NOWORODEK TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6
NIEMOWLĘ MIESIĄC:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
DZIECKO LAT:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

15-miesięczne dziecko

15 miesiąc
fot.: photos.com

Kalendarz rozwoju dziecka: 15 miesiąc życia dziecka. W 15-tym miesiącu życia dziecko zaczynają interesować schody oraz inne wysokie i niedostępne miejsca. Pilnuj pociechę, aby nie zrobiła sobie krzywdy, wspinając się na kolejne stopnie. U dziecka rozwija się również zainteresowanie rysowaniem - robi to wszędzie, gdzie się da. Pamiętaj, żeby wyznaczyć dziecku miejsca do malowania i zainwestować w bezpieczne, nietoksyczne kredki.

Kalendarz rozwoju dziecka: 15 miesiąc życia dziecka.

15-miesięczne dziecko: co potrafi?

  • Dziecko w 15 miesiącu życia prawdopodobnie już całkiem nieźle opanowało poruszanie się w poziomie, teraz zaczyna je fascynować wspinaczka po schodach. Twoje zadanie to zapewnienie bezpieczeństwa i zachęcanie do naprzemiennego stawiania stópek na stopniach.

Sprawdź także, jak wybrac pierwsze buty dla dziecka >>

  • Małe rączki są jeszcze sprawniejsze niż dotychczas. Nie wiadomo, czy dziecko szybciej buduje zamki z klocków czy je burzy. To czas kiedy obie rączki są w zasadzie tak samo sprawne, bo żadna ze stron ciała nie ma przewagi, proces lateralizacji jest w toku.
  • Uwaga, w każdej z nich może znaleźć się kredka, której ślady zobaczycie np. na ścianach, bo sztuka plastyczna tak fascynuje 15-miesięczne dziecko dziecko, że rysuje gdzie się da. Z waszej strony konieczna jest konsekwencja w ograniczeniach dotyczących miejsc do malowania.

Przeczytaj o pierwszej pomocy u niemowlaka i jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia >>

Dobrze wiedzieć

Nie musicie się przejmować tym, że większość rysunków jest w ciemnych barwach, to nie pesymizm czy przygnębienie, a uwielbienie dla intensywnych kolorów. Ponieważ dziecko bardzo lubi rysować, pilnuj, by kredki były dla niego w pełni bezpieczne: nietoksyczne i najlepiej miękkie świecowe, a nie ołówkowe.

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-07-29 Publikacja: 2011-05-23
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.