NOWORODEK TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6
NIEMOWLĘ MIESIĄC:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
DZIECKO LAT:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

11-letnie dziecko: rozwój i wychowanie

Rozwój dziecka to proces ciągły, co dzień twoje dziecko zdobywa nowe umiejętności, które są wynikiem nauki i ćwiczeń, ale też odzwierciedleniem dojrzewania układu nerwowego. Otaczając dziecko troską i miłością, stwarzasz mu najlepszą bazę do doskonalenia nowych umiejętności. Pamiętaj, że każde dziecko ma swoje mocniejsze i słabsze strony, co powoduje, że niektóre opisane tu umiejętności u jednego dziecka rozwijają się szybciej, a u innego wolniej.

Rozwój dziecka, które ma 11 lat nabiera tempa. Jedenastolatek to nadal dziecko, ale dziecko, które już jedną nogą wkracza w okres nastoletni. Po w miarę spokojnych latach wczesnoszkolnych, rodzice przechodzą trudniejszy czas. Przede wszystkim 11-latek spycha ich na boczny tor. Jeszcze silniej niż w poprzednich latach zagarnia go do siebie grupa rówieśników. Nic dziwnego, że 11-latek chce wyglądać jak koledzy - tak jak oni się ubierać czy mówić. Niestety, może również bezmyślnie naśladują nawet nieodpowiednie zachowania. Możesz więc zaobserwować u swojego "dobrze wychowanego" 11-latka na przykład niepoprawne maniery przy stole. Tak dziecko manifestuje swoją niezależność. Ale spokojnie, takie postępowanie pokazuje również, że 11-latek wie, co jest dobre. Bunt przeciwko temu, co wy mu wpajaliście najlepiej świadczy o tym, że on doskonale wie, jakie jest odpowiednie zachowanie. (Warto wiedzieć, że dziewczynki buntują się rzadziej niż chłopcy). Z czasem wszystko wróci do normy. A na razie lepiej jest przymykać oko na drobiazgi (np. niech idzie do dziadków w porwanych spodniach). Eksperci uspokajają, że jeśli tylko dziecko wywalczy sobie niezależność, powróci do wartości wpojonych przez rodziców. To normalna faza rozwojowa - trzeba ją przeczekać.

11-latek zafascynowany nie tylko kolegami

Dzieci w wieku 11 lat słuchają siebie nawzajem bardziej niż rodziców i innych dorosłych.
Tworzą tajne kluby z własną nazwą, oznakowaniem, tajemniczymi szyframi. Zwykle spotykają się potajemnie (tworzą taką atmosferę spotkań), z dala od innych - to wyraźny sygnał, że chcą działać niezależnie od rodziców i sami o sobie decydować. W tych zabawach z rówieśnikami nie ma już nieskrępowanego fantazjowana jak w latach przedszkolnych. Tu muszą być reguły i działanie według określonego planu. Oprócz fascynacji rówieśnikami, 11-latek zaczyna intensywnie interesować się światem i silniej skupia się na nauce. Dziecko chce wiedzieć jak najwięcej o wszystkim, bo tak poszukuje czegoś, czemu będzie mogło się poświęcić i co przez najbliższe lata będzie odróżniało go od innych. Godzinami przegląda katalogi mody, poznaje kosmos od podszewki lub rysuje komiksy? Wspaniale! Stój obok i wspieraj, a nie oceniaj i nie krytykuj. Tak właśnie "rodzi się" projektantka mody, naukowiec lub rysownik.

Pokwitanie już u 11-latki, u 11-latka raczej nie

Już 11-latka może wkroczyć w fazę dojrzewania, którego punktem kulminacyjnym jest pierwsza miesiączka (normalny wiek waha się między 10 a 17 lat, a średni wiek pierwszej miesiączki to 12,5 roku). Pamiętaj, że to, czy okres dojrzewania płciowego przypadnie u twojej córki wcześniej czy później, nie wiąże się z nieprawidłową czynnością gruczołów. Zwykle decyduje o tym wrodzony indywidualny model rozwojowy - przypomnij sobie, kiedy tu miałaś pierwszą miesiączkę.

Zobacz więcej na temat swojego jedenastolatka >>

Widocznym symptomem okresu dojrzewania u 11-letniej dziewczynki może być gwałtowny wzrost. Córka może urosnąć nawet ok. 10 cm rocznie i przybrać na wadze 4,5-9 kg rocznie. Rozwijają się też piersi - najpierw otoczka brodawki powiększa się i nabrzmiewa i stopniowo uwypukla się, przybierając stożkowaty kształt piersi. Gdy biust wyraźnie się powiększą, zaczynają wyrastać włosy łonowe (ale może być odwrócona kolejność).
Przeciętna 11-latka wyprzedza w rozwoju chłopców o około 2 lata, jest także od nich wyższa. Ma również poważniejsze zainteresowania.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.