1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

7 tydzień ciąży - objawy, brzuch i wielkość zarodka w siódmym tygodniu

Aktualizacja: 2017-02-20 Publikacja: 2017-02-01
7 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży to 2 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży. 

To już 7 tydzień ciąży - objawy mogą stać się odczuwalne. Możesz też zacząć przybierać na wadze. Wielkość zarodka to ok 20 mm - można już zobaczyć zarys twarzy dziecka. Jego mózg coraz intensywniej zaczyna się rozwijać. Wydłużają się rączki i nóżki, a na ich końcach pojawiają się płetwy. 7 tydzień ciąży to 2 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży.

W artykule poruszamy takie tematy jak:

7 tydzień ciąży: który to miesiąc?

To 2 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży. 7 tydzień ciąży to czas, kiedy w szyjce powstaje czop utworzony z gęstego śluzu, skutecznie zabezpieczający wejście do macicy przed infekcjami. W 7 tygodniu ciąży zamyka się cewa nerwowa - nie przerywaj więc przyjmowania kwasu foliowego.

7 tydzień ciąży: objawy

Około 7 tygodnia ciąży możesz zacząć nieznacznie przybierać na wadze, ale równie dobrze – na niej tracić. Wymioty nie są przecież obojętne dla twojego organizmu.

>> Spadek wagi w ciąży: czy to normalne? Jaka jest prawidłowa waga w ciąży?

Brzuch w 7 tygodniu ciąży

Jeśli nawet nie zauważysz zmian na wadze, zapewne poszerzysz się lekko w talii. Szybko rośnie twoja macica, by bez trudu pomieścić rozwijający się zarodek.

7 tydzień ciąży: dolegliwości

7 tygodniu ciąży największe zmiany w organizmie kobiety ciężarnej, dotyczą układu krążenia. W większości narządów kobiety zwiększa się przepływ krwi i będzie rósł wraz z wiekiem ciążowym. Zatem w 7 tygodniu ciąży mogą pojawić się takie objawy, jak uczucie zmęczenia, senność, czasami nawet omdlenia.

Jakie badania oprócz usg w 7 tygodniu?

7 tydzień ciąży to czas, kiedy zwykle wykonuje się pierwsze badanie usg. To kolejne potwierdzenie ciąży - teraz już naoczne. To wtedy po raz pierwszy zobaczysz swoje dziecko i usłyszysz bicie jego serca. To wyjątkowy i bardzo wzruszający moment, przygotuj się do niego.

Początek ciąży to idealny moment na to, by wykonać badania krwi w kierunku chorób niebezpiecznych w ciąży. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, w 7 tygodniu ciąży sprawdź, czy nie jesteś ich nosicielką lub masz na nie odporność, np. toksoplazmozacytomegalia czy różyczka.

>> Pierwsze USG: kiedy zrobić i co musisz o nim wiedzieć?

7 tydzień ciąży: wielkość zarodka

7 tygodniu ciąży twoje dziecko waży około 0,8 - 1 g i mierzy 18-20 mm. Dziecko od momentu poczęcia uroslo już 10 tys. razy i jest wielkości borówki amerykańskiej. W ciągu 7 tygodnia ciąży przybędzie mu 6 mm.

Płód - 7 tydzień. Jak wygląda dziecko?

7 tygodniu ciąży już zobaczyć zarys twarzy - zaczątki nosa, oczu i ust. Mózg pączkuje, tworząc wypustki - zalążki nerwów wzrokowych. Po bokach guzowatej głowy pojawiają się dwie ciemne plamki, które z czasem przesuną się na właściwe miejsce. Ponadto w 7 tygodniu ciąży dziecko jest już trwale połączne z mamą pępowiną.

7 tygodniu ciąży rozwijają się płuca i układ pokarmowy maleństwa. Powoli wykształcają się też narządy płciowe - niestety na to, by dowiedzieć się, czy nosimy pod sercem chłopca czy dziewczynkę, będzie trzeba jeszcze poczekać.

7 tydzień ciaży to 5 tydzień życia dziecka - mam już rączki!

  • Z pamiętnika Fasolki:

W 7 tygodniu ciąży pojawiają się zawiązki kończyn – najpierw ramion, a później nóg. Wyglądają jak króciutkie płetwy. W części twarzowej można już zauważyć pewien zarys. W obrębie zawiązków kończyn pojawiają się płytki dłoniowe, z których rozwiną się palce rąk i stóp. Na początku będą połączone błoną. W tym czasie tworzy się tzw. worek owodniowy – zamknięty pęcherz z ciepłym płynem, który pojawia się ok. 38 dnia i będzie służył dziecku aż do końca ciąży. Płyn amortyzuje wstrząsy i chroni zarodek przed uciskiem z zewnątrz. Gdy dziecko kończy 8 tygodni mierzy już ok. 2 cm.

Kalkulator ciąży - sprawdź, w którym tygodniu ciąży jesteś

Polecamy wideo: Lekarz opowiada, co dzieje się w 7 tygodniu ciąży

Ginekolog - położnik, dr Ewa Kurowska-Mroczek odpowiada na pytania, co dzieje się z dzieckiem w 7 i 8 tygodniu ciąży, jakie badania trzeba wykonać, jakie dolegliwości mogą się pojawić. Obejrzyj koniecznie.

Aktualizacja: 2017-02-20 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.