Jak nauczyć dziecko zegara? Kiedy zacząć trenować umiejętność odczytywania godzin na zegarze?

2023-03-24 12:31

W Wielkiej Brytanii część szkół zastąpiła tradycyjne zegary cyfrowymi. Powód? Dzieci nie potrafiły odczytać godziny z czasomierzy z wskazówkami. Czy to rzeczywiście takie trudne? Jak nauczyć maluchy zegara i kiedy jest najlepszy czas na naukę odczytywania godzin na zegarze?

mama ucząca dziecko odczytwynia godzin na zegarze ściennym
Autor: Getty images Jak nauczyć dziecko zegara? Kiedy zacząć trenować umiejtność odczytywania godzin na zegarze?

Zegary ze wskazówkami są ciągle obecne w naszej rzeczywistości. Dlatego odczytywanie godzin z tarczy pokrytej cyframi to umiejętność, którą dzieci powinny osiągnąć bez względu na postęp technologii i obecność telefonów komórkowych czy komputerów.

Jak nauczyć dziecko zegara? I kiedy zacząć oswajać je z zegarem? Oto kilka prostych sposobów.

Spis treści

  1. Naucz dziecko pojęcia czasu
  2. Od czego zacząć naukę zegara?
  3. Jak nauczyć dziecko odczytywania godzin na zegarze?
  4. Jak pomóc dziecku w odczytywaniu godzin?
M jak mama - Nauka literek nie jest trudna!

Naucz dziecko pojęcia czasu

Aby dziecko nauczyło się odczytywania zegara, musi rozumieć pojęcie czasu i jego upływu. To zdolność, której uczą się dzieci w wieku przedszkolnym. 3-4-latki zazwyczaj operują już pojęciami typu rano, wieczorem, dziś, jutro itd. Taka świadomość istnienia czasu jest podstawą do rozpoczęcia nauki zegara w późniejszym wieku.

Ale jak ją osiągnąć? Nie musisz robić nic szczególnego, takie rzeczy dzieją się same, w czasie rozmowy z dzieckiem, opowiadaniem mu o tym, co się dzieje, jakie macie plany. Rodzice w naturalny sposób wprowadzają w życie dziecka pojęcia takie, jak rano, późno, latem itd. Warto to robić, nawet jeśli dziecko nie rozumie jeszcze, że czas płynie, a pory roku się zmieniają.

Dzięki temu, w wieku 4-5 lat dziecko będzie już umiało nie tylko odróżniać pory dnia i kojarzyć je z konkretnymi czynnościami, które wtedy się wykonuje, ale i prawidłowo ich używać, umiejscawiać je w czasie, np. wczoraj byłem u babci, w poniedziałek idę do przedszkola, a latem pojadę na wakacje.

Czytaj również: Nauka alfabetu i literek: kiedy i jak nauczyć dziecko?

Jak przygotować niemowlę i przedszkolaka do zmiany czasu?

Od czego zacząć naukę zegara?

Na początku edukacji w szkole podstawowej dziecko powinno zacząć uczyć się odczytywania godzin na zegarze. To wiek, w którym zaczyna rozumieć upływ czasu i pojęcia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Jest to również wiek, w którym dzieci nauczyły się już liczyć i mają umiejętności matematyczne niezbędne do odczytania zegara tradycyjnego.

Aby to nastąpiło, zacznij od zabaw, które utrwalą w dziecku pojęcie czasu.

  • Zrób z dzieckiem rysunki, przedstawiające wasze codzienne czynności: budzenie się, jedzenie posiłków, zabawa w przedszkolu, itd., a następnie poleć, aby maluch ułożył je w odpowiedniej kolejności. Sprawdzisz, czy dziecko wie, co dzieje się najpierw, potem i później.
  • Stwórzcie zegar z papierowego talerza, wskazówek wyciętych z kartonu i z pineski. Na tarczy umieśćcie cyfry, kreseczki oznaczające minuty itd.
  • Każdego dnia staraj się z dzieckiem korzystać z zegara, np. ustal z dzieckiem, o której godzinie wychodzicie do przedszkola i poproś, aby dziecko pilnowało czasu (wytłumacz, jak mają ułożyć się wskazówki w momencie, gdy musicie wyjść z domu).

Jak nauczyć dziecko odczytywania godzin na zegarze?

Aby dziecko odczytało godzinę na zegarze, musi posiadać konkretną wiedzę: nie tylko wspomniane już odróżnianie pór i świadomość upływającego czasu, ale i znajomość cyfr i umiejętność liczenia. Niezbędne jest też zrozumienie, że godzin nie obowiązuje system dziesiętny, czyli że w godzinie jest 60 minut, a w minucie - 60 sekund.

Naucz dziecko odczytywania zegara zaczynając od wskazówki pokazującej godziny. Niech najpierw zidentyfikuje godzinę za pomocą małej wskazówki. Wytłumacz, ze w[pełne godziny są wtedy, gdy duża wskazówka jest na 12. Dopiero po opanowaniu tej umiejętności wprowadź naukę wskazówki pokazującej minuty.

Na początek wprowadź pojęcie pół godziny: dziecko powinno nauczyć się rozpoznawać godziny takie jak 3:30, 16:30 itd. Potem wprowadź pojęcie minut operując liczbami 5, 10, 15..., 45 itd. Wyjaśnij, że ponieważ w godzinie jest 60 minut, dlatego przedziały między godzinami oznaczają 5, a nie 1. To najtrudniejszy etap nauki zegara, który dziecko musi opanować.

Jak pomóc dziecku w odczytywaniu godzin?

  • Ćwicz liczenie piątkami - daj dziecku monety albo cukierki i poproś, aby ułożyło je po pięć. Następnie liczcie je: 5, 10, 15 itd. aż do 60 piątkami. Przyzwyczaj dziecko do liczenia czasu pięciominutowymi odcinkami przy użyciu minutnika kuchennego - np. zabawa klockami - 2 odcinki pięciominutowe, rysowanie - 3 odcinki pięciominutowe itd.
  • Naucz dziecko, że wskazówka godzinowa nie zawsze wskazuje bezpośrednio na cyfrę - czasem jest tuż za nią lub tuż przed nią. Narysuj tarcze zegara i podziel ją tak, jak dzielisz pizze na kawałki: każdy kawałek pizzy dotyczy jednej godziny - gdy godzina się dopiero zaczyna, wskazówka pokazuje lewy brzeg pizzy, wraz z upływem minut kieruje się w stronę prawego krańca jej - ale to nadal ten sam kawałek pizzy, czyli ta sama godzina, tylko inne minuty.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza