NOWORODEK TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6
NIEMOWLĘ MIESIĄC:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
DZIECKO LAT:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Tygodniowe dziecko (noworodek)

1 tydzień
fot.: photos.com
Tygodniowe dziecko nie wygląda jak noworodek z reklam.

Kalendarz rozwoju dziecka: 1 tydzień życia. W 1 tygodniu życia noworodek może różnić się wyglądem od tego, czego się spodziewałaś. W tym czasie może stracić około 10 procent masy ciała, ale nie przejmuj się, ponieważ jest to proces naturalny. Jeżeli badania wykażą, że tygodniowe dziecko rozwija się prawidłowo, możesz je zabrać w pierwszą podróż - powrót do domu.

Kalendarz rozwoju dziecka: 1 tydzień życia dziecka.

Nie spodziewaj się, że twoje dziecko po porodzie będzie juz w 1 tygodniu życia wyglądało jak uśmiechnięty bobas z reklamy pieluch. Może zdarzyć się, że:

  • główka tuż po porodzie będzie miała spiczasty, wydłużony lub lekko zdeformowany kształt; zaokrągli się w ciągu najbliższych dwóch tygodni;
  • skóra jest czerwona i pomarszczona, pokryta mazią płodową;
  • w 1 tygodniu życia dziecka jego sutki mogą być lekko obrzmiałe i zaczerwienione (także u chłopców), czasami wypływa z nich przezroczysty płyn – to skutek podwyższonego poziomu żeńskich hormonów, które z organizmu matki przeniknęły do krwiobiegu dziecka;
  • włosy – w 1 tygodniu życia dziecka można zaobserwować meszek pokrywający nie tylko czaszkę, ale także plecki, ramiona, uszy; meszek płodowy, czyli pierwsze włoski, wytrą się w ciągu 6–8 tygodni, a na ich miejscu pojawią się (czasami dopiero po kilku miesiącach) włosy, których gęstość, grubość i kolor mogą się zmieniać wraz z wiekiem dziecka.

Przeczytaj również o tym czego potrzebuje noworodek (metoda 5S).

Nie przegap

Tygodniowe dziecko: naturalne procesy

W 1 tygodniu życia noworodek traci część swojej masy ciała (zwykle około 10 proc.). Jest to zjawisko zupełnie naturalne, a jego przyczynami są: wydalanie smółki, oddawanie moczu, utrata mazi płodowej, utrata wody przez skórę, wysychanie kikuta pępowinowego, ograniczona zdolność zagęszczania moczu i przyjmowania płynów. Niepokojący jest spadek, przekraczający 20 proc. masy urodzeniowej. Po smółce przez dwa kolejne dni życia dziecko wydala tzw. stolce przejściowe. Są one jasnozielone, wodniste, lepkie, zawierają resztki niestrawionego mleka.

Sprawdź rady dla świeżo upieczonych mam w pierwszym miesiącu życia dziecka.

Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, można przygotować je do pierwszej życiowej podróży – drogi do domu. Pamiętaj o odpowiednim ubraniu dla dziecka. Bez względu na pogodę, załóż mu czapeczkę, natomiast staraj się nie ubierać go zbyt ciepło.

Tygodniowe dziecko: badania

Od kilku lat każde dziecko w Polsce w 1 tygodniu życia (najpóźniej w 3. dobie życia) ma badany słuch. Badanie słuchu przeprowadza się metodą otoemisji akustycznej (OAE); jest to analiza tzw. cichych dźwięków emitowanych przez ludzkie ucho. Służy do tego proste w obsłudze urządzenie wielkości słuchawki telefonicznej. Badanie trwa ok. 5 minut i jest bezbolesne (wykonuje się je podczas snu). Po 48 godzinie życia wykonuje się badania przesiewowe w celu wykrycia dwóch chorób: fenyloketonurii i wrodzonej niedoczynności tarczycy.

Czytaj także: Badania przesiewowe noworodków: co musisz o nich wiedzieć?

Baby blues

Baby blues nie jest rzadkością. Dla wielu mam pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka są bardzo trudne. Stres i nieprzespane noce, próba odnalezienia się w nowej roli - to te czynniki mogą wywołać baby blues - smutek poporodowy. Czy można go uniknąć? Jak się go pozbyć? Czy baby blues to to samo co depresja poporodowa? Co może zrobić rodzina, by pomóc kobiecie znów poczuć szczęście - zapytaliśmy o to eksperta.

Sprawdź, jaką będziesz mamą!
Aktualizacja: 2016-07-27 Publikacja: 2011-05-10
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.