdza się kochanie na boku.

Nie da się ukryć, że nie na wiele aktywności masz siłę i ochotę w 38 tygodniu ciąży, poza regularnymi wizytami u lekarza i przygotowaniami do przyjścia na świat dziecka. Znajdź jednak czas na bardzo przyjemną aktywność, jaką jest seks. To może przyspieszyć poród, podobnie jak spacery.

38 tydzień ciąży - waga

W 38 tygodniu ciąży może już nastąpić zwolnienie lub zatrzymanie przyrostu masy ciała, lub nawet jej nieznaczny spadek, dlatego lekarz podczas wizyty kontrolnej na pewno cię zważy. Zmierzy także ciśnienie krwi i oceni obrzęki na stopach i rękach. Może również zbadać szyjkę macicy i określić wysokość dna miednicy.

38 tydzień ciąży - waga dziecka

W 38 tygodniu ciąży dziecko waży trzy kilogramy, ma ok. 50 cm. Otacza go litr wód płodowych i łożysko, które ma ponad 15 cm średnicy, a waży ok. 3 kg. Prawidłowa waga dziecka w 38 tygodniu ciąży to minimum 2,5 kg.

Czy wiesz, że w 38 tygodniu ciąży nastrój dziecka wciąż zależy przede wszystkim od ciebie? Dostarczasz mu bowiem wraz z krwią hormony. Są one intensywnie wydzielane w chwili lęku, napięcia czy agresji, ale i w euforii, momencie rozluźnienia czy radości. Dziecko więc bezwolnie towarzyszy Ci w przeżyciach. Kiedy niespodziewanie dziecko zacznie się energicznie wiercić, jakby starając się przeciągnąć, dzień porodu bliski.

38 tydzień ciąży to 36 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki:

Dziecko skończyło 36 tygodni. W tej chwili waży już ponad 3 kg i ma ok. 50 cm wzrostu (razem z nóżkami). Wiele już nie urośnie, bo łożysko się starzeje, to znaczy tworzą się w nim skrzepy i bryłki wapnia, przez co pracuje mniej sprawnie. Ma prawo być zmęczone, bo bardzo intensywnie pracowało prawie od początku ciąży. Dziecko ma też już normalny kolor skóry i paznokcie oraz piękne włoski na głowie. Natomiast mózg i sieć włókien nerwowych w chwili urodzenia składają się ze 100 miliardów komórek!

Polecamy wideo: Wyprawka do szpitala

997,598,299,

Sprawdź, jaką będziesz mamą!
Aktualizacja: 2017-03-15 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.