NOWORODEK TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6
NIEMOWLĘ MIESIĄC:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
DZIECKO LAT:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

2-tygodniowe dziecko (noworodek)

2 tydzień
fot.: photos.com
2-tygodniowe dziecko najbardziej lubi spać.

Kalendarz rozwoju dziecka: 2 tydzień życia dziecka. 2-tygodniowe dziecko najwięcej czasu spędza na spaniu. Często rodzice nie potrafią odgadnąć, czego mu potrzeba. Zazwyczaj jeżeli noworodek nie jest głodny ani nie trzeba zmienić mu pieluszki, po prostu jest mu niewygodnie i trzeba poprawić mu łożeczko lub ubranie. Jeżeli zauważysz, że dziecko ma przyspieszone tętno nie wpadaj w panikę - to normalne. Dziecko ma mniejsze płuca i serce niż masę ciała, więc musi nadrabiać, aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu całemu organizmowi.

Kalendarz rozwoju dziecka: 2 tydzień życia dziecka.

2-tygodniowe dziecko: czego potrzeba noworodkowi

Noworodkowi najwięcej czasu zajmuje sen. Przeciętnie w ciągu doby przesypia 17 godzin, ale życie to nie statystyka, więc jedno dziecko śpi godzin 19, a inne – 16. Stan czuwania nie jest jeszcze dobrze wykształcony i łatwo przeradza się w drzemkę, lecz okresy czuwania odgrywają ogromne znaczenie w rozwoju, gdyż wpływają na kształtowanie się wrażeń zmysłowych.

Przeczytaj też, jak postępować z dzieckiem w pierwszych tygodniach jego życia >>.

Nie przegap

W krótkich okresach czuwania noworodek może domagać się obecności mamy. Często zdarza się, że mamie trudno odgadnąć przyczynę płaczu albo błędnie kojarzy ją z głodem. Jeśli dziecko ma sucho, jest najedzone, być może przeszkadza mu szorstka metka ubranka albo krzywo zapięta pielucha. Pamiętaj o tym, że ubrania i pieluszka to dla dziecka nowość, nie zawsze zresztą przyjemna. Zadbaj więc o to, by ubranka były z miękkich, przyjemnych tkanin, usuń z nich wszelkie metki i zwracaj uwagę na to, by nie zawijać brzegów pieluszki.

Sprawdź: dlaczego twoje dziecko płacze >>

Wzrok noworodka jest jeszcze słabo rozwinięty: dziecko widzi czarno-biało i nieostro. Ruchy gałek ocznych nie są skoordynowane, więc może ci się wydawać, że niemowlak ma zeza. Potrafi na chwilę zatrzymać wzrok na twojej twarzy, gdy się nad nim nachylisz: najlepiej widzi z odległości ok. 20-30 cm.

2-tygodniowe dziecko: spokojnie, to zupełnie normalne...

Przeciętnie noworodek wykonuje 30–40 oddechów na minutę, a jego serce uderza około 120 razy. Dzieje się tak, ponieważ płuca i serce noworodka są jeszcze bardzo małe w stosunku do wagi  ciała. Aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu całemu organizmowi, dziecko musi oddychać częściej, a jego serce pracować szybciej niż serce dorosłego człowieka.

Zobacz: co się dzieje z dzieckiem tuż po narodzinach >>

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-07-27 Publikacja: 2011-05-10
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.