1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

5 tydzień ciąży - objawy i wielkość pęcherzyka. Czy plamienie w 5 tygodniu zagraża ciąży?

Aktualizacja: 2018-02-13 Publikacja: 2017-02-01
5 tydzień ciąży
fot.: photos.com
5 tydzień ciąży to początek 2 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży.

5 tydzień ciąży to ten moment, w którym kobiety podejrzewają ciążę. Pierwszy objaw - spóźniający się okres sygnalizuje konieczność wykonania testu ciążowego. W 5 tygodniu ciąży u zarodka już tworzą się kręgi oraz zawiązki mózgu i układu nerwowego. 5 tydzień ciąży to początek 2 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży.

Spis treści

  1. 5 tydzień ciąży - który to miesiąc?
  2. 5 tydzień ciąży: objawy
  3. Jak się możesz czuć w 5 tygodniu ciąży
  4. 5 tydzień ciąży: brzuch
  5. Co sie dzieje w 5 tygodniu ciąży?
  6. Plamienie w 5 tygodniu ciąży
  7. 5 tydzień ciąży: badania
  8. Wielkość pęcherzyka w 5 tygodniu
  9. Dziecko w 5 tygodniu ciąży
  10. Polecamy wideo: 5 tydzien ciąży

5 tydzień ciąży - który to miesiąc?

W piątym tygodniu ciąży rozpoczyna się 2 miesiąc ciąży. To 1 trymestr ciąży. Choć może być ci ciężko w to uwierzyć, w 5 tygodniu ciąży zaczyna formować się już twarz, kończyny, komory i przedsionki w sercu - z zatoki żylnej. Bardzo ważne jest dlatego, by od samego początku ciąży, przyszła mama dbała o siebie i właściwie się odżywiała.

5 tydzień ciąży: objawy

5 tydzień ciąży - zauważyłaś, że okres się spóźnia. Nic dziwnego - skoro jesteś w ciąży, to zarodek zagnieździł się się już w macicy. Jej wyściółka jest potrzebna, aby zapewnić mu ochronę i odżywianie. By rozwiać wątpliwości, możesz wykonać domowy test ciążowy. Jeśli wynik jest pozytywny, czas wybrać lekarza - zleci on badanie poziomu hormonu HCG, aby na 100 procent potwierdzić ciążę. Wybierz starannie lekarza, który zaopiekuje się tobą i dzieckiem w następnych miesiącach.  Nie powinnaś zwlekać z wizytą. W 5 tygodniu ciąży lekarz zaleci wszystkie potrzebne badania - niektóre z nich koniecznie powinnaś wykonać na początku ciąży.

>> Pozytywny test ciążowy: i co dalej? Sprawdź, co powinnaś teraz zrobić

Sprawdź, czego nie powinnaś robić w 1. trymestrze ciąży. Zobacz film

Jak się możesz czuć w 5 tygodniu ciąży

Wiele zależy od tego, czy starałaś się o dziecko, czy też jest to dla ciebie niespodzianka. Jeśli od jakiegoś czasu oczekiwałaś tego momentu, na pewno wypełnia Cię teraz ogromna radość. Ale po pierwszych chwilach euforii może przyjść zmiana nastroju. Nie przejmuj się, jeśli poczujesz się zdezorientowana czy zaniepokojona. To normalne - strach przed zmianą to naturalny odruch, a tym bardziej przed tak wielką zmianą. Przecież już nic nie będzie takie samo, ty nie będziesz taka sama. Równie naturalna jest obawa przed tym, czy sobie poradzisz. Szczególnie, jeśli to twoja pierwsza ciąża. Masz prawo do wielu różnych uczuć i emocji, zmiennych nastrojów czy humorów. Zaprzyjaźnij się z nimi, bo będą ci teraz często towarzyszyć - przyczynią się do tego hormony ciążowe.

