Rozszerzanie diety niemowlaka: co podawać dziecku od 4. do 11. miesiąca? Co może jeść dwulatek?

źródło: miesięcznik "Zdrowie"
Rozszerzanie diety niemowlęcia: co podawać dziecku od 4 do 11 miesiąca? Co może jeść dwulatek?
fot.: photos.com

Rozszerzanie diety niemowlęcia zawsze budzi wiele wątpliwości. Kiedy podać pierwszy niemleczny pokarm, gdy dziecko jest karmione piersią? A kiedy, gdy jest karmione sztucznie? Co może jeść dziecko w 4. miesiącu, a co w 9.? A co może jeść dwulatek? Warto mieć pod ręką aktualny schemat żywienia niemowląt i go przestrzegać, bo od tego, czym karmisz niemowlę, zależy jego rozwój.

Rozszerzanie diety niemowlęcia powinno się odbywać zgodnie z tym, co zaleca schemat żywienia niemowląt. Przez pół roku potrzeby niemowlęcia w całości zaspokaja pokarm matki lub mleko zalecone przez pediatrę. Od drugiego półrocza można rozszerzyć dietę i nie warto z tym zwlekać. Niemowlę, które zbyt długo je tylko mleko, z trudem przyzwyczaja się do nowych smaków. W jego organizmie mogą też powstać niedobory składników, np. żelaza.

CHCESZ ZOBACZYĆ CZY TWOJE DZIECKO JEST KARMIONE PRAWIDŁOWO? SPRAWDŹ TO ROZWIĄZUJĄC PROSTY TEST

Rozszerzanie diety niemowlęcia: co można podawać w 4. i 5. miesiącu

Dziecku karmionemu piersią możesz w wyjątkowych sytuacjach podać papkę jarzynową lub przetarte jabłko. Niemowlęciu karmionemu butelką można wprowadzać nowe pokarmy wcześniej. Już pod koniec 4. miesiąca podaj kilka łyżeczek tartego jabłka, soku lub papki z marchwi z dodatkiem mleka modyfikowanego. Potem przygotuj zupkę warzywną z odrobiną masła. Aby dziecko przyzwyczaiło się do nowej konsystencji, zmiksowaną zupkę podawaj łyżeczką. Jeśli maluszek z chęcią zje posiłek, stopniowo do zupy dodawaj np. pietruszkę, kalafior, brokuły, dynię, cukinię, kabaczek. Unikaj selera, zwłaszcza naciowego, bo może uczulać. Nie dodawaj cukru, soli ani pikantnych przypraw. Zacznij też podawać kleiki i kaszki. Na początek zmieszaj płaską łyżeczkę kleiku z mlekiem. Za kilka dni kaszkę dodaj do zupki lub soku, by złagodzić ich smak.

Rozszerzanie diety niemowlęcia: co można podawać w 6. miesiącu

Niemowlę karmione naturalnie od czasu do czasu może dostać kilka łyżeczek papki jarzynowej z mięsem. Dziecku karmionemu butelką wprowadź zupkę jarzynową z osobno gotowanym mięsem (2 łyżeczki). Najlepsza będzie pierś indyka lub kurczaka bez skórki, a dla małego alergika - królik lub jagnięcina. Na początek podawaj najwyżej łyżeczkę mięsa, stopniowo zwiększając ilość do łyżki na talerz zupy. Mięso trzeba ugotować osobno, posiekać lub przetrzeć. Wywar z mięsa bardziej uczula, więc należy wprowadzić go później. Na podwieczorek - sok przecierowy lub mus owocowy.

Rozszerzanie diety niemowlęcia: co można podawać w 7. miesiącu

Jeśli cały czas karmisz dziecko piersią, to najodpowiedniejszy moment na wprowadzenie posiłków bezmlecznych - soczków i zupek. Od czego zacząć? Jako pierwszą można podać papkę marchwianą. Potem owoce, które dostarczają przede wszystkim witaminy C. Wybieraj te, które rosną w naszym kraju (jabłka, winogrona i jagody). Niemowlętom karmionym butelką wprowadź kaszkę bezglutenową na mleku następnym. Do zupki warzywnej dodawaj pół żółtka, co drugi dzień. Jest ono doskonałym źródłem substancji tłuszczowych, aminokwasów, lecytyny, witamin oraz żelaza. Jeśli dziecko ma skłonności do uczuleń, jajko ugotuj na twardo - łatwiej ci będzie oddzielić białko, które może być alergenem. Przyrządzaj: kisiel mleczny na mleku następnym (dodawaj do niego pół żółtka zamiennie z zupką), przetarte świeże owoce, sok przecierowy, mus owocowy lub deser mleczno-owocowy ze słoiczka.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.