NOWORODEK TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6
NIEMOWLĘ MIESIĄC:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
DZIECKO LAT:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

16-miesięczne dziecko

16 miesiąc
fot.: photos.com

Kalendarz rozwoju dziecka: 16 miesiąc życia dziecka. 16-miesięczne dziecko chętnie odkrywa świat. Koordynacja jego ruchów jest coraz lepsza. Bardzo ważne w tym okresie jest czytanie niemowlakowi książeczek. Powinniście dużo do niego mówić i wydawać krótkie polecenia. Jeżeli chcesz, aby dziecko mówiło poprawną polszczyzną, nie używaj nadmiernie zdrobnień i zmiękczeń.

Kalendarz rozwoju dziecka: 16 miesiąc życia dziecka.

16-miesięczne dziecko: co potrafi?

To miesiąc zabawy.

 • Coraz lepsze poczucie równowagi i sprawniejsze chodzenie sprawiają, że 16-miesięczne dziecko próbuje podskoków, uginania kolan i kołysania się na boki – jednym słowem - nauki tańca.
 • Fajnie jest maszerować pchając przed sobą lub ciągnąc za sobą zabawkę.
 • Dużo radości daje też piłka. Można ją kopnąć albo rzucić. I nie jest tak naprawdę ważne, w którą stronę poleci, ważne, że się udaje wprawić ją w ruch.
 • Koordynacja 16-miesięcznego dziecka ruchów jest coraz lepsza.
 • Klocki trafiają dużo szybciej do właściwych otworów, woda sprawnie jest przelewana z kubeczka do kubeczka, łyżeczka trafia do buzi...

Przeczytaj, jak karmić dziecko po 12 miesiącu życia >>

16-miesięczne dziecko: zabawy

 • Czytajcie, czytajcie, czytajcie – i oglądajcie obrazki.
 • Polecenia wydawaj dziecku prostym językiem, używając krótkich zdań. Jeśli zależy ci, by dziecko mówiło ładną polszczyzną, pamiętaj, by używać w komunikacji z 16-miesięcznym dzieckiem „dorosłego” języka, nie zdrabniać nadmiernie i nie zmiękczać.
 • Oprócz kredek, zaproponuj dziecku farbki, najlepiej takie, którymi można malować rękoma, bezpieczne dla maluchów.

Jak interpretować dziecięce rysunki >>

Dobrze wiedzieć

16-miesięczne dziecko a samodzielność

 • W 16 miesiącu życia rośnie samodzielność dziecka.
 • Potrafi zdecydowanie wyrażać zadowolenie lub niechęć czy to gestem (np. kiwając głową) czy to słowami.
 • 16-miesięczne dziecko ma już swoje ulubione zabawki, książeczki, potrawy i piosenki, ale nadal ma trudności ze skupieniem się na dłużej niż kilkadziesiąt sekund na danej czynności.

16-miesięczne dziecko: czego je nauczyć?

 • Nadal unikajcie obrusów, łatwo je ściągnąć ze wszystkim, co na nich leży lub stoi, a szklanki i inne naczynia stawiajcie poza zasięgiem małych rąk.
 • 16 miesiąc życia to najwyższa pora, by zacząć uczyć malca zasad BHP. Tłumaczyć, jak poznać np. że w kubeczku jest gorący płyn (bo unosi się para), że gdy w piekarniku zapalona jest lampka, to też trzeba omijać go z daleka, bo może poparzyć.

Przeczytaj także: jak pobudzić zmysły niemowlaka >>

Polecamy wideo: jak podawać leki dzieciom?

 

Najłagodniejszą dla dziecka formą przyjmowania leków jest zawiesina podana na łyżeczce. Należy jednak wziąć pod uwagę, że niektóre leki są z punktu widzenia dziecka - niesmaczne i bardzo trudne do przełknięcia. Podobnie jest w przypadku tabletek - to co z punktu widzenia osoby dorosłej wydać się może łatwe - dla malucha może być ogromnym wyzwaniem. Zapytaliśmy eksperta w jaki sposób należy podawać leki dzieciom oraz dlaczego niektóre dzieci, umiejąc połknąć cukierek - mają trudności z połknięciem tabletki.

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-07-29 Publikacja: 2011-05-24
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.