NOWORODEK TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6
NIEMOWLĘ MIESIĄC:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
DZIECKO LAT:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

18-miesięczne dziecko

18 miesiąc
fot.: photos.com

Kalendarz rozwoju dziecka: 18 miesiąc życia dziecka. 18-miesięczne dziecko potrafi już biegać. Na spacerach musisz zwrócić szczególną uwagę i pilnować je podczas np. przechodzenia przez ulice. Niemowlak dobrze rozumie nawet trudniejsze polecenia, zna około 50 słów.

Kalendarz rozwoju dziecka: 18 miesiąc życia dziecka.

18-miesięczne dziecko: co potrafi?

  • Dziecko w 18 miesiącu życia umie już chodzić tyłem! I bieganie też już prawie ma opanowane! Kochani rodzice. To dla was koniec spacerów godnym krokiem. Od dzisiaj większość czasu nie tylko na spacerach będziecie spędzać poruszając się truchtem.
  • Musicie też wzmóc uwagę. Nie chodzi o stłuczone kolana – tego nie da się uniknąć, ale są sytuacje, w których wzmożona uwaga jest konieczna, np. podczas przechodzenia przez ulicę. Tu nie wystarczy trzymać po prostu za rączkę czy za kaptur – paluszki mogą się wysunąć z waszej dłoni, a kaptur odpiąć od kurtki i nieszczęście gotowe. Dziecko trzymamy pewnie za nadgarstek albo, jeśli siły pozwolą, na ręku.

Sprawdź, jak sobie radzić ze spacerowym uciekinierem >>

  • Mały obserwator, dzielny naśladowca. 18-miesięczne dziecko możecie przyłapać dziecko z książką na kanapie (bo sprawność wspinacza ma już w kieszeni), ze szminką przed lustrem, przymierzające ulubione korale mamy czy bawiące się taty telefonem. Przekręcenie klucza w zamku i odizolowanie niani na balkonie też jest już w zasięgu możliwości waszej pociechy.

Przeczytaj, jak reagować na dziecięcą manipulację >>

Jakie jest 18-miesięczne dziecko:

  • Dziecko w 18 miesiącu życia dobrze rozumie nawet trudniejsze polecenia, zna około 50 słów.
  • Być może jest małym egocentrykiem, który próbuje płaczem wymusić na was ustępstwa. Gdy rzeczy nie toczą się po jego myśli, zachcianki nie są spełniane natychmiast dziecko reaguje gwałtownym płaczem i krzykiem. Nie dajcie się.
  • Może również być tak, ze frustracja i emocje, nad którymi malec nie umie zapanować prowadzą do wybuchów agresji, które dotykają najbliższych. Bije, kopie, gryzie, szczypie. Reaguj stanowczo, ale nigdy przemocą. Gdy perswazja nie przynosi efektów, przejdź do kar i stosuj je konsekwentnie.
  • Ponieważ dziecko w tym wieku pamięć ma bardzo krótką, nie zdziw się, gdy w kilka minut po awanturze będzie chciało się czule przytulić – utul je.

Polecamy wideo: jak reagować na kaprysy dziecka?

Czy czujesz się bezradna gdy twoje dziecko ma nieuzasadnione napady złości? Czy twoje dziecko źle się zachowuje i miewa huśtawki nastrojów? Zapytaliśmy psychologa jakie mogą być przyczyny tego, że dziecko jest kapryśne. Dowiesz się również co zrobić, by to zmienić.

Sprawdź, jak reagujesz na stres!

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-07-29 Publikacja: 2011-05-24
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.