2-tygodniowe dziecko (noworodek)

2018-08-31 15:50

Kalendarz rozwoju dziecka: 2 tydzień życia dziecka. 2-tygodniowe dziecko najwięcej czasu spędza na spaniu. Często rodzice nie potrafią odgadnąć, czego mu potrzeba. Zazwyczaj jeżeli noworodek nie jest głodny ani nie trzeba zmienić mu pieluszki, po prostu jest mu niewygodnie i trzeba poprawić mu łóżeczko lub ubranie. Jeżeli zauważysz, że dziecko ma przyspieszone tętno nie wpadaj w panikę - to normalne. Dziecko ma mniejsze płuca i serce niż masę ciała, więc musi nadrabiać, aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu całemu organizmowi.

2 tydzień
Autor: _photos.com|photos.com 2-tygodniowe dziecko najbardziej lubi spać.

Kalendarz rozwoju dziecka: 2 tydzień życia dziecka.

2-tygodniowe dziecko: czego potrzeba noworodkowi

Noworodkowi najwięcej czasu zajmuje sen. Przeciętnie w ciągu doby przesypia 17 godzin, ale życie to nie statystyka, więc jedno dziecko śpi godzin 19, a inne – 16. Stan czuwania nie jest jeszcze dobrze wykształcony i łatwo przeradza się w drzemkę, lecz okresy czuwania odgrywają ogromne znaczenie w rozwoju, gdyż wpływają na kształtowanie się wrażeń zmysłowych.

Przeczytaj też, jak postępować z dzieckiem w pierwszych tygodniach jego życia >>.

W krótkich okresach czuwania noworodek może domagać się obecności mamy. Często zdarza się, że mamie trudno odgadnąć przyczynę płaczu albo błędnie kojarzy ją z głodem. Jeśli dziecko ma sucho, jest najedzone, być może przeszkadza mu szorstka metka ubranka albo krzywo zapięta pielucha. Pamiętaj o tym, że ubrania i pieluszka to dla dziecka nowość, nie zawsze zresztą przyjemna. Zadbaj więc o to, by ubranka były z miękkich, przyjemnych tkanin, usuń z nich wszelkie metki i zwracaj uwagę na to, by nie zawijać brzegów pieluszki.

Sprawdź: dlaczego twoje dziecko płacze >>

Wzrok noworodka jest jeszcze słabo rozwinięty: dziecko widzi czarno-biało i nieostro. Ruchy gałek ocznych nie są skoordynowane, więc może ci się wydawać, że niemowlak ma zeza. Potrafi na chwilę zatrzymać wzrok na twojej twarzy, gdy się nad nim nachylisz: najlepiej widzi z odległości ok. 20-30 cm.

2-tygodniowe dziecko: spokojnie, to zupełnie normalne...

Przeciętnie noworodek wykonuje 30–40 oddechów na minutę, a jego serce uderza około 120 razy. Dzieje się tak, ponieważ płuca i serce noworodka są jeszcze bardzo małe w stosunku do wagi  ciała. Aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu całemu organizmowi, dziecko musi oddychać częściej, a jego serce pracować szybciej niż serce dorosłego człowieka.

Zobacz: co się dzieje z dzieckiem tuż po narodzinach >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza