NOWORODEK TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6
NIEMOWLĘ MIESIĄC:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
DZIECKO LAT:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

11-letnie dziecko: rozwój i wychowanie

dziecko i telewizja
Naukowcy badający rozwój dziecka zgodnie potwierdzają, że złe nawyki oglądania telewizji prowadzą do braku aktywności fizycznej (a w konsekwencji do schorzeń kręgosłupa i otyłości), problemów ze snem i koncentracją oraz trudności w nauce.

11-letnie dziecko już wkracza w okres dojrzewania, chociaż nadal jest jeszcze dzieckiem. Możesz zaobserwować u niego niepoprwne maniery oraz bunt wywołany presją kolegów. Oprócz fascynacji rówieśnikami, 11-letnie dziecko zaczyna intensywnie interesować się światem i silniej skupia się na nauce.

11-letnie dziecko: rozwój

Rozwój dziecka, które ma 11 lat nabiera tempa.

  • Jedenastolatek to nadal dziecko, ale dziecko, które już jedną nogą wkracza w okres nastoletni. Po w miarę spokojnych latach wczesnoszkolnych, rodzice przechodzą trudniejszy czas. Przede wszystkim 11-latek spycha ich na boczny tor.
  • Jeszcze silniej niż w poprzednich latach zagarnia go do siebie grupa rówieśników. Nic dziwnego, że 11-latek chce wyglądać jak koledzy - tak jak oni się ubierać czy mówić.
  • Niestety, może również bezmyślnie naśladują nawet nieodpowiednie zachowania. Możesz więc zaobserwować u swojego "dobrze wychowanego" 11-latka na przykład niepoprawne maniery przy stole. Tak dziecko manifestuje swoją niezależność. Ale spokojnie, takie postępowanie pokazuje również, że 11-latek wie, co jest dobre.
  • Bunt przeciwko temu, co wy mu wpajaliście najlepiej świadczy o tym, że on doskonale wie, jakie jest odpowiednie zachowanie. Z czasem wszystko wróci do normy. A na razie lepiej jest przymykać oko na drobiazgi (np. niech idzie do dziadków w porwanych spodniach).
  • Eksperci uspokajają, że jeśli tylko dziecko wywalczy sobie niezależność, powróci do wartości wpojonych przez rodziców. To normalna faza rozwojowa - trzeba ją przeczekać.

Przeczytaj również o pokoleniu Z, co wyrośnie z dzieci wychowujących się na elektronice.

11-letnie dziecko: zachwycone nie tylko kolegami

  • Dzieci w wieku 11 lat słuchają siebie nawzajem bardziej niż rodziców i innych dorosłych.
  • Tworzą tajne kluby z własną nazwą, oznakowaniem, tajemniczymi szyframi. Zwykle spotykają się potajemnie (tworzą taką atmosferę spotkań), z dala od innych - to wyraźny sygnał, że chcą działać niezależnie od rodziców i sami o sobie decydować.W tych zabawach z rówieśnikami nie ma już nieskrępowanego fantazjowana jak w latach przedszkolnych. Tu muszą być reguły i działanie według określonego planu.
  • Oprócz fascynacji rówieśnikami, 11-latek zaczyna intensywnie interesować się światem i silniej skupia się na nauce. Dziecko chce wiedzieć jak najwięcej o wszystkim, bo tak poszukuje czegoś, czemu będzie mogło się poświęcić i co przez najbliższe lata będzie odróżniało go od innych.
  • Godzinami przegląda katalogi mody, poznaje kosmos od podszewki lub rysuje komiksy? Wspaniale! Stój obok i wspieraj, a nie oceniaj i nie krytykuj. Tak właśnie "rodzi się" projektantka mody, naukowiec lub rysownik.

Pokwitanie już u 11-latki, u 11-latka raczej nie:

Już 11-latka może wkroczyć w fazę dojrzewania, którego punktem kulminacyjnym jest pierwsza miesiączka (normalny wiek waha się między 10 a 17 lat, a średni wiek pierwszej miesiączki to 12,5 roku). Pamiętaj, że to, czy okres dojrzewania płciowego przypadnie u twojej córki wcześniej czy później, nie wiąże się z nieprawidłową czynnością gruczołów. Zwykle decyduje o tym wrodzony indywidualny model rozwojowy - przypomnij sobie, kiedy ty miałaś pierwszą miesiączkę.
Widocznym symptomem okresu dojrzewania u 11-letniej dziewczynki może być gwałtowny wzrost. Córka może urosnąć nawet ok. 10 cm rocznie i przybrać na wadze 4,5-9 kg rocznie. Rozwijają się też piersi - najpierw otoczka brodawki powiększa się i nabrzmiewa i stopniowo uwypukla się, przybierając stożkowaty kształt piersi. Gdy biust wyraźnie się powiększą, zaczynają wyrastać włosy łonowe (ale może być odwrócona kolejność).

Przeciętna 11-latka wyprzedza w rozwoju chłopców o około 2 lata, jest także od nich wyższa. Ma również poważniejsze zainteresowania.

Zobacz więcej na temat swojego jedenastolatka >>

forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.