1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

5 tydzień ciąży - objawy i wielkość pęcherzyka. Czy plamienie w 5 tygodniu zagraża ciąży?

Aktualizacja: 2017-02-14 Publikacja: 2017-02-01
5 tydzień ciąży
fot.: photos.com
5 tydzień ciąży to początek 2 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży.

5 tydzień ciąży to zazwyczaj ten moment, w którym kobiety podejrzewają ciążę. Pierwszy objaw - spóźniający się okres sygnalizuje konieczność wykonania testu ciążowego. W 5 tygodniu ciąży u zarodka już tworzą się kręgi oraz zawiązki mózgu i układu nerwowego. 5 tydzień ciąży to początek 2 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży.

5 tydzień ciąży: który to miesiąc?

W piątym tygodniu ciąży rozpoczyna sie 2 miesiąc ciąży. To 1 trymestr ciąży. Choć może być ci ciężko w to uwierzyć, w 5 tygodniu ciąży zaczyna formować się już twarz, kończyny, komory i przedsionki w sercu - z zatoki żylnej. Bardzo ważne jest dlatego, by od samego początku ciąży, przyszła mama dbała o siebie i właściwie się odżywiała.

>> Bardzo blada kreska na teście ciążowym. Test ciążowy pozytywny czy negatywny?

5 tydzień ciąży: objawy

5 tydzień ciąży - zauważyłaś, że okres się spóźnia. By rozwiać wątpliwości, możesz wykonać domowy test ciążowy. Jeśli wynik jest pozytywny, czas wybrać lekarza, który zaopiekuje się tobą i dzieckiem w następnych miesiącach. Nie powinnaś zwlekać z wizytą. W 5 tygodniu ciąży lekarz zaleci wszystkie potrzebne badania - niektóre z nich koniecznie powinnaś wykonać na początku ciąży.

>> Pozytywny test ciążowy: i co dalej? Sprawdź, co powinnaś teraz zrobić

5 tydzień ciąży: brzuch

To czas, kiedy dopiero zaczynasz podejrzewać, że możesz być w ciąży. Robsz test ciążowy i wybierasz się do lekarza. Brzuch w 5 tygodniu ciąży nie zaczyna być jeszcze widoczny, ale możesz już odczuwać pewne delikatne objawy tego, że w twoim ciele rozwija się nowe życie. Naoczny dowód w postaci ciązowego brzuszka zacznie być wyraźny za kilka tygodni.

>> Wahania nastroju w ciąży - objawy wczesnej ciąży

Co się dzieje w 5 tygodniu ciąży?

Już w 5 tygodniu ciąży możesz odczuwać pierwsze objawy ciąży: ból piersi, wahania nastrojów i zmęczenie. Bardzo często dochodzi do pierwszych delikatnych mdłości. Niektórym kobietom dokucza w 5 tygodniu ciąży dziwny, metaliczny posmak w ustach oraz konieczność częstego oddawania moczu. Są jednak i takie, które nie obserwują jeszcze żadnych zmian. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi w organizmie i nie oznacza to nieprawidłowego przebiegu ciąży.

>> Nietypowe wczesne objawy ciąży: zobacz, co może cię zaskoczyć!

Plamienie w 5 tygodniu ciąży

Niewielkie, krótkotrwałe plamienie w 5 tygodniu ciąży zazwyczaj nie oznacza nic niepokojacego. Może być wynikiem zagnieżdzania się zarodka w scianie macicy. Takie krwawienie implantacyjne często bywa mylone z miesiączką. Jeśli plamieniu nie towarzyszą inne objawy - nie ma się czym przejmować.

Jeśli jednak krwawienie jest obfite i towarzyszy mu ból brzucha lub skórcze, należy zgłosić się do lekarza. Możliwe, że konieczne będzie uzupełnienie progesteronu, aby uchronic zarodek przed poronieniem.

Dobrze wiedzieć

5 tydzień ciąży: badania

Jeśli to twoja pierwsza wizyta u lekarza ginekologa po potwierdzeniu ciąży, w 5 tygodniu ciąży zaleci ci on wykonanie całej serii badań:

Wielkość pęcherzyka w 5 tygodniu ciąży: usg

BAdanie usg w 5 tygodniu ciąży nie jest konieczne, ale jeśli sie na nie zdecydujesz możesz zobaczyc juz zarodek. Pod koniec 5 tygodnia ciąży zarodek ma długość 2 mm - jest wielkości pestki jabłka. Widać kulisty zawiązek głowy.

Dziecko w 5 tygodniu ciąży

Zastanawiasz się czy w 5 tygodniu widać zarodek i jak wygląda płód w 5 tygodniu ciąży? To czas, gdy komórki zarodka rozpoczynają proces różnicowania. Tworzy się kręgosłup, a dokładniej zaczątki 33 kręgów. Powstają zawiązki układu nerwowego oraz zawiązki mózgu. Początkowo przypominają rurkę, zwaną cewą nerwową, której 2/3 stworzy „prawdziwy mózg”, a 1/3 - rdzeń kręgowy. W 5 tygodniu ciąży grudki komórek przeznaczonych do poszczególnych zadań gromadzą się w miejscu mózgu, serca i kręgosłupa.

Polecamy wideo: 5 tydzień ciąży

Sprawdź, jakich zmian się obawiasz!
Aktualizacja: 2017-02-14 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.