Przedszkole katolickie, czyli jakie? Obalamy mity o placówkach chrześcijańskich

2014-11-17 13:36

Wiele rodziców, wybierając przedszkole dla dziecka, z góry odrzuca przedszkola katolickie. Boją się uprzedzeń i tego, że ich dziecko w placówce chrześcijańskiej będzie wychowywane w zbyt restrykcyjny sposób. Czy ich obawy są słuszne? Czym właściciwie jest przedszkole katolickie?

Przedszkole katolickie, przedszkole prywatne
Autor: thinkstockphotos.com Przedszkole katolickie najczęściej odznacza się wysokim poziomem kształcenia.

Spis treści

  1. Przedszkole katolickie: czym jest?
  2. Przedszkole katolickie: jak wyglądają zajęcia?
  3. Przedszkole katolickie: co daje dziecku?
  4. Przedszkole katolickie: czy warto?

Przedszkole katolickie wielu rodzicom kojarzy się pejoratywnie, z rygorystycznym dziewiętnastowiecznym drylem, wszechobecną ciszą i zbyt religijnym nastawieniem do kształcenia dzieci. Takie osądzanie może być omylne, bo dziś z tych placówek dobiegają dźwięki muzyki, głośny śmiech dzieci i głosy native speakerów. Dlatego warto dowiedzieć się więcej nt. przedszkoli katolickich i dopiero później je ocenić. Jak funkcjonują takie placówki i dlaczego stają się coraz... modniejsze?

>> Czytaj także: Jak wybrać najlepsze przedszkole? >>

Przedszkole katolickie: czym jest?

Przedszkole katolickie to placówka edukacyjna, która realizuje cele edukacyjne dokładnie takie same jak przedszkola publiczne. Działa w oparciu o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lutego 2002 roku w sprawie podstawy programowej i wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Od pozostałych placówek przedszkole katolickie odróżnia się tym, że jego program w całości jest oparty na wartościach chrześcijańskich.

- Nie wszyscy rodzice są przychylni przedszkolom katolickim i jest to ich prawo. Moim zdaniem jednak, nie należy się obawiać posyłania dziecka do takiej placówki bowiem głównym priorytetem, który realizujemy  jest wszechstronny, indywidualny rozwój dziecka wzbogacany w naszej placówce wychowaniem w duchu katolickim - mówi Julita Budzyńska z przedszkola katolickiego Promyk.

Przedszkole katolickie: jak wyglądają zajęcia?

W przedszkolu katolickim dzieci mają zajęcia indywidualne i grupowe, wyrównawcze, uczą się wierszyków i śpiewają piosenki. Podstawowy program zajęć jest taki sam jak w placówce publicznej, ale poszerzony o modlitwę. Ponieważ dzieci wychowywane są w duchu wartości chrześcijańskich, słuchają opowieści biblijnych, uczą się rozmawiać z Bogiem.

- Nikt nigdy nie stara się ukryć żadnego elementu programu przed rodzicami, przez co nie ma mowy o posądzeniu o indoktrynację dzieci. Wspólnie przeżywamy i celebrujemy uroczystości o charakterze religijnym na odpowiednim dla maluchów poziomie. Chodzi o takie wydarzenia jak np. jasełka. Dzieci odkrywają Boga poprzez modlitwę, bycie z drugim człowiekiem, wzajemną pomoc, troskę o innych - mówi Anna Kleniewska z tej samej placówki.

>> Co dzieci robią w przedszkolu? Wyznania przedszkolanki >>

Przedszkole katolickie: co daje dziecku?

Dużą zaletą nie tylko przedszkoli katolickich, ale również szkół, jest ich wysoki poziom nauczania i staranne wychowanie. To jeden z głównych powodów najczęściej wymienianych przez rodziców, którzy zdecydowali się posłać dziecko do takiej placówki. Ponieważ są to przedszkola prywatne, program nauczania jest rozszerzony i dzieci często mają większe szanse na rozwój osobisty. Zajęcia językowe z native speakerami, muzyczne, warsztaty teatralne czy jazda konna - to tylko niektóre z tych, które oferują prywatne przedszkola katolickie.

Co ciekawe, pedagogami najczęściej są osoby świeckie. Dzięki temu, że pracują w małych grupach, mogą poświęcać swoim podopiecznym więcej uwagi i szybciej zauważać talenty lub problemy poszczególnych wychowanków.

>> Czytaj także: Przedszkola profilowane, artystyczne, językowe: które wybrać? >>

Przedszkole katolickie: czy warto?

Dla rodziców wierzących decyzja o wyborze przedszkola katolickiego jest naturalnym wyborem. Coraz częściej jednak wybierają je również rodzice, którzy nie są praktykującymi katolikami. Doceniają system wartości oraz poziom kształcenia.

- Dbamy o wszechstronny rozwój wszystkich dzieci w wymiarze intelektualnym, emocjonalnym i społecznym. Pomagamy dzieciom w pozytywnym postrzeganiu siebie i rozumieniu otaczającego je świata. Rozbudzamy wiarę dziecka we własne możliwości oraz skuteczność, uwrażliwiamy na problemy i potrzeby innych. Budzimy też w dzieciach poczucie przynależność do środowiska, regionu i, kraju, w którym żyją – podsumowuje Anna Kleniewska.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza