Żywienie dziecka: zdrowe jedzenie w szkole

W szkole zdrowo jem!
fot.: Jupiterimages

Kiedy twoje dziecko zacznie w szkole spędzać coraz więcej czasu, ty nagle będziesz mieć coraz mniejszą kontrolę nad tym, co je. W sklepikach szkolnych nie znajdziemy zdrowych przekąsek, jedynie słodycze i chipsy. Odżywianie się takimi produktami może w szybkim czasie doprowadzić do próchnicy zębów dziecka lub otyłości. Pomożemy ci znaleźć sposób na to, by dziecko nadal zdrowo się odżywiało.

Jeśli coraz częściej słyszysz: „Mamo, kup mi chipsy, takie same jakie wczoraj w szkole miał Janek!” to znak, że twoje dziecko… dorasta i zaczyna korzystać z „dobrodziejstw” samodzielności. W końcu w szkole nie ma mamy i nikt nie kontroluje, co zjada. Właśnie teraz szczególnie powinnaś zwrócić uwagę na to, czym karmisz dziecko oraz uczyć je, co powinien wybierać do zjedzenia w szkole.

Zdrowe śniadanie to podstawa

Wiesz dobrze, że poranny posiłek to podstawa. Ta zasada  zyskuje na sile, gdy masz w domu ucznia. Badania wskazują bowiem, że dzieci, które jedzą śniadanie łatwiej się koncentrują i osiągają lepsze wyniki w nauce! Wiadomo, na pewno zaraz powiesz, że nie zawsze jest czas na zjedzenie w domu rodzinnego śniadania. Hmmm, niestety, trzeba ten czas znaleźć! Jeśli chodzi o karmienie dziecka możesz sobie pozwolić na wiele grzeszków. Niejedzenie śniadania do nich jednak nie należy. Niestety, musisz wziąć pod uwagę, że nie do końca będziesz wiedzieć, co maluch zje w szkole, także dlatego powinnaś zapewnić mu pełnowartościowy posiłek w domu.

To naprawdę nie jest takie trudne i czasochłonne. Miej zawsze w domu kilka produktów, które świetnie sprawdzą się rano: chleb pełnoziarnisty, banany, serek homogenizowany lub jogurt, muesli, mleko, kakao, wędlinę. Z takiego zestawu na pewno wyczarujesz coś, co posmakuje maluchowi. Pamiętaj, że w pewnej części śniadanie możesz przygotować już dzień wcześniej. Nakryj do stołu, nasyp płatki do miseczek, potem rano wystarczy je tylko zalać mlekiem. Proste, prawda?

Drugie śniadanie w szkole - domowe kanapki

To stary dobry sposób na drugie śniadanie. Pamiętaj jednak, że teraz kanapki mają potężną konkurencję w postaci… batoników, chipsów oraz żelków dostępnych w szkolnym sklepiku. Co więc zrobić, aby dziecko zjadło coś pożywnego na drugie śniadanie? Spróbuj zaproponować maluchowi coś, co będzie dla niego atrakcyjne. Na początek pomyśl o ciekawej formie. Możesz sprawisz swojemu dziecku pudełko śniadaniowe z bohaterem ulubionej bajki? Wtedy takim asortymentem łatwiej pochwalić się kolegom! Pamiętaj także, że dzieci lubią o sobie decydować, dlatego jeszcze w domu zapytaj, na co maluch ma ochotę: kanapka z serem czy szynką? A może słodki twarożek? No i oczywiście owoc! Jabłko czy brzoskwinia?

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.