1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

4 tydzień ciąży - objawy, plamienie, USG. W czwartym tygodniu widać zarodek

Aktualizacja: 2018-02-13 Publikacja: 2017-02-01
4 tydzień ciąży
fot.: photos.com
4 tydzień ciąży to ostatni tydzień 1 miesiąca i 1 trymestr ciąży.

4 tydzień ciąży to ostatni tydzień 1 miesiąca i 1 trymestr ciąży. W 4 tygodniu ciąży wielkość pęcherzyka można porownać do ziarenka maku. Nie jest to imponujący rozmiar, ale w badaniu usg juz widać zarodek. Płód w 4 tygodniu ciąży wygląda jak krążek komórek z mnóstwem informacji – taki człowiek zapisany na płycie kompaktowej.

Spis treści:

4 tydzień ciąży: który to miesiąc?

4 tydzień ciąży to końcówka 1 miesiąca i 1 trymestr ciąży. Trudno jeszcze mówić o ciąży, dopóki blastocysta nie zagnieździ się w macicy.

4 tydzień ciąży: objawy

4 tydzień ciąży to jeszcze bardzo wczesny etap. Choć w twoim organizmie zaszło już wiele zmian, jedyne sygnały ciąży, które mogą się pojawić to delikatna zgaga, pobolewanie piersi, odczucie zmęczenia. Objawy te jednak nie są nasilone i mało charakterystyczne.

>> Pozytywny test ciążowy: i co dalej? Sprawdź, co powinnaś teraz zrobić?

Czego nie wolno robić w 1. trymestrze ciąży? Zobacz FILM

Plamienie w 4 tygodniu ciąży

4 tygodniu ciąży niektóre kobiety - szczególnie wrażliwe na zmiany hormonalne - mogą zaobserwować niewielkie krwawienie z pochwy. To krwawienie implantacyjne, spowodowane zagnieżdżeniem zarodka w macicy. Bywa ono mylone z miesiączką, stąd potem problemy z ustaleniem wieku ciąży.

4 tygodniu ciąży, podobnie jak na pozostałych jej etapach, ważne jest zdrowe odżywianie się, unikanie używek. Przyjmowanie kwasu foliowego powinnaś zacząć już na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Na tym etapie czynniki mogące wpłynąć na ciążę albo sprawiają, że nie dochodzi do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, albo w ogóle jej nie szkodzą.

>> Zapłodnienie - jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, co po n

Sprawdź, który to miesiąc, a który tydzień ciąży!

Ból brzucha w 4 tygodniu ciąży

W 4 tygodniu ciąży, zwłaszcza jeśli to twoja pierwsza ciąża, możesz mocno odczuwać zmiany jakie zachodzą w organiznmie, zwlaszcza w dolnej części brzucha. Bóle podbrzusza czy nawet lekkie skurcze moga pojawić się w momencie zagnieżdzania zarodka w macicy. Ból brzucha w 4 tygodniu może tez być związany ze zwiększonym przpływem krwi, tworzeniem się wyściółki macicy lub jej powiększaniem.

>> Ból podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu?

4 tydzień ciąży to czas, gdy możesz też czuć się zmęczona i rozdrażniona. Wiele kobiet uznaje, że to wyjątkowo nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego. Tymczasem – niekoniecznie. W 4 tygodniu ciąży mogą pojawić się też takie dolegliwości jak delikatna zgaga i pobolewanie piersi.

4 tydzień ciąży - usg: czy widać zarodek?

W badanie usg w 4 tygodniu ciąży widac już zarodek. Po dotarciu do macicy morula - nazywana już blastocystą (od greckiego blastós, czyli zawiązek, zarodek, i kystis, czyli pęcherz) - zagnieżdża się w jej ścianie. Z kuli komórek część stanie się zarodkiem, a potem płodem, natomiast pozostałe komórki stworzą worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy. Worek owodniowy w końcu otoczy dziecko całkowicie, pęcherzyk żółtkowy zaniknie, a na razie - póki nie wykształci się łożysko - dostarczy dziecku pokarmu.

>> Komórka jajowa, zygota, zarodek... od tego zaczyna się nowe życie

Jak wygląda płód w 4 tygodniu ciąży?

W 4 tygodniu ciąży zarodek jest szarawy i półprzezroczysty. Bez krwi i pigmentu przypomina meduzę. Jest wielkości ziarenka maku.

Z pamiętnika Fasolki

Zarodek na razie ma 4 dni i 16 komórek. Właśnie wyrusza w swoją pierwszą podróż! Trzydniową. Taka weekendowa wycieczka z jajowodu do macicy. Wiele od niej zależy – właściwie dopiero jej udane zakończenie zdecyduje o być albo nie być dziecka (ma 60 procent szans). Gdy dociera na miejsce – jako blastocysta (kula składająca się z ok. 100 komórek) jest pozbawione sił. Około 7. dnia pojawiają się wypustki, dzięki którym zarodek wnika w miękką wyściółkę macicy (nazywa się to: zagnieżdżenie się w błonie śluzowej macicy). Jednak nie zawsze się udaje. Dziecko "przykleja" się do mamy.

Polecamy wideo: 4 tydzień ciąży

Aktualizacja: 2018-02-13 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 4
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.