Dni płodne

Wyznacz swoje dni płodne, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę lub uniknąć zapłodnienia. Oblicz dni płodne w łatwy sposób. Pomoże Ci w tym kalkulator dni płodnych.

Kiedyś, aby wyznaczyć dni płodne i niepłodne, musiałaś prowadzić kalendarz dni płodnych i uważnie obserwować organizm. Obecnie nie musisz mierzyć temperatury i badać śluzu, choć to stara i sprawdzona metoda. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie obliczyć dni płodne, wykorzystaj nasz kalkulator owulacji.

Kalendarz dni płodnych - skorzystaj z kalkulatora

Podaj datę ostatniej miesiączki i długość cyklu:

Data ostatniej miesiączki
Podaj długość cyklu

Jak działa kalendarz dni płodnych?

Kalendarz dni płodnych opiera się na dwóch niezbędnych danych: długości cyklu oraz dacie pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Kalkulator owulacji, na podstawie wpisanych przez ciebie danych, obliczy twoje dni płodne oraz niepłodne, w czasie których stosunek seksualny nie powinien zaowocować poczęciem dziecka.

Kiedy są dni płodne?

Przyjmuje się, że dni płodne przypadają na okres owulacji. W czasie owulacji dojrzała komórka jajowa uwalnia się z jajnika, a następnie przemieszcza się do jajowodu. Tam może nastąpić zapłodnienie.

Kobieca komórka żyje tylko 6-12 godzin. Dlaczego w takim razie dni płodnych jest aż 5, a nawet więcej? Powodem jest dłuższa, bo kilkudniowa żywotność męskich plemników – mogą one żyć nawet 4-6 dni. To pozwala na zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem, który dotarł do niej albo w dobie owulacji, albo 1-4 dni przed nią, lub też 1-2 dni po niej. Dlatego tak naprawdę okres kobiecej płodności jest dłuższy.

Nasz kalkulator dni płodnych bierze pod uwagę długość życia plemników, dlatego wskazuje 6-7 dni, w których potencjalnie możesz zostać mamą. Pamiętaj, jeśli nie chcesz zajść w ciążę, kalendarz dni płodnych nie zastąpi antykoncepcji.

Jak obliczyć dni płodne?

Dni płodne wypadają zwykle w połowie cyklu menstruacyjnego. Przeciętnie cykl trwa 28 dni, więc na 14 dzień cyklu przypada owulacja. Za dni płodne uznać można do 4 dni przed owulacją i do 2 dni po niej. Obliczanie dni płodnych nie jest więc trudne, jeśli znasz długość swojego cyklu.

Jakie objawy dają dni płodne?

Dni płodne możesz stwierdzić, obserwując swój organizm. Charaktestycznym objawem wskazującym na dni płodne jest śluz płodny, czyli przezroczysta, bardzo rozciągliwa wydzielina z pochwy. W czasie owulacji często obserwuje się również podwyższenie temperatury ciała kobiety o ok. 0,2ºC (czyli dwie  „kreski”). Oznaką dni płodnych może być również ból owulacyjny w okolicy jednego z jajników. Jeśli objawy płodności nie są dość wyraźne lub kobieta ma nieregularne cykle miesiączkowe, warto wykonać test owulacyjny, który konkretnie wskaże dni płodne. Specjaliści twierdzą, że najlepszym sposobem na zajście w ciążę jest częste współżycie, czyli co 2-3 dni.

Ocena: 4,4
  • Dni płodne
  • Kalkulator BMI
  • Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr
  • Kalkulator kalorii
  • Kalkulator wagi w ciąży
  • Oblicz termin porodu
  • Przelicznik miar
  • Sprawdź, jaką grupę krwi będzie miało dziecko
  • Siatki centylowe
zakupy.mjakmama.pl
Magazyny
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.