>> Wahania nastroju w ciąży - objawy wczesnej ciąży

5 tydzień ciąży: brzuch

To czas, kiedy dopiero zaczynasz podejrzewać, że możesz być w ciąży. Robsz test ciążowy i wybierasz się do lekarza. Brzuch w 5 tygodniu ciąży nie zaczyna być jeszcze widoczny, ale możesz już odczuwać pewne delikatne objawy tego, że w twoim ciele rozwija się nowe życie. Naoczny dowód w postaci ciążowego brzuszka zacznie być wyraźny za kilka tygodni.

Co się dzieje w 5 tygodniu ciąży??

Już w 5 tygodniu ciąży możesz odczuwać pierwsze objawy ciąży: ból piersi, wahania nastrojów i zmęczenie. Bardzo często dochodzi do pierwszych delikatnych mdłości. Niektórym kobietom dokucza w 5 tygodniu ciąży dziwny, metaliczny posmak w ustach lub ślinotok oraz konieczność częstego oddawania moczu. Możesz mieć awersję do silnych zapachów, alkoholu i papierosów. Za to mogą pojawić się zachcianki, i to na pokarmy, których przed ciążą nie lubiłaś. Uwaga! Jednym z objawów jest również napięcie w podbrzuszu. Jeśli jednak poczujesz ostry, jednostronny ból - koniecznie zgłoś się do lekarza.

Są jednak i takie przyszłe mamy, które nie obserwują jeszcze żadnych zmian - i to też jest normalne. Różnice związane są z działaniem hormonów w organizmie i nie oznacza to nieprawidłowego przebiegu ciąży.

>> Nietypowe wczesne objawy ciąży: zobacz, co może cię zaskoczyć!

Plamienie w 5 tygodniu ciąży

Niewielkie, krótkotrwałe plamienie w 5 tygodniu ciąży zazwyczaj nie oznacza nic niepokojącego. Może być wynikiem zagnieżdżania się zarodka w ścianie macicy. Takie krwawienie implantacyjne często bywa mylone z miesiączką. Jeśli plamieniu nie towarzyszą inne objawy - nie ma się czym przejmować.

Jeśli jednak krwawienie jest obfite i towarzyszy mu ból brzucha lub skurcze, należy zgłosić się do lekarza. Możliwe, że konieczne będzie uzupełnienie progesteronu, aby uchronić zarodek przed poronieniem.

Dobrze wiedzieć

5 tydzień ciąży: badania

Jeśli to twoja pierwsza wizyta u lekarza ginekologa po potwierdzeniu ciąży, w 5 tygodniu ciąży zaleci ci on wykonanie całej serii badań:

 

Polecamy wideo: który to miesiąc, a który tydzień ciąży?

Wielkość pęcherzyka w 5 tygodniu

Badanie usg w 5 tygodniu ciąży nie jest konieczne, ale jeśli się na nie zdecydujesz możesz zobaczyć już zarodek. Pod koniec 5 tygodnia ciąży zarodek ma długość 2 mm - jest wielkości pestki jabłka. Widać kulisty zawiązek głowy.

Dziecko w 5 tygodniu ciąży

Zastanawiasz się czy w 5 tygodniu widać zarodek i jak wygląda płód w 5 tygodniu ciąży? To czas, gdy komórki zarodka rozpoczynają proces różnicowania. Tworzy się kręgosłup, a dokładniej zaczątki 33 kręgów. Powstają zawiązki układu nerwowego oraz zawiązki mózgu. Początkowo przypominają rurkę, zwaną cewą nerwową, której 2/3 stworzy „prawdziwy mózg”, a 1/3 - rdzeń kręgowy. W 5 tygodniu ciąży grudki komórek przeznaczonych do poszczególnych zadań gromadzą się w miejscu mózgu, serca i kręgosłupa.

Polecamy wideo: 5 tydzien ciąży

Sprawdź, jakich zmian się obawiasz!
Aktualizacja: 2018-02-13 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.