NOWORODEK TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6
NIEMOWLĘ MIESIĄC:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
DZIECKO LAT:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

11-letnie dziecko: rozwój i wychowanie

11-letnie dzieci
fot.: thinkstockphotos.com
Jedenastolatki kierują się zdaniem rówieśników i podkreślają swoją niezależność.

Kalendarz rozwoju dziecka: 11 rok zycia dziecka. 11-letnie dziecko już wkracza w okres dojrzewania, chociaż nadal jest jeszcze dzieckiem. Możesz zaobserwować u niego niepoprwne maniery oraz bunt wywołany presją kolegów. Oprócz fascynacji rówieśnikami, 11-letnie dziecko zaczyna intensywnie interesować się światem i silniej skupia się na nauce.

Kalendarz rozwoju dziecka: 11 rok życia dziecka.

11-letnie dziecko: rozwój jedenastolatka

Rozwój dziecka, które ma 11 lat nabiera tempa.

  • Jedenastolatek to nadal dziecko, ale dziecko, które już jedną nogą wkracza w okres nastoletni. Po w miarę spokojnych latach wczesnoszkolnych, rodzice przechodzą trudniejszy czas. Przede wszystkim jedenastolatek spycha ich na boczny tor. Jeszcze silniej niż w poprzednich latach zagarnia go do siebie grupa rówieśników. Nic dziwnego, że 11-latek chce wyglądać jak koledzy - tak jak oni się ubierać czy mówić.
  • Niestety, może również bezmyślnie naśladować nawet nieodpowiednie zachowania. Możesz więc zaobserwować u swojego "dobrze wychowanego" 11-letniego dziecka na przykład niepoprawne maniery przy stole. Tak dziecko manifestuje swoją niezależność. Ale spokojnie, takie postępowanie pokazuje również, że dziecko wie, co jest dobre. Bunt przeciwko temu, co wy mu wpajaliście najlepiej świadczy o tym, że on doskonale wie, jakie jest odpowiednie zachowanie. Z czasem wszystko wróci do normy. A na razie lepiej jest przymykać oko na drobiazgi (np. niech idzie do dziadków w porwanych spodniach). Eksperci uspokajają, że jeśli tylko dziecko wywalczy sobie niezależność, powróci do wartości wpojonych przez rodziców. To normalna faza rozwojowa - trzeba ją przeczekać.

>> Przeczytaj również o pokoleniu Z, co wyrośnie z dzieci wychowujących się na elektronice

11-letnie dziecko: zachwycone nie tylko kolegami

  • Dzieci w wieku 11 lat słuchają siebie nawzajem bardziej niż rodziców i innych dorosłych. Tworzą tajne kluby z własną nazwą, oznakowaniem, tajemniczymi szyframi. Zwykle spotykają się potajemnie (tworzą taką atmosferę spotkań), z dala od innych - to wyraźny sygnał, że chcą działać niezależnie od rodziców i sami o sobie decydować. W tych zabawach z rówieśnikami nie ma już nieskrępowanego fantazjowana jak w latach przedszkolnych. Tu muszą być reguły i działanie według określonego planu.
  • Oprócz fascynacji rówieśnikami, jedenastolatek zaczyna intensywnie interesować się światem i silniej skupia się na nauce. Dziecko chce wiedzieć jak najwięcej o wszystkim, bo tak poszukuje czegoś, czemu będzie mogło się poświęcić i co przez najbliższe lata będzie odróżniało go od innych. Godzinami potrafi przeglądać katalogi mody, poznaje kosmos od podszewki lub rysuje komiksy? Wspaniale! Stój obok i wspieraj, a nie oceniaj i nie krytykuj. Tak właśnie "rodzi się" projektantka mody, naukowiec lub rysownik.

>> Nie porównuj dziecka z innymi!

11-letnie dziecko: dojrzewanie płciowe

Już 11-letnia dziewczynka może wkroczyć w fazę dojrzewania, którego punktem kulminacyjnym jest pierwsza miesiączka (normalny wiek waha się między 10 a 17 lat, a średni wiek pierwszej miesiączki to 12,5 roku). Pamiętaj, że to, czy okres dojrzewania płciowego przypadnie u twojej córki wcześniej czy później, nie wiąże się z nieprawidłową czynnością gruczołów. Zwykle decyduje o tym wrodzony indywidualny model rozwojowy - przypomnij sobie, kiedy ty miałaś pierwszą miesiączkę.

>> Przygotuj córkę do pierwszej miesiączki

Widocznym symptomem okresu dojrzewania u 11-letniej dziewczynki może być gwałtowny wzrost. Córka może urosnąć nawet ok. 10 cm rocznie i przybrać na wadze 4,5-9 kg rocznie. Rozwijają się też piersi - najpierw otoczka brodawki powiększa się i nabrzmiewa i stopniowo uwypukla się, przybierając stożkowaty kształt piersi. Gdy biust wyraźni się powiększy, zaczynają wyrastać włosy łonowe (ale może być odwrócona kolejność). Przeciętna jedenastolatka wyprzedza w rozwoju chłopców o około 2 lata, jest także od nich wyższa. Ma również poważniejsze zainteresowania.

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-07-29 Publikacja: 2012-01-12
Ocena: 3
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